| anonim_4396 a întrebat:

Mai exista iubire adevarata sau doar din interes?

ps daca se poate persoane mature sa raspunda

16 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu cred ca mai este ci foarte rar daca se mai gasesc, cazuri putine daca or fi dar in rest e destul de greu.

Răspuns utilizator avertizat
| madyddd a răspuns:

Urmareste-ti interesul. Asta imi zicea un prieten acum cateva luni.big grin
Totusi, nimeni nu cred ca poate sa spuna concret ca nu exista dragoste din interes.
Dragoste si interes parca sunt doua cuvinte care nu suna poetic la o alaturare, la prima vedere. Asta pentru ca dragostea este acel sentiment pe care daca nu-l simti, nu esti in stare sa il arati persoanei de langa tine si asta nu numai ca inseamna moartea pasiunii, ci si un mare gol care duce relatia la punctul mort.
Interesul este boala de care ne lovim toti la un moment dat in viata. Personal, n-am pus niciodata interesul inaintea relatiei.
Pentru mine nu a existat dragoste din interes si sincer nu mi-as permite sa aduc o relatie in postura asta. Nu vreau ca interesul sa troneze asupra relatiei si sa ajunga vreodata in starea in care se ajunge a fi la fel de rau ca gelozia.
Eu inca raman la parerea ca am putea fi fericiti intr-o relatie complet normala, bazata pe incredere, respect si nu in ultimul rand, dragoste. Stiti si voi. Unde dragoste nu e, nimic nu e.happy Nu sunt nici prima, nici ultima care zice asta. Totusi, mi-ar placea sa nu fim nevoiti sa picam in grupul din interes. Eu zic ca ne-am face mai mult rau decat bine.happy

| Sara2 a răspuns:

In rare cazuri da, exista

| Liviucu a răspuns:

Iubire adevarata exista dar conditia e ca ambii sa fie sufletisti, sinceri si persoane OK! Insa cu timpul intervine rutina si daca ambii nu stiu sa coloreze relatia va aparea interesul de a cunoaste noi persoane si de a pleca spre noi redute...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da, exista.

| alecsalecs a răspuns:

Mai exista dar nu intre noi oamenii! ci intre animale ele se iubesc mai mult decit o facem noi oamenii noi nu stim sa ne iubim fara sa primim ceva in schimb nu stim sa iubim cu adevarat doar daca primim ceva la schimb pacat..sau dus acele vremuri romantice de altadata! Pai sunt curios cati dintre cei care sunt astazi casatoriti mai raman pina la adanci batrineti impreuna?crying

| PsihinG a răspuns:

Normal ca exista iubire adevarata, aceea iubire care iti provoaca fluturasi in stomac, care te face sa te simti cel mai fericit om de pe pamant.
Iubire din interes? NUUU. Trebuie sa tai cuvantul iubire si sa-l inlocuiesti cu altul, ceva de genul "convietuire din interese comune".
Orice om din aceasta lume, gandeste cu creierul sau cu inima atunci cand ne dorim o relatie.
Daca o persoana este pragmatica, vrea sa se realizeze sa obtina ceva material dintr-o relatie, gandeste cu creierul si inhiba orice sentiment numai pentru a-si atinge scopul.
Daca un om este romantic, visator el v-a gandi totdeauna cu inima, v-a asculta de sentimente si v-a cunoaste adevarata dragoste.
Exista totusi o problema, in iubire e nevoie ca cele 2 persoana sa gandeasca si sa vada lucrurile la fel.

| roxanna9031 a răspuns (pentru PsihinG):

Tu traiesti o dragostea adevarata. de ai aceasta opinie?

| DistrugatorulDeVise a răspuns:

Există şi cea adevărată, dar e din ce în ce mai rară.În ziua de azi mai toate relaţiile sunt cu un scop, un interes... Păcat, pe vremuri nu era chiar aşa.

| culmea a răspuns:

Exista, dar nu tine mult timp.

| Caitlyn14 a răspuns:

Ce pot sa zic. iubirea adevarata exista. Cel putin eu sunt inconjurata doar de persoane care 'se iubesc cu adevarat" cica. Si asta ma cam seaca, deoarece sunt singura de multa vreme, insa nu mi-am pierdut speranta ..pentru ca intr-un final, mai devreme sau mai tarziu cu totii o sa avem parte de "printul / printesa " pe care o meritam happy.

| etto21 a răspuns:

O sa o traiesti pe propria piele si o sa-ti dai seama ca daca mai exista putin din iubire adevarata e doar la inceput. o sa-ti dai seama ca mai sunt 1% din oameni care stiu ce inseamna restul s-au imbolnavit din cauza egoismului indiferentei si a prostiei. in concluzie exista dar e pe cale de disparitie nu avea incredere in niciuna/niciunul in nimeni si nimk.

| roxanna9031 a răspuns:

Exista. in filme. in carti. acolo iubirea e perfecta! romantismul e in fiecare gest al indragostitilor. in realitate. putine persoane iubesc din tot sufletul. si sunt in stare sa se daruiasca trup si suflet persoanei care o iubeste. sunt putine persoane care simt ca li se taie rasuflarea cand zareste pe cel iubit. si sunt si mai putine persoane care sa iubeasca sincer pentru ceea ce esti tu! pentru ce e interiorul tau. pentru ca frumusetea e trecatoare. iar doi oamenii ar trebui sa se iubeasca pana la adanci batraneti!

| dbem17 a răspuns:

Exista cu a spus PsihologulG: in iubire e nevoie ca cele 2 persoana sa gandeasca si sa vada lucrurile la fel. Daca se intampla sa te inseli nu-i sfarsitul lumiwinking