| roza a întrebat:

La ce varsta aveti de gand sa'va casatoriti? Dupa voi asalaughing

Răspuns Câştigător
| stresu a răspuns:

Probabil ca se va sari cu "stupid" dar eu pentru mine nu vad casatoria ca ceva viabil. Daca la altii merge, ok, dar la mine nu ar fi nevoie. Nu am nevoie de o hartie sa imi valideze sentimentele, nici de formalism. Iar cat priveste ritualul religios intai sa imi descopar propriile convingeri religioase (desi cred ca voi ramane in dilema pana mor).
Cine vrea sa o faca, dar preferabil peste 22-23 de ani, nu de alta, dar o faci prea devreme, imi tarziu in multe cazuri apar frustrari sau nemultumiri. Este timp pentru toate.

12 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

În principiu niciodată.
De ce? Păi, e simplu, dacă nu fac nimic, există concubinajul care are aceiaşi valoare în instanţă în caz de probleme.
Şi-n plus, dacă ne înţelegem foarte bine şi totul e în regulă, de ce să stric bani de pomană şi să văd moacele acre ale rudelor?
Nu de alta dar mie neamurile nu mi-s prea dragi.

Bonus: Evitând căsătoria, evit şi divorţul.
Cum spuneam şi într-un alt comentariu pe-aici: Dacă te gândeşti că relaţia te va ţine o viaţă (căsătorie) s-ar putea să se termine brusc. Dacă trăieşti clipa şi faci planuri pe termen scurt, s-ar putea să te ţină o viaţă.

lolita
| lolita a răspuns:

Eu m-am gandit ca pe la 30 de ani ar fi bine, dar la 24 de ani mi-am intemeia o familie si acum la 26 voi avea un bebe. casatorita cu acte nu sunt, niciodata nu am crezut in asa ceva dat acum ca vom avea o mare respansabilitate lucrurile se schimba si este mai bine si mai usor sa fii castorit cu acte.

| Hmmmm a răspuns:

Nu inainte sa implinesc 30 d anilaughing)

| nobody_9468 a răspuns:

De la 24 pana la 30laughing. Dupa 30 de ani devin deja frustratahee hee

Bafta.

| irina20 a răspuns:

Eu as vrea ca la 24 sa ma casatoresc ca la un an dupa sa am primul copil.

| cretzufinish a răspuns:

Cand eram mai mica imi ziceam ca in 2008 ma voi casatori, insa atunci de abia mi-am intalnit marea iubire. Am 23 ani impliniti si suntem impreuna deja de 2 ani si 2 luni, ne-am facut planuri, insa stam bine si asa. Casatoria inseamna multe obligatii si neavand siguranta locurilor de munca inca mai asteptam. O sa am timp toata viata sa gatesc, sa spal vase, sa calc si sa am grija si de altul in afara de mine. big grin

| alonet a răspuns:

Eu am 26 de ani ca baiat si nu mi-as lua fata sub 23 de ani,

ca idee o fata abia la 23 de ani apare simtemintele materne (dorinta de a avea un copil)
la 24 e constienta ca relatile degeaba nu is mai au rostul in peisaj decat cele ce pornesc cu ganduri serioase, la 25 astepti o alta relatie daca cea de la 24 nu ti-a reusit si la 25 de ani cosider ca intelectual ar fi ok sa te insori/mariti

| liveincolors a răspuns:

In momentul in care voi fi sigura ca dragostea este puternica si reciproca.

| marymaryanne a răspuns:

happyeu peste 3 luni ma casatoresc si am 24 ani

| evoke a răspuns:

Nu stiu straight face De fapt... nici n-as vrea sa ma casatoresc laughing
eh prea multa bataie de cap si chestii de genu
Daca o sa am un sot care toata ziua sta la tv si nu face nimic in casawaiting Ce o sa ma facwaiting Sa fac eu toata treaba si el sa stea bine mersi waiting nupno talking plus... Daca ne-am certa toata ziua din nu stiu ce motive straight face
In fine... Am inceput sa povestesc prea multehee hee da na... raspusnsul meu este: nu vreau sa ma casatorescbig grin

| divinuu a răspuns:

27 d anibig grin. dc sa ma grabesc? Sa fac mancare si curatenie? Mai bine nuwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Femeile sunt prea batrane dupa 25-27 de ani iar barbatii dupa 35-38 si spun asta pentru ca voua, dupa 25-27 va mai raman doar cativa ani pana va darama menopauza si cam tot atati ani mai raman barbatilor de "chief" dupa 35-38, iar daca perioada asta trece aiurea, cel putin in opinia mea, intemeierea unei famili este lipsita de rost.