| Claaudiu a întrebat:

Mam masrurbat de 6 ani de zile in fiecare zi si acum dupa acesti ani am observat acum in ultimii 2 sau 3 ani ca am avut un lichid vâscos de culoare gălbuie sub pielea penisului si am lasat asa acum as vrea sa merg la un doctor dar nu stiu la care si inca ceva daca nu spun doctorului problema asta si el imi spune sa imi faca un control isi da seama de problema, am dreptate. Spuneti-mi un sfat sau care o mai avut problema asta si o rezolvat. MULTUMESC

1 răspuns:
| corbulalbrosu a răspuns:

Probabil ca este vorba se secretia vascoasa denumita SMEGMA, care se aduna de obicei in santul balanopreputial, adancitura situata intre gland (cap) si trunchiul penisului.
S M E G MA, este o secretia aflata sub preputul barbatilor si este un lichid pastos (sau vascos) care se aduna la nivelul glandului sau in santul balanopreputial aflat sub preput. Este compus din mai multe elemente si in principal din grasime (sebum) secretata de mucoasa (epiteliul) ce tapeteaza partea interioara a preputului. In afara de grasime care este compusul principal al smegmei aceasta mai contine si mucus produs de glande microscopice de pe traseul uretrei si celule moarte descuamate/exfoliate de pe preput, gland sau canalul uretrei. Smegma este produsa cu rolul de a ''unge'' si de a hidrata piele extrem de fina a glandului. Are rol de lubrifiant necesar deoarece, la fiecare erectie, preputul se deplaseaza/misca pe suprafata glandului si daca lipseste aceast unguent/secretie se produce fenomenul de ''uscare'' a pielii fine, ceea ce favorizeaza aparitia si producerea de iritatii. Efectul lubrifiant al smegmei proaspete poate fi remarcat in cazul unui act sexual. Incepand cu pubertatea si mai ales in timpul adolescentei cantitatea de smegma produsa creste odata cu varsta, cu dezvoltarea organelor genitale si mai ales dupa maturizarea si intrarea lor in activitate. Daca secretia de smegma este mai abundenta aceasta poate sa se acumuleaza sub preput. Insa de obicei zilnic este produsa o cantitate relativ mica de smegma care se intinde si unge mucoasele si mentine umeda si perfecta pielita glandului. In cazul in care se produce prea multa smegma aceasta se poate aduna/acumula si daca nu este indepartata prin spalare, pe masura ce se acumuleaza devine mai uscata capatand un aspect branzos. Bacteriile care de regula exista in continut, pot sa inceapa sa se dezvolte galopant/aberant, si sa provoace descompunerea celulelor moarte exfoliate si a grasimii si din acest motiv smegma alterata capata un miros urat/fetid si chiar poate favoriza aparitia unor infectii. Din acest motiv spalarea zilnica a penisului reprezinta o masura de igiena strict necesara. Smegma este folositoare doar daca este proaspat secretata motiv pentru care baietii trebuie sa retraga preputul si sa spele si sub el, pentru a indeparta smegma veche daca aceasta s-a acumulat. In cazul tau din anumite motive fiziologice nu se produce acest unguent si hidratant natural ceea ce are ca efect ''uscarea'' si craparea/fisurarea pielii glandului. Din acest motiv va fi indicat sa incepi sa folosesti unguente, creme sau lotiuni pentru piele fina si sensibila cu efect hidratant/emolient.
Daca este vorba de asa ceva, atunci nu mai este necesar sa fii consultat de medicul urolog, fiindca este suficient ca doar sa mentii igiena zilnica. Multa sanatate