| anonim_4396 a întrebat:

M-am certat cu prietenul meu pe motivul că cea mai bună prietenă a mea mi-a spus că l-a văzut încercând să "pupe" altă fată, care din coincidență e o fostă de-a lui, dar știu că nu a fost așa mult cu ea. Noi avem aproape 8 luni. Faza e că eu m-am cam supărat și i-am zis, pentru că nu e prima dată când aud de la alții chestii despre fata respectivă, dar nu a fost niciodată atât de avansat ca acum. Când i-am zis, ne-am luat la ceartă, tot el s-a supărat, NU A NEGAT ce i-am spus eu, dar nici nu a afirmat, însă mi-a zis "care ar fi problema" și a început să-mi scoată și el ochii cu minorități de-ale mele. S-a supărat tot el și mi-a zis să-l bârfesc cu prietena mea că el mai vorbește cu mine la toamnă când m-oi sătura să-l bârfesc.
Pe lângă asta, mai menționez că se supără dacă vorbesc cu alți băieți, mai ales dacă sunt prieteni de-ai lui și că nu mai comunică cu mine în ultima vreme așa mult, nu mai spune cuvinte frumoase și uneori când nu pot să dau de el pe nicăieri, îmi spune că a avut treabă și să înțeleg și eu.
CE-AR TREBUI SĂ FAC?! Voi cum ați proceda? Îl iubesc mult prea mult ca să renunț dintr-o dată la el! sad

Răspuns Câştigător
| KinderRM a răspuns:

Bună.

Explică-i cu frumosul odată, de două ori de câte ori poţi faptul că ce a făcut nu este bine. După o relaţie de 8 luni să încerci, ca băiat, să săruţi o altă fată mi se pare o aberaţie. Însemană că tu chiar nu simţi nimic pentru persoana cu care eşti împreună. Nu renunţa la el, lasă-l o perioadă singur dacă tot nu înţelege. Te controlează prea mult, adică pe bune acum să ajungi să nu vorbeşti cu nimeni ca să-l mulţumeşti pe el? Suntem toţi oameni, trebuie să comunicăm cu oricine ne face plăcere, cu oricine care ne cere ajutorul etc. Dacă tot continuă aşa, lasă-l o perioadă să vadă ce a greşit şi ce fată a pierdut. Din punctul meu de vedere, va fi prea târziu pentru încă o şansă dacă se va ajunge la aşa ceva. Dacă mai înduri, explică-i. Dacă nu, lasă-l singur o perioadă să vezi dacă te caută, dacă te sună etc. Dacă nu o face şi pur şi simplu nu mai auzi de el şi nici nu te mai caută, îmi pare rău, dar aceste 8 luni care le ai cu el nu am însemnat nimic. ' Cine te iubeşte, nu te părăseşte. ' - practic prin acel eventual sărut aplicat unei foste cât timp tu ai o relaţie, nu îţi pasă şi faci ce te taie capul. Ceea ce este greşit din punctul meu de vedere. Trebuie să ştii tot ce face el, cu cine şi unde se duce. Totuşi imediat se face anul de când sunteţi un cuplu, mi se pare normal. Nu există într-o relaţie ca băiatul/fata să spună : ' Am avut treabă. Înţelege şi tu. ', chiar nu agreez aşa ceva eu. Şi nici tu nu cred că o faci. Încearcă să te îndepărteze de prieteni pentru a fi nu mai cu el, nu fă greşeala asta pentru că comportamentul pe care îl are arată că nu este un băiat de viitor. Ai grijă de tine şi îmi cer scuze dacă m-am încurcat pe undeva.

Dacă mai ai nevoie de vreun sfat, mă găseşti pe mess: RM.kinder.

| anonim_4396 explică (pentru KinderRM):

Multumesc foarte mult! :*
Si o sa-ti adaug id-ul pentru ca poate ma mai ajuti! :*

7 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Daca-l iubesti inseamna ca-l iubesti asa cum este el, nu cum ai vrea tu sa fie.

| NameHarris a răspuns:

Sa-ti ceri scuze! Si ca il crezihappy

| InteractiV a răspuns:

Incearca sa renunti la el.Dar intr-un mod cat mai lent.Sa nu se prinda. Daca tu vorbesti cu alti baieti si el este gelos.Atunci nu e bine.Nu o sa ajungeti nicaieri.

| Floricikmov a răspuns:

Nu fi fraera. Daca te-a mintit o data o va face in continuare si vazand ca tu il crezi inventeaza totfelul de scuze si ca sa isi ia apararea schimba subiectul pe tema ca tu esti de vina. Eu iti spun sa inchei relatia, am trecut si eu prin asa ceva si l-am crezut si dupa aceea a renuntat el la relatie si eu am ramas cu ochii in soare. Si in primul rand nu iese foc fara fum. Daca iti spune numai un prieten sau numai o data spuneai ca nu este adevarat dar nu s-a intamplat numai odata asa ca sfatul meu renunta inainte sa renunte el. Sper ca ti-am fost de ajutor. O zi buna!

| Simion_Ana_2000 a răspuns:

Vorbeste cu el, spune-i ca tu inca il mai iubesti daca el zice ca nu mai insemni nimic sau gen... NU te marita... daca da un raspuns pozitiv impacati-va. Dar mai intai spune-i ca iti place sa mai auzi din cand in cand cuvinte frumoase de la el!
Succes!

| BlondaLuiC a răspuns:

Pff... mdaaa... parca as fi eu in trecut. Stiiu ca e extrem de greu sa renunti la cineva CAND IUBESTI dar stii unde am ajuns eu cu comportamentul asta a lui? In bratele altui baiat. Ne impacam, ne desparteam. Ne impacam, nedesparteam. Vezi ca daca a inceput cu argumente din astea. e nasol.