| Julia92Anna a întrebat:

M-am mutat acasa la logodnicul meu. Urmeaza sa ne casatorim la anul dupa ce se naste cel mic.Da, sunt insarcinata in aproape 3 luni.Si problema este ca stau in casa cu viitoarea mea soacra.Si pur si simplu ma scoate din sarite.Cand asez rufele afara zice ca sa pun bluze la bluze si pantaloni la pantaloni.Ca cica rad vecinii de noi :/ Si ca de ce nu ma scol de la 5 dimineata ca ea? Ca eu ma scol mereu de la 7-8.Dar as fi prea obosita dupa.Si partea cea mai nasoala este ca am uter retrovers si oricum am ramas insarcinata greu si acum am dureri pentru ca isi schimba pozitia ca fatul sa se poata dezvolta normal.Si doctorul mi-a zis sa stau la pat cateva luni sau pana nu mai am dureri. Evident ca nu pot sta nu mai in pat.Dar soacra mea e cu gura pe mine mereu ca nu fac nimic desi stie ce problema am.Si cateodata durerile sunt aproape de nesuportat.Nu vreau sa pierd bebele sad mi-l doresc foarte mult.
Am vrut sa ii zic logodnicului meu dar imi imaginez ca ar iesi scandal.Pentru ca de vreo 2 ori ne-am mai certat si el imi lua mereu partea si maica-sa turba cand vedea ca tine cu mine.Si spunea ca i-am sucit mintile, ca l-am intors impotriva ei etc.De aceea el mi-a promis ca peste cateva luni sau dupa nunta ne vom muta.Dar nu mai rezist cu femeia asta.Ce sa fac?

7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Mutati-va singuri. Daca el este singurul copil, aceste probleme cu soacra vor fi permanent.

| Adry05 a răspuns:

Spune-i lucrurile astea, nu conteaza scandalul, e mai important sa nu pierzi bebele. Cum s-a zis mai jos, nu aveti posibilitatea sa va luati o locuinta in chirie sau ceva asemanator? sau sa va mutati la parintii tai pana nasti macar.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Exista o singura solutie... chirie

| SG1995 a răspuns:

Înregistrează audio circul pe care îl face soacra ta și arată-i logodnicului tău, așa va afla că mă-sa e o scorpie.

| Goddess23 a răspuns:

1.Iti iei soacra cu tine la urmatorul consult ginecologic sa auda ce are de zis medicul in legatura cu problemele tale din sarcina.
2.Ii spui soacrei tale ca nu ai de ce sa te trezesti la 5 dimineata atat timp cat nu mergi la servici si alta treaba ce presupune efort fizic nu poti face pentru ca iti pui sarcina in pericol. Comunica cu ea calm linistit si spune-i problemele tale, a trecut si ea prin cel putin o sarcina si ar trebui sa inteleaga.
3.Te muti cat de repede poti, eventual intr-o garsoniera mica unde chiria e mica si va puteti descurca, nu trebuie sa ddepindeti de soacra atat timp cat se poate munci.
4.In ce priveste rufele acum stii ce nu-i place, daca e asa perfectionista fa-i si tu pe plac ca nu e greu sa i le intinzi dupa placul ei.
5. Discuta cu partenerul tau, nu inseamna ca o parasti ci vrei si tu partea ta de liniste ceea ce mi se pare normal.

| Ionut29897 a răspuns:

Cel mai bine e sa-i zici iubitului tău foarte repede cum sta treaba ca ai dureri și nu mai rezisti! imi pare foarte rău pentru ce ți se întâmpla și îți doresc tot binele și ție și la bebe. Din păcate cam așa se întâmpla când stai cu socrii

| StfRzv a răspuns:

Asta se intampla cand un cuplu sta in casa/curte cu socrii. Mereu vor fi certuri si vorbe/barfe/inconveniente.
Solutia cea mai simpla ar fi sa va mutati ori cu chirie ori altundeva.
In lipsa posiblitatii sau altor probleme ( fiecare are probleme ), ai putea sa vorbesti cu ea direct. Bre mama sau mama soacra cum i te adresezi tu ei. Spune-i ca nu ai de unde sa stii tu absolut tot ce tine de o casa ( gen rufe, mancare sau eu mai stiu ). Esti dispusa sa inveti dar sa nu ti se mai spuna sub forma de repros sau in scarba. Nici ea nu cred ca a fost invatata si nu le stia pe toate cand s-a maritat.
E aiurea. Si tinand cont de faptul ca tu porti un bebe in pantece, ar trebui sa te mai menajeze. Nu vreau sa ma gandesc ce va iesi cand va veni bebe pe lume. Nu stii aia nu si deailalta la ce ti-a trebuit copil sau eu mai stiu. E greu. Cel mai bine vorbiti direct, sunteti adunti puteti gasi o solutie.