| andeea6655 a întrebat:

Ma aflu intr-o situatie dificila. Am prieten de 2 ani, iar de 2 luni vb pe facebook cu un fost prieten, de care in lunile acestea m.am atasat enorm, iar la vara o sa vina in tara si o sa ne vedem. Prietenul meu a citit o conversatie cu acel baiat si s-a suparat pe mine. totusi nu ne.am despartit dar nu stiu ce sa va intampla. ce parere aveti? nu vreau sa ma despart nici de prietenul meu, pentru ca totusi sunt 2 ani, dar nici de acel baiat nu vreau sa uit. ne intelegem atat de bine. am nevoie de o parere. ca sa fac, in aceasta situatie sad?

Va multumesc! Fara critici, va rog...

13 răspunsuri:
| sofisis a răspuns:

Da ametita mai esti. In lasi pe primul pentru al doilea si acum esti tentata sa renunti la al doilea pentru primul.
Mi se pare ca esti foarte egoista si iresponsabila. Nu e normal sa nu vrei sa renunti la niciunul. La unul trebuie sa tii mai mult.

| ywar a răspuns:

Pai tu singura nu stii ce vrei! Vrei sa stai cu fundu in 2 luntre si ai sa-i pierzi pe amandoi. A fost finut "pretenul" tau ca nu ti-a dat papucii si 2 suturi in cap.

| andeea6655 explică (pentru ywar):

Am spus fara critici. nu te obliga nimeni sa te bagi sa raspunzi.

| ywar a răspuns (pentru andeea6655):

Pai tu vrei de fapt sa obtii o parere care sa-ti placa tie, sa fie placuta la auz. Spune-ne ce vrei sa iti scriem si iti scriem. Dupa dictare. Nu am decat vreo 4 clase dar ma descurc. Pretenul e si pentru pat, amicul e pentru o iesire la o savarina

| Alcyon a răspuns:

Ciorba reincalzita nu mai e buna. In afara de asta, tipul ala e in alta tara... iar relatiile la distanta sunt in general o pierdere de vreme. Ma-ntreb ce varsta ai.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ține-i pe amândoi.

| MadyHas a răspuns:

Pune in balanta in primul rand sentimentele.gandeste-te la momentele petrecute impreuna cu fiecare.si hotaraste-te cu care vrei sa ramai.pentru ca s-ar putea sa fie prea tarziu. daca fugi dupa 2 ieputi, nu prinzi nici unul.bafta! happy

| andeea6655 explică (pentru MadyHas):

Pai sa pun in balanta.dar avand in vedere ca sunt si zodia balanta sunt confuza. si ce balanta: 2 ani in comparatie cu 1 luna? si pe fostul prieten l.am parasit pentru actualul. sad

| MadyHas a răspuns (pentru andeea6655):

Atunci ramai cu actualul.si nu ii mai da importanta fostului.sterge tot ce are legatura cu el, uita-l.si sa ramana pentru tine doar o relatie din care ai invatat ceva, in care ai iubit si ai avut momente frumoase!

| Amerilyse a răspuns:

Vezi la care ti cel mai mult, care te intelege, care iti este mereu alaturi.

Daca nu...
Fa-l pe prietenul tau sa inteleaga ca acel baiat iti este doar un amic si nimic mai mult. happy

| andeea6655 explică (pentru Amerilyse):

Acel baiat inca mai simte ceva pentru mine, e mereu alaturi de mine, ma intelege si isi doreste doar ca eu sa fiu bine. chiar daca momentan si el are o iubita, in momentele in care vorbeste cu mine uita de ea. actualul iubit cred ca nu merita iubit, adica se comporta urat cu mine. dar simt ceva pentru el. nu pot sa renunt la el asa usor. o sa astept si pana la vara sa vad daca vorbele acelui baiat se vor transforma in fapte. sa-mi dau seama daca intr-adevar simte ceva pentru mine.

| Cristi2221 a răspuns:

Am fost in aceeasi situatie. Am vorbit cu o fata statea cu unu de 5 ani, am fost impreuna 8 luni dupa ea s-a combinat cu un amic de-al meu. Ai grija spune-i exact ce simti si alege, dar alege bine!

| gabriel6426 a răspuns:

Una e sa te intelegi bine cu cineva si alta e sa iubesti pe cineva de 2 ani. daca nu va mai intelegeti ei bine asta e nu e o casnicie