| Sara2 a întrebat:

La cat timp dupa ce ati oprit anticonceptionalele v-a venit menstruatia? mie ar fi trebuit sa imi vina pe 11 august si suntem deja in 15 si nu mi-a venit, sunt cam ingrijorata, mentionez ca toate contactele de luna asta au fost protejate cu prezervativ si verificat si a fost ok, oare sunt sanse sa fi ramas insarcinata?

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu ai ramas insarcinata, dar exista mici dereglari dupa intreruperea contarceptivelor. Daca intarzierea ajunge la 10 zile, mergi din nou la ginecologul care ti-a indicat interuperea contraceptivelor.

| nekokami a răspuns:

Normal la 3, 4 zile.depinde mult si de anticonceptionalele folosite.

| alessia5158 a răspuns:

Anticonceptionalele orale pun in repaos ovarele--- in fapt, se mimeaza ciclurile normale dar fara ovulatie ( anovulatorii). Odata cu renuntarea la anticonceptionale, ovarele au nevoie de timp pentru a-si restabili functiile normale--- o saptamana de intarziere a menstrei este ceva destul de des intalnita in asemenea cazuri. Mai asteapta!--- daca nu apare menstra, du-te la medicul care ti-a recomandat respectivele anticonceptionalele. S-auzim de bine!