| WolfgangKreutzfeldt a întrebat:

Lamuriti-ma si pe mine la o chestie ca efectiv ma bate logica fetelor. Vrei sa cunosti o fata, ii dai cerere pe Facebook (ea nu te stie), ea accepta cererea (semn bun), ii dai mesaj... si ea te lasa in seen rolling on the floor (nu e fata din intrebarea anterioara)

Cum gandesc ele ca pe mine ma bate logica... De ce mai dai accept la cerere si sa lasi in seen?

46 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Este foarte simplu, trebuie doar sa gandesti:

Prima oara iti dau accept (la cererae de prietenie de pe FB) pentru ca nu stiu cine esti si nu-ti pot vedea pozele si comentariile de pe FB, decat daca este in prietenie cu tine.
Prima intentie este buna, ca accepta si vrea sa stie mai multe despre tine, sa te cunoasca.

Asadar, accepta cererea si-ti verifica pozele si comentariile, dupa care nu mai este impersionata de ce vede, sau citeste la comentariile tale cu altii, care o dezamagesc sau sperie si atunci te ignora, pentru ca nu prezinti interes pentru ea.

| WolfgangKreutzfeldt explică (pentru Violleta2022):

Va multumesc ca m-ati lamurit, foarte bun raspuns

| Drimmero a răspuns:

Treburile sunt simple: Nu le place profilul tau (aspectul fizic, ce postezi, etc), intervine paranoia si poate au impresia ca esti o persoana care are ganduri nasoale cu ea, ori sunt deja satule de ''buna, e faci?" sau complimente pe care le primesc majoritatea atunci cand vor masculii sa le agate, de parca vorbele de genul ar fi un carlig si cum le-ai zis, hop o tragi dupa tine. Sau mai e explicatia ca unele sunt atat de arogante incat zic ''nu e asta de nasul meu, ia da-l dracu de fraier'' si poc seen.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Da accept la cerere si dupa aia i se pare ca aveai o virgula lipsa. Sau nu le place modul in care le-ai salutat. Sau se razgindesc pe parcurs. Sint femei, nu sunt oameni, trebuie sa te obisnuiesti cu asta. big grin

| Catrice a răspuns:

Da poate are gagichee hee

| WolfgangKreutzfeldt explică (pentru Catrice):

Eiii da atunci de ce accepta satana cereri de la necunoscuti? laughing

| Catrice a răspuns (pentru WolfgangKreutzfeldt):

Mulți prieteni = multe likeuri

| WolfgangKreutzfeldt explică (pentru Catrice):

Numai chestii inutile din punctul meu de vedere. Cu ce te ajuta niste pixeli? Chiar asa stima de sine joasa sa aiba oamenii? laughing

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru WolfgangKreutzfeldt):

Cu nimic, doar ca e instant gratification. Virtual opium. Droguri virtuale.

| Emma30555 a răspuns (pentru WolfgangKreutzfeldt):

Ai dreptate, multe fete au nevoie de validare, si au impresia ca un like le ajuta, dar ajung sa trăiască pentru Facebook mai mult decât în realitate. Dar nu toate fetele sunt asa superficiale si prostute, depinde ce cauti si tu

| SilentRain a răspuns:

Te-a verificat doar, nu ești interesat pentru ea, ți-o dat seen
Tine-o in listă poate se răzgândește
https://youtu.be/ik0FG45D52M

| WolfgangKreutzfeldt explică (pentru SilentRain):

Nu-s genu sa merg cu roti de rezerva ca poate se razgandeste si chestii, n-ai vrut din prima asta este, poate urmatorul care ii da mesaj poate fi chiar sufletul ei pereche si eu o retin, cine stie...

Sunt de parere ca daca un om vrea sa vorbeasca cu tine o face orice ar fi

| OldSoul a răspuns:

Ea iti accepta cererea ca sa aiba un like/react in plus rolling on the floor Atata tot.

| WolfgangKreutzfeldt explică (pentru OldSoul):

Nu dau alea de mancare. De unde fuga asta dupa niste pixeli inutili, chiar asa de superficiali is oamenii sa creada ca au ceva cand acel ceva chiar nu exista si e inutil? laughing

| OldSoul a răspuns (pentru WolfgangKreutzfeldt):

Se considera dorite, se valideaza pe ele ca femeie cu fiecare laic, hador laughing Si uite asa, se considera demne de un fat frumos calare intr-un mertz alb

| WolfgangKreutzfeldt explică (pentru OldSoul):

Daca tu ca femeie te validezi prin like-uri e naspa situatia. In loc sa iti fie carte de vizita felul cum te porti, cum vorbesti, cum mergi, cum intorci capetele barbatilor pe strada sa te valideze niste pixeli... grav

| Mayhem666 a răspuns:

Daca dai accept nu esti obligat sa si vorbesti sau sa-i raspunzi cuiva daca iti trimite mesaj. Eu cand aveam Facebook aveam sute de prieteni acolo, dar din acei "prieteni" nu cunosteam mai mult de 70 de persoane maxim, si din alea 70, daca vorbeam cu 2-3 si chiar si cu aia foarte rar. Ce bine ca nu mai am Facebook.

| WolfgangKreutzfeldt explică (pentru Mayhem666):

Doamne fereste ( vorba vine ), nu e nimeni obligat sa raspunda sau ceva si stiu asta foarte bine. Eu doar am incercat sa inteleg cum sta treaba. Atat

| Emma30555 a răspuns:

Accepti cerere dar nu inseamna ca ai timp sau chef de discuții sau vrei să ți faci iubit sau iubita. Accepta cererea fiindca asa face probabil cu toate fie fete sau băieți.si dacă îți răspunde la mesaj dar nu o intereseaza sa te cunoasca ce câștigi?

| Crackman a răspuns:

Pai asa fac, în special cele care au persoane care le da mesaje și cereri pana ajung la o anumita vârstă și după o sa cam plângă

| alexalx1234 a răspuns:

Ți-a acceptat doar pentru că vrea mai multe reacții la poze și postări. Nimic mai mult. Așa fac ele.

| WolfgangKreutzfeldt explică (pentru alexalx1234):

Naspa, nu si-a gasit omul. Chiar nu inteleg de unde goana asta dupa like-uri, reactii si alte porcarii de genu. Dau alea de mancare si eu nu stiu? laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred că îți acceptă cererea ca să vadă ce postezi și ce informații ai pe profil. Dacă nu îi place profilul, nu răspunde.

| WolfgangKreutzfeldt explică (pentru anonim_4396):

Ok, dai accept ca sa vezi ceva ce poti vedea si fara sa dai accept? Plus de asta eu nu postez decat extrem de rar cate ceva ( ma preocupa viata reala mai mult ) deci nu are ce sa vada pe profilul meu

Răspuns utilizator avertizat
| InYourPants a răspuns:

Eu dau accept oricum avem prieteni comuni poate vrea sa imi vada postarile smechere
Asta nu inseamna ca am timp 24/24 sa raspund la toate hamesitele

| WolfgangKreutzfeldt explică (pentru InYourPants):

Nu avem prieteni comuni si la un simplu mesaj nu dureaza nici 30 de secunde sa raspunzi, deci?

| InYourPants a răspuns (pentru WolfgangKreutzfeldt):

Nu dureaza decat 5 secunde sa zici buna dar tu poti sa te intinzi la vorba o ora
Poate nu are chef de vorba sau are treaba
Poate raspunde mai tarziu

| WolfgangKreutzfeldt explică (pentru InYourPants):

Nu ai de unde sa stii ce vrea cel cu care vorbesti daca nu-i raspunzi, nu? Oricum nu stau sa ma intind la discutie

| InYourPants a răspuns (pentru WolfgangKreutzfeldt):

De unde sa stie ea ca nu te intinzi tu la discutie

| WolfgangKreutzfeldt explică (pentru InYourPants):

De unde fix concluzia asta de la un simplu buna sau salut?

| InYourPants a răspuns (pentru WolfgangKreutzfeldt):

Am zis poate nu e nicio concluzie si nu are timp si raspunde mai tarziu

| BlackOldSun a răspuns:

Acum depinde de tine cum ai inceput interactiunea, ceea ce ai transmis despre tine cand i-ai scris mesaj.

Mi-ar fi placut sa fi venit cineva sa-mi spuna si mie:

"Bai, nu le mai scrie chestiile astea tipelor, sunt penale, toti scriu exact aceleasi balarii si iti tai singur craca de sub picioare "

Eu as face in felul urmator, in 3 pasi care recomand oricui sa le aplice :

3. Evita complet mesajele de genul "Hey/Buna ce faci?"

Sunt probabil printre cele mai comune mesaje pe care le primesc femeile si dupa parerea mea sunt cel mai prost mod de a incepe o discutie.

De multe ori cand incepi asa fie ramai cu seen… sau primesti din partea tipelor raspunsuri seci care nu prea te ajuta sa continui interactiunea.

E genul de mesaj "lenes" fara creativitate, adica, te-ai uitat pe profilul ei, peste pozele ei, peste postari, teoretic ai vazut la ea ceva ce te atrage dar sigurul lucru pe care poti sa-l scoti e:

"Buna, ce faci?" – (nod) e total neinteresant.

Dar, mai grav decat lipsa creativitatii, daca trimiti cand o abordezi prima data mesaje din astea risti sa dezechilibrezi dinamica interactiunii voastre, iar asta e de fapt o problema fundamentala.

Practic tu initiezi interactiunea solicitand din start ceva din partea ei, fara sa oferi nimic in schimb.

Lasa-ma sa-ti explic, pentru ea esti un tip random, nu te stie si din senin se trezeste ca trebuie sa-ti spuna tie ce face…ce ar trebui sa-ti raspunda?

Ce face in general? Ce-a facut azi? Ce facea cu cateva momente inainte sa-i scrii?

Adica fara sa aveti o conexiune, fara sa aduci tu niciun aport real in conversatie o pui pe ea sa investeasca din start energie mentala, timp si foscus in interactiunea cu tine.

Daca incepi asa si NU ai un profil foarte bine pus la punct care sa-i trezeasca interesul o sa ajungi extrem de rapid in categoria "altul care se baga in seama".

De asta ramai cu seen dupa "Buna cf?"…

.iar daca totusi iti raspunde o va face doar ca pe o formalitate, de genul: "Bine, tu?" asteptand oricum sa vii cu urmatorul mesaj care sa dea scanteie conversatiei.

Chiar si in situatiile in care o cunosti, recomandarea mea este OFERA INAINTE SA SOLICITI.

Adica inainte sa ceri orice, sa se vada cu tine, sa-ti trimita poze cu ea sau chiar sa-ti raspunda la intrebari, fii tu cel care aduce initial valoare in conversatie.

In loc sa incepi cu "Buna ce faci?" poti sa-i spui ceva de genul:

"Tocmai ma pregateam sa-mi fac o cafea cand mi-au picat ochii pe profilul tau. N-am putut sa nu observ X lucru."

Apoi fa o remarca despre acel X lucrul pe care l-ai observat la ea sau la proflul ei.

Priveste conversatiile ca pe un schimb de valoare si intelege ca majoritatea barbatilor vor sa obtina ceva de la ea, atentia ei, intalniri, sex iar ele sunt constiente de treaba asta.

Secretul la inceput este sa oferi tu inainte sa soliciti, daca doar soliciti chestii din partea ei risti sa se transforme rapid interactiunea intr-un interogatoriu. – nimanui nu-i place.

La fel cum daca investesti prea mult doar tu, scrii mesaje kilometrice, pui totul pe tava si iti povestesti toata viata, dispare misterul si o sa simta ca te poate avea oricand.

Desigur, poti sa decizi daca vrei sa fii mai direct sau mai subtil in abordarea initiala, dar asta depinde de context, unde o abordezi si este in sine e o intreaga alta discutie.

2. Al doilea tip de mesaje pe care sa-l eviti: "Eu nu sunt ca ceilalti…"

Fie ca vine dintr-un loc de sinceritate, si chiar vrei sa-i transmiti esti un tip ok si nu te comporti ca ceilalti badarani cu care s-a mai vazut.

Fie ca vine dintr-un loc putin arogant si vrei sa-i dai de inteles ca tu nu esti ca ceialti in sensul in care o sa-i dai lumea peste cap… oricum, nu e ok.

Nu doar pentru ca un tip cu coloana vertebrala in general nu se compara cu altii fiindca stie de ce e capabil si singura lui competitie e cu el insusi.

Ci pentru ca atunci cand vrei sa-i spui ca tu esti diferit, fundamental vine dintr-un loc in care consideri ca ea NU observa sau nu vede asta la tine asta asa ca trebuie sa i-o spui tu.

Filozofia mea este ca actiunile tale trebuie sa spuna mai mult decat cuvintele.

Femeilor le plac barbatii care fac lucrurile sa se intample, crede-ma sunt satule de vorbe goale si aproape toti in conversatii intr-un fel sau altul incearca sa le spuna ca ei sunt diferiti.

Dar mai interesant decat faptul ca esti exact ca ceilalti cand spui ca nu esti ca ceialalti, este MOMENTUL in care majoritatea tipilor simt nevoia sa sublienieze asta.

Se intampla de obicei fix atunci cand o tipa ii TESTEAZA, le pune putin bete in roate sau ii provoaca.

Adica atunci cand ea iti spune ceva de genu:

"Dar de ce m-as vedea eu cu tine?" tu simti nevoia sa-i explici cum esti tu de fapt diferit si de ce o sa fie "altfel" cu tine.

Practic ea iti arunca o pastila ca sa vada cum reactionezi, iar reactia ta este s-o convingi logic ca tu nu esti ca altii…

…ceea ce dupa cum ti-am spus, este exact ce fac toti.

Evita cu orice pret comparatiile cu alti tipi, chiar daca stii ca ai dreptate!

1. Iar pe primul loc avem mesajele de tip marturisire "Trebuie sa-ti spun ca imi place de tine."

Da, e frumos, da poate fi romantic si DA este ceva ce femeile isi doresc sa auda din partea barbatilor.

Atunci de ce spun eu sa eviti in mesaje treaba asta cu declaratiile?

Ei bine pentru ca femeile sunt si ele oameni si au punctele lor slabe.

Asa cum ele cred ca daca noi barbatii cand obtinem sex de la ele ne vom pierde interesul, ceea ce poate fi adevarat in unele cazuri.

La fel si ele, cand simt ca te-au cucerit, ca ai pus totul pe tava si esti 100% agatat, isi pierd interesul.

Stiu, ne place sa ne batem cu pumnii in piept ca suntem autentici…

…fii domne’ direct si spune verde-n fata care-i treaba….

In realitate lucrurile sunt mai subtile.

M-ar distra maxim sa-i vad pe tipii astia care se umfla mergand la tipe pe strada sa le zica: "Aaa…buna, as vrea sa ti-o trag!"

Seductia este fundamental un joc in care creezi si eliberezi tensiunea dintre tine si ea, iar acea tensiune se numeste atractie si apare intre doua persoane atunci cand exista factorul provocare, atat din partea ei cand si din partea ta.

Atunci cand tu "dai cartile pe fata" complet inca de la inceputul interactiunii voastre…

…practic distrugi acea potentiala tensiune, nu mai e niciun mister.

E ok sa-i dai de inteles c-o placi, sa-i faci cate un compliment sau chiar aluzii sexuale dar nu-i lua satisfactia unei provocari incitante, femeile adora asta.

Si oricum, o sa-ti dai seama cum este intr-adevar ca om si daca-o placi sau nu, in viata reala, nu pe net.

| nuspuncinesunt2 a răspuns:

Accepta, sa vada cam ce vrei de la ele. Si dupa se trezesc si isi fac frici ca poti fi un pedofil.
Sunt fata, stiu ce zic.

| WolfgangKreutzfeldt explică (pentru nuspuncinesunt2):

Pai fa-ma sa pricep, daca iti e frica din orice motiv de ce ii dai accept in primul rand la cerere? Fata nu-i de 16 ani sau ceva, e apropiata de varsta mea ( am 23 de ani )

| nuspuncinesunt2 a răspuns (pentru WolfgangKreutzfeldt):

Voia sa stie daca poti fi grijuliu,,, cuminte" cum cred unele. Dar daca ai luat-o cu scumpo, frumoaso, complimente din prima, e logic ca ea se sperie pentru ca eh, asa sunt fetele.
Si nu, nu sunt ca restul fetelor. Nu fac asa happy

| WolfgangKreutzfeldt explică (pentru nuspuncinesunt2):

N-am luat-o cu porcarii de alea, nu-s cocalar laughing

De ce zici ca nu esti ca restul fetelor? Ce crezi ca te face asa speciala? big grin

| nuspuncinesunt2 a răspuns (pentru WolfgangKreutzfeldt):

Nu as zice ca sunt speciala. Sunt doar diferita.
Pur si simplu nu sunt nesimtita cu sunt altele.

| intrebcenustiu a răspuns:

Iti da accept ca sa ii dai like-uri, simplu.

| WolfgangKreutzfeldt explică (pentru intrebcenustiu):

Dau alea de mancare, bani sau altceva? De unde goana asta dupa niste chestii inutile? laughing