| Adrian_Dragomir_1997 a întrebat:

Ma poate ajuta cineva? Am o problemă ejaculez prea repede 1-2 minute o fi din cauza masturbarii? Stie cineva un tratament sau ce pot face?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Ejacularea rapida/precoce se datoreaza in primul rand lipsei de experienta, dar si din cauza ca deocamdata fiind la inceputul activitatii sexuale te exciti prea intens si din acest motiv se produce fenomenul de surescitare si implicit se produce ejacularea necontrolata. Totul se va normaliza si vei reusi sa-ti coordonezi si controlezi ejacularea, in momentul in care vei avea o viata sexuala constanta, continua, intretinuta cu aceeasi fata/femeie o anumita perioada de timp. Este singurul tratament cu adevarat eficient. Succes!

5 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Masturbarea nu produce ejaculare precoce. Sursa: Strassberg, Donald S.; Mackaronis, Julia E.; Perelman, Michael A. (2015). "Sexual dysfunctions". In Blaney, Paul H.; Krueger, Robert F.; Millon, Theodore. Oxford textbook of psychopathology (Third ed.). NY: Oxford University Press. pp. 441–442. ISBN 9780199811779. OCLC 879552995.

http://ro.wikibooks.org/wiki/Medicin%C4%83/Masturbare

| Bogdi_Condrea_1979 a răspuns:

Nu are nicio legătură cu masturbarea la un contact cu o femeie chiar o labă mică întârzie ejacularea

| Trq a răspuns:

Tinere, mai toți avem problemuța asta. Stai liniştit, după câteva acturi sexuale vei avea un viitor strălucit în lumea sexului. Totuşi, mai bine 2-3 minute de plăcere intensă, decât mult şi prost.

| CristyRafael a răspuns:

Ce varsta ai? Dacă eși adolescent e normal, deoarece testiculele nu sunt destul de dezvoltate. Îți spun din propria experiență.