| anonim_4396 a întrebat:

Ma enervat teribil o replica de-a iubitului meu: ` eh! ce faceti voi femeile? tineti un copil 9 luni! mare lucru!`
N-am avut curajul sa mai spun nimic, in momentul ala m-a lasat fara cuvinte.
Pentru mine femeile care poarta o noua viata in pantec sunt ca niste zeite. E minunat sa simti cum creste, sa realizezi ca e in tine si din tine se va naste o noua viata.
In primul rand femeia se schimba odata cu nasterea si stim cu toti dorinta femeilor de a arata cat mai bine, eh, o suportam si p-asta. Insarcinata trece printr-o perioada grea: greturi, varsaturi, oboseala etc.
La un moment dat activitatea sexuala trebuie sa inceteze, fata de barbati... [ am vazut destule cazuri in care barbatul isi insela femeia insarcinata, mi se pare josnic ]
Pe langa un barbat noi mai suportam si menstruatia ce ne da mari dureri de cap si de burta.
In al doilea rand durerea nasterii e greu de suportat, chinurile lauziei sunt teribile, insa niciun barbat nu poate simti minunatul simt matern.
Ar trebui macar sa fiti recunoscatori ca va crestem copilu, vi-l nastem, dar in fine - asta e natural, insa voiam macar putina recunostinta.
Deci, care va e parerea?
Nu ma jigniti, chiar sunt frustrata si nervoasa din cauza cuvintelor lui.

18 răspunsuri:
| IloveME a răspuns:

Te inteleg perfect, dar toate ideeile depind de varste.imi aduc aminte cand aveam vreo 15 ani, nu suportam copii mici.niciodata nu ma jucam cu ei, decum sa-i tin in brate si sa le fac poftele.pe urma cand s-a nascut un var de-al meu, care dupa parerea mea era perfect, cel mai frumos bebe am inceput sa prind drag de copii mici.imi erau dragi, dar eu nu-mi doream ai mei, chiar daca treceau anii, chiar daca aveam o relatie stabila cu un viitor comun..mereu spuneam ca eu voi avea copii cand se va infinta ceva ca sa poata face copii barbatul, eu nu aveam de gand sa renunt la silueta mea pentru propriul meu copil.in schimb in ziua de astazi, la aproape 25 de ani, ador copii si nu ma gandesc la nimic altceva decat la momentul in care voi avea unul.la cat de frumos va fi si la cat de mult imi va schimba viata.
Nu trebuie sa fi neaparat barbat ca sa gandesti absurd la aceasta tema.varsta influentzeaza multe! vei vedea cu trecerea anilor, daca vei continua cu acest baiat cum incetul cu incetul va schimba de parere, iar atunci cand tu vei avea un copil cu el se va purta cu tine ca si cum ai fi o printesa!
O zi buna iti doresc!

| wolder a răspuns (pentru IloveME):

Multumesc de raspuns, sper ca lucrurile sa se schimbe intre timp.

caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
sa inteleg ca sunteti maturi si aveti o relatie stabila? iti inteleg frustrarea si iti dau dreptate, acel barbat care are tupeul de a afirma cele zise de tine despre femeie, inseamna ca nu are respect pentu ea si nici pentru mama sa.a purta in pantec 9 luni un ingeras, este o minune si numai o femeie poate sa simta cum ia fiinta rodul iubirii unui cuplu..am adus pe lume 2 ingerasi, nu poti sa descri si nu te poti exprima in cuvinte, doar cea care da nastere simte ce simti si tu, iar partenerul, trebuie sa traiasca acele clipe minunate pana la nastere si dupa.
nici la nervi nu poti afirma asa ceva, inseamna ca femeia pentru el e un obiect sexual si atat! incearca sa ii intelegi frustrarea lui si vezi ce mai afli. poate nu e cel care vrei sa imbatranesti langa el.
O zi frumoasa sa aihappy

| ioanaioana a răspuns:

Iti dau perfecta dreptate iar iubitul tau a fost foarte nesimtit la faza asta (scuze ca l-am jignit dar trebuie sa recunosti ca asa a fost). Ar fi bine daca tot ce ai scris aici i-ai spune in fata sau prin mesaj sau la telefon dar de preferat in fata. Daca dupa asta iti mai spune ceva despre subiectul asta, ceva care te enerveaza, paraseste-l. Daca el asa gandeste, inseamna ca nu te merita si tu meriti ceva mult mai bunwinking

| Fatamuntilor a răspuns:

DEPINDE de varsta baiatului, de contestul discutiei voastre si de vechimea relatiei.
Daca e un pusti de pana in 15-16 ani sau chiar mai mult oarecum normal. Oricum baietii foarte tineri nu au habar prin ce probleme trec femeile cand nasc, cum ii cres si asa mai departe, mai ales daca nu are frati mai mici.Chiar si asa mi se pare un misogin, cea ce pune sub semnul intrebarii relatia voastra si poate viitorul ca si famiie.
Parerea mea e ca ai adus prea devreme in discutie acest aspect.Ma gandesc ca poate ai fi vrut un bebe pentru care nu era pregatit.

| Dariusuu a răspuns:

Urât din partea lui să zică asta, acum asigură-te că a spus asta la nervi dacă nu atunci chiar nu îi pasă.
Probabil că în câteva ore îţi va cere scuze de ceea cea zis.

Să ai grijă de tine.

| grab a răspuns:

O replica buna ar fi fost

"doar barbatii adevarati merita chunuiala noastra. restul folositi prezervativul!"

| IloveME a răspuns (pentru grab):

Corect!

| grab a răspuns (pentru IloveME):

Thx!

| HueyFreeman a răspuns:

Deci, in afara faptului ca iubitul tau este un imbecil, care este problema? Acesta este rolul biologic al sexului feminin. Acest fapt poate fi considerat o minunatie doar pentru cei care chiuleau de la ora de biologie.

| Cristiann25 a răspuns:

Vad ca vorbesti la general. Daca iubitul/sotul tau este un retardat nu e vina noastra.Un copil este asteptat de majoritatea cuplurilor mai ales cei casatoriti.Nu stiu unde l-ai gasit dar e tare prost.

| Mirke a răspuns (pentru Cristiann25):

La cat de "fara cuvinte = muta" e cu el, se pare ca el a gasit-o si n-a cautat-o mult, cum adica sa n-ai curaj sa ii spui ce crezi? atunci suporta-l in continuare, ca probabil ca ti-e frica sa lasi pe altul mai bun sa se apropie de tine. chiar crezi ca nu poti ceva mai mult? probabil ca se gandeste ca el e un zeu ca poate sa produca milioane de spermatozoizi si sa-i arunce intr-o secunda la WC, trebuie sa ii fi recunoscator ca te-a ales pe tine, sa-i transporti. Noi nu avem cu ce sa il ajutam, e irecuperabil.

| wolder a răspuns (pentru Mirke):

Nu cunosti nimic din ceea ce vorbesti, daca o singura data replica lui m-a lasat ``fara cuvinte`` asta nu e o certitudine ca eu tac de fiecare data. In schimb eu vorbesc tot timpul pentru ca asa imi place.

| Mirke a răspuns (pentru wolder):

Deci vorbesti si taci, cand nu trebuie, normal ca nu-l cunoastem il judecam dupa spusele tale, dar in loc sa ne intrebi pe noi daca e normal ce a afirmat, mai bine il puneai pe el sa isi justifice spusele.

| simpluone a răspuns:

Contextul pare unul in care tu incerci sa demonstrezi ca femeile sunt superioare. Culmea este ca majoritatea femeilor incearca sa demonstreze ca sunt egale in totul cu barbatii si dupa cum ai spus natural e imposibil. Recunostinta de obicei se castiga, nu se impune si este universal valabil. Fetele au oricum un avantaj, insa experienta de viata face cateodata sa anuleze acest lucru.

| wolder a răspuns (pentru simpluone):

Nu incerc sa demonstrez ca femeile sunt superioare, sunt pur si simplu egale cu barbatii.

| GutuvanMorgan a răspuns:

"Pentru mine femeile care poarta o noua viata in pantec sunt ca niste zeite" De aceeasi parere sunt si eu, doar religia, bat-o focul, pune femeia mai "jos" (adica misoginism ascuns).Cat despre baiatul /barbatul care ti-a spus asta, nu e decat un taran.Si te va parasi cand iti va fi lumea mai draga.AAA si sa nu uit, sa nu te madaresti in exces, asta e inca o chestie ce-i scoate din minti pe barbati, in sensul rau.Multa intelepciune si bafta.

| 克里斯提 a răspuns:

In primul rand ar trebui sa te linistesti happy
In al doilea rand ar trebui sa nu mai fii asa introvertita
In al treilea rand spune-i ce gandesti pentru ca ai mare dreptate si poate va realiza si el ca tu ai avut dreptate.
Nu te mai abtine sa-ti inpui parerile pentru ca nu o sa castigi nimic in viata asa