| Abonat1455 a întrebat:

Ma numesc Cristi, vreau sa va spun povestea mea pe scurt. Sunt intr-o relatie de 5 ani de zile cu o fata, totul mergea perfect. Aveam genu acela de relatie in care ne-am daruit dragoste eterna, ne spuneampe in fiecare zi cat de mult ne iubeam, comunicam foarte mult, ne spuneam absolut orice chiar daca ar fi durut, eram sinceri unul cu celalalt. Tin sa zic ca am trecut si prin foarte multe greutati impreuna...pana cand acum un an a murit tatal prietenei mele si totul s-a schimbat. Ea adica s-a schimbat, din fata plina de iubire care iubea si un fluture, care il vedea zambea, era fericita, s-a schimbat. Tin sa zic ca i-am fost aproape, adica am incercat sa-i ofer mai multa iubire dupa ce a murit tatal ei. Acum 3 sapt am avut o cearta din cauza unor prieteni, nu am fost de acord cu o prietena de a ei si eu cand ma enervez am prostul obicei sa aduc aminte din trecut. Ea a facut niste greseli in trecut, adica m-a inselat, dar nu sa se intalneasca pe ascuns sau ceva de genu nu, vorbea cu un baiat pe Facebook care-i trimitea poze cu ea si dupa stergea. Eu am aflat si dupa ea plangea dupa mine si tin sa zic ca s-a schimbat enorm de mult de atunci. Asa, revin la subiect, ne-am certat si a doua zi mi-a zis ca vrea o pauza, ca ea nu se mai simte bine in relatie de mai mult timp dar a incercat sa lupte cu asta, a incercat sa nu imi zica ca simtea ca e lupta ei, mi-a zis ca trebuie sa puna stop de cand a murit tatal ei, ceea ce mi s-a parut o porcarie, adica eu ii erau alaturi cu toata inima si mi-a spus acum ca trebuia sa puna punct atunci. Adica am fost genu ala si sunt care i-a oferit siguranta, iubire, atentie tot ce are nevoie o femeie intr-o relatie... mi-a spus ca simte ca nu ma mai iubeste nici jumate cat ma iubea. M-a durut enorm de mult, nu am cuvinte sa spun si am zis ca facem pauza dar cand i-am spus ca facem pauza ea tot ma cauta si eu tot o caut, adica nici ea parca nu vrea, parca nu stie ce vrea, a devenit un om orgolios, se supara din orice parca vrea libertate, un om rece si nu stiu ce sa fac. M-am gandit sa mergem la o terapie de cuplu, chiar nu stiu, am nevoie de cateva sfaturi. Daca ma puteti ajuta, va multumesc mult...tin sa spun ca ea imi zice ca ma iubeste si ca nu s-ar vedea cu alt baiat doar ca nu mai poate si ca nu vedea un viitor cu mine. Deci se bat lucrurile cap in cap si nu inteleg... multumesc.

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Anonim20384847 a răspuns:

Sunt sigura ca trece printr-o perioada foarte grea... o sa-ti fie greu si tie cu schimbarile ei de stare in perioada asta, dar trebuie sa-i fii alaturi daca o iubesti pentru ca dupa ce o sa mearga inainte, ca peste moartea unui părinte nu poti trece. o sa se uite inapoi si o sa vada cine i-a fost alături si cine nu si o sa te iubească mult mai mult decat a facut-o vreodata. E normal acum sa vrea sa va despartiti, sigur are amintiri cu tine alaturi de tatăl ei si in perioada asta vrea sa uite tot ca sa poata scapa de acea durere macar pentru o perioada, dar te cauta pentru ca te iubeste. Incearca sa-i fii alaturi chiar daca te respinge, chiar daca te arunca afara. daca raspunde la imbratisarile tale si saruturile tale, inseamna doar ca are nevoie de timp si de tine alaturi, nu o poti lasa la greu. mai ales acum. Nu ai spus cat timp a trecut de la moartea tatalui ei sau posibil nu am vazut eu, dar daca e recent nu o poti ajuta cu sfaturi, e greu sa dai un sfat intr-o situatie de genu. ii poti spune doar ca tatal ei vrea sa fie fericita si ca el e mereu alaturi de ea. Tu esti langa ea, tu o poti ajuta, de tine are nevoie fiind iubitul ei. nu o lasa acum, arata-i ca o iubesti indiferent de ce-ti spune, tu nu poti fii ranit acum cand ea e in situatia aia. stiu ca ti-e greu, am trecut prin aceeasi chestie, dar arata-i iubirea ta mult mai mult, ofera-i afectiune si ai grija sa nu o ranesti

| Abonat1455 explică (pentru Anonim20384847):

A trecut mai bine de un an de la moartea tatalui ei dar vina mea este ca la fiecare cearta i aduc aminte de trecut noi cand ne-am cunoscut ea vorbea cu un tip si i trimitea poze cu ea si am aflat si a suferit enorm de mult si mi-a spus ca va indrepta lucrurile si ma va face sa am incredere in ea iar eu si dupa 5 ani la fiecare cearta mica aduc aminte si i zic ca ai facut in trecut chestile elea si ea m-a rugat sa numai aduc aminte se trecut este numai vina mea pentru ca inloc sa las trecutu si sa vad cat s-a schimbat si cat de loiali suntem unul altuia ca un prost aduc aminte de trecut. Ma doare sufletu ma doare enorm de mult pentru ca o iubesc din tot sufletu meu si mi-as da viata pentru ea ne propusem atatea chesti atatea planuri pe vitor si parca dintr-o data totu s-a sters imi spune ca ma iubeste si ca nu sar vedea cu alt baiat dar ca nu mai poate sa continue e numai vina mea ca aduc aminte de trecut... sunt un prost

| Abonat1455 explică (pentru Anonim20384847):

Multumesc mult pentru cuvinte dar e numai vina mea a trecut un an de la moarte parintelui ei. Vina mea estea ca ea a facut niste greseli in trecut vorbes cu un tip si i trimitea poze cu ea si am aflat nu poze goale in sutien dar poze provocatoare eu am aflat si a suferit mult ca m-am despartit de ea mi-a promis ca se va schimba si va face orice si ca nu va mi face asa ceva in viata ei... eu trecut 5 ani iar eu la fiecare cearta minuscula aduc aminte de trecut ma enervez si i strig ca ai facut in trecut chestile elea inloc sa imi dau seama cat neam schimbat amandoi stau si strig ca prostu de trecut inloc sa traiesc prezentul si imi pare enorm de mult pentru ca o iubesc din tot sufletu meu si nu vreau sa se termine asa o relatie in care neam promis atatea lucruri si atatea planuri... imi spune ca ma iubeste si ca nu sar vedea cu alt baiat dar numai poate nu stiu ce sa fac pentru ca sufera mult si eu sufar enorm ca ne-am despartit dar continua sa vrea despartire nu stiu ce sa fac.

| Anonim20384847 a răspuns (pentru Abonat1455):

Inteleg cum te simti. Esti confuz, ti-e greu sa treci peste chestia aia. Nu spun ca e usor sa treci peste cand stii ca persoana pe care o iubesti cel mai mult te-a inselat, te simti ca si cum totul s-a dus si parca te-ai spart in bucatele, dar gandeste-te ca ai iertat-o si daca s-a schimbat asa mult pe cum spui, inseamna ca are remuscari de aia iti spune sa nu-i mai aduci aminte, ea a vazut ca a gresit si ca nu meritai sa-ti faca asta, dar nici tu nu poti ca de fiecare data sa-i amintesti asta. daca crezi ca nu poti trece peste, mai bine luati o pauza sau despartiti-va, dar spui ca o iubesti, deci lasati orgoliul si nu o pierde. Arata-i tot ce ai mai bun si arata-i ca langa tine poate fii fericita, protejata si cel mai important, iubita. Noi femeile avem nevoie de putine lucruri, desi le asteptam de la voi si ne dezamagiti ca nu va dati seama ca sunt asa simple acele lucruri care pentru noi sunt mari. bine, nu spun ca toate suntem la fel, dar iubita ta mi se pare o fata de treaba si care tine la tine, dar care trece printr-o perioada extrem de grea si o face grea pentru amandoi. Sfatul meu e ca sa-i spui tot ce mi-ai spus mie ei, dar promite-i ca nu mai faci la fel, ca ea pentru tine e totul si ca ai realizat prea tarziu, ca o iubesti si doar pe ea o doresti, vrei ceva serios cu ea si spune-i ca pe tot parcursul asta i-ai reamintit chestia aia pentru ca nu poti suporta gandul ca ea sa fie cu altcineva. Promite-i ca nu mai faci la fel si ca uiti trecutul, incearca tot ce poti ca sa mearga bine relatia pentru ca daca va despărțiti si va iubiti amandoi, o sa suferiti mult si poate chiar ea e acea fata pentru tine. Nu o pierde si ofera-i totul, dar in schimb si ea trebuie sa-ti ofere totul pe parcurs nu doar tu ei. Acum eu zic ca sa o impaci, ia-i niste flori, scoate-o afara, in oras, unde stii ca-i place. dupa mine ar fi ok intr-un parc linistit ca sa puteti vorbi. Arata-i afectiunea ta, o fata chiar daca te respinge, ea tot asteapta afectiune din partea ta, vrea sa vada cat de mult iti pasa, iar daca tu renunti, in final o sa renunte si ea pentru ca o sa creada ca nu o înțelegi, ca doar ce vezi tu e adevarat si nu o asculti... deci fa opusul si daca sunteti de atata timp impreuna, sunt sigura ca stii totul despre ea, deci e un bonus. Fa-i tot ce-i place si priveste-o in ochi cand iti ceri iertare si ii spui ca o iubesti, o sa se intoarca la tine. Lasa orgoliul in caz ca-l ai, ca o sa pierzi multe din cauza lui. Va doresc sa fiti impreuna si numai bine! Daca mai ai nevoie de sfaturi, scrie-mi si o sa-ti raspund, astept sa imi spui cum decurg lucrurile!

6 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Eu cred că suferă din cauza tragediei și are nevoie de o perioadă în care să fie singură, să se regăasescă, să treacă peste. E efectiv împietrită de durere și simte că nu mai poate da nimănui afecțiune în moomentu ăsta, motiv pentru care nu îți mai poate da nici ție și din asta are impresia că nu te mai iubește. Simte un gol pe care nu știe cum sau cu cine să-l umple. Las-o în pace, zi-i de pauză și luați o pauză până se regăsește. vezi după dacă se mai întoarce la tine sau nu. Dacă îți găsești pe altcineva între timp, vezi tu ce faci.

| Abonat1455 explică (pentru Adry05):

Ma foare sufletul sincer si inima
Eu pe tine te iubesc de la cer pana la pamant si m as arunca in foc pentru tine
Si vreau sa ne desp pentru ca nu ma mai simt bine si nici fericita si daca raman ne distrug pe amandoi
Tu meriti cv mai bun si stiu ca in urmatoarea relație vei fi altfel si vei fi un barbat in adevaratul sens al cuvantului.
Nu ma judeca, nu ma urî, dar numai pot. Estea sunt cuvintele care mi le-a spus cum poate sa imi spuna ca ma iubeste dar in aceelasi timp ca numai e fericita si apropo cred ca raspunsu tau a fost cel mai bun si cel mai inteligent

| Abonat1455 explică (pentru Adry05):

Ma foare sufletul sincer si inima
Eu pe tine te iubesc de la cer pana la pamant si m as arunca in foc pentru tine
Si vreau sa ne desp pentru ca nu ma mai simt bine si nici fericita si daca raman ne distrug pe amandoi
Tu meriti cv mai bun si stiu ca in urmatoarea relație vei fi altfel si vei fi un barbat in adevaratul sens al cuvantului.
Nu ma judeca, nu ma urî, dar numai pot. Asta mi-a raspuns cum vine asta ma iubeste dar numai poate si apropo raspunsu tau cred ca e cel mai inteligent