| TralalalaHaiHui a întrebat:

La ce varsta se decaloteaza penisul?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Momentul exact/optim la care se produce o decalotare completa constituie subiect extrem de controversat si este legat in primul rand de definirea conceptului de fimoza. S-a constatat ca nu exista o varsta "optima" pentru decalotare si in ce mod se realizeaza concret, dar se poate lua in considerare experienta unor medici urologi reputati printre care este si medicului urolog Georg Gusbeth conform caruia; preputiul (pielea mobila) devine retractabil in mod spontan in cazul unui procent de 50% din baietii de 10 ani, 90 % din baietii de 16 ani si 98-99% din baietii de 18 ani. Statistic cel mult 7 baieti din 10000 vor necesita interventie chirurgicala pentru stenoza preputiala.

4 răspunsuri:
| OnuOnulică a răspuns:

După vârsta de 3 ani.

| CuriousStuff a răspuns:

Dupa varsta de 2-3 ani penisul ar trebui sa se poata decalota cu o relativa usurinta. Dar procesul nu trebuie grabit (adica incercat mai devreme de 2-3 decat de un specialist daca este necesar) sau fortat.

| TralalalaHaiHui explică:

Deci nu e anormal ca la 13 ani sa nu se întâmple

| corbulalbrosu a răspuns (pentru TralalalaHaiHui):

Te-as sfatui parinteste sa incerci sa discuti cu parintii tai despre aceasata problema, iar datoria lor ar fi aceea de a te duce la un medic urolog pentru o consultatie despecialitate. Afectiunea denumita fimoza are 4 grade de manifestare de la foarte usoara la severa. Multa sanatate!