| Annellise a întrebat:

Merita sa risc? Sunt studenta in Marea Britanie, tocmai am incheiat ( cu 3 luni in urma) o relatie serioasa de 4 ani...pentru ca nu am mai avut sentimente pentru el. L-am cunoscut pe `Alex` si ne-am petrecut sarbatorile impreuna in Romania, nu am simtit niciodata ce simt pentru el acum! Din pacate el este la lucru in Germania, eu in Uk cu facultatea.nu stiu ce pot face ca sa fiu fericita. Radiez de fericire doar cand ma suna, cand ii aud vocea tresar si sunt foarte zambitoare cand imi scrie cate ceva. Nu vreau sa ma indragostesc si mai tare pentru ca imi este teama sa nu sufar; vreau sa incerc sa fiu constienta. El mi-a spus ca e dispus sa faca orice pentru mine, si ca nu conteaza in ce colt al lumii ne afla: Germania, Romania sau Anglia caci lupta pentru mine si vine dupa mine oriunde. Nu vrea sa ma piarda. (ne cunoastem de 1 an jumate, fiecare a avut cate o relatie de lunga durata insa: esuata). Stiu ca voi fi foarte implinita alaturi de el... dar cum fac fata distantei? Merita sa risc. si sa incep sa il iubesc? Va multumesc anticipat pentru orice raspuns sincer!

Răspuns Câştigător
| anss23 a răspuns:

Merita sa-i dati o sansa relatiei dintre voi, mai ales daca este si el dispus sa incercati.Nu da cu piciorul la ceva ce ar putea fi un lucru frumos, mai ales ca dupa ce iti termini studiile te poti muta cu el in Germania.

| Annellise explică (pentru anss23):

Iti multumesc mult de tot pentru comentariu. Vroiam sa votez raspunsul tau.insa imi spune ca am statut de junior si nu am dreptul...cum scap de acest statut? Multumesc inca odata, nici nu ai idee ca mult ma ajuta parerea ta happy

11 răspunsuri:
| Ecea a răspuns:

Buna! happy
Dupa parerea mea, nu o sa mearga.Cunosc sentimentul, si il cunosti si tu la fel de bine.Stii prea bine ca orice inceput este miraculos,insa doar inceputul. Distanta nu este buna si nu face bine nimanui,nu este suficent sa discutam la telefon sau pe internet pentru a pastra sentimentele,si asta cred ca o stii destul de bine si tu.
Daca te implici sentimental nu ai nimic de castigat,eventual de pierdut. Poti pur si simplu sa pastrezi legatura cu el pe viitor,fara sentimente,si sa vedeti ce o sa se mai intample, cum o sa mearga lucrurile, apoi poti decide daca merita sa te implici sentimental.Nu ai nimic de pierdut astfel. Daca totul o sa mearga bine in viitor,poti incerca sa te implici si atunci o sa ai de castigat.
Este doar parerea mea, eu cel putin asa as face, nu vreau sa te influentez in nici un fel in gandire.

O seara placuta in continuare!

| Annellise explică (pentru Ecea):

Draga Ecea, iti multumesc pentru sinceritate. SI da, ai foarte multa dreptate insa cred ca deja m`am implicat sentimental mai mult decat imi doream...si e cam greu sa dau inapoi. EL spune ca e in stare de orice pentru mine si k pe zi ce trece vrea sa luptam pentru realatia noastra sad...off c dificilll.imi complic eu singura existenta! Sa ai o seara cat mai buna, cu drag: Annellise!

| Ecea a răspuns (pentru Annellise):

Eu merg pe ideea, de ce sa ma leg la cap daca nu ma doare.De ce sa imi complic viata daca de fapt este atat de simpla...

| Diux96 a răspuns:

Pai daca nu risti nu castigi

| ali_8949 a răspuns:

Incepe sa-l iubesti cand va disparea distanta! Pana atuncia, axeaza-te pe ce ai de facut si incearca sa-l privesti ca pe un simplu prietenwinking mult noroc

| Annellise explică (pentru ali_8949):

Dar.din pacate sentimentele au depasit pragul de `simplu amic` iar el stie asta. sad

| poela a răspuns:

Eu cred ca merita sa lupti pentru relatia voastra dragostea este un lucru foarte frumos si cred ca dupa ce veti termina studiile veti fi impreuna si veti trai o frumoasa poveste de dragoste uite idul meu lucian_constantin96 putem vb pe mes

| Annellise explică (pentru poela):

Ce frumos suna Lucian, iti mersi mult de tot...insa nu stiu ce voi face pana la terminarea studiilor sad cum vom invinge distanta?

| gigelcocalaru a răspuns:

Depinde ce simtiti, adica daca stii tu ce simtiti si el la fel. Cunoasterea asta e relativa la varsta pe care o aveti, experienta de viata, gradul de maturitate si multe altele. Deci, eu m-as gandi...de unde nu stiu ca nu sunt doar fluturasi in stomac din cauza singuratatii? daca sunt atras fizic de ea, daca imi face placere la nebunie compania ei, daca radem impreuna, daca avem ce discuta, daca nu ne plictisim niciodata, daca nu ne sufocam reciproc, daca avem incredere reciproca, atunci e ceva serios.

| Annellise explică (pentru gigelcocalaru):

Daaa...chiar toate enumerate de tine sunt simtite de aman2, chiar simt ca este ceva serios si va fi foarte frumoasa relatia atunci cand se va contura (atunci cand vom fi unul langa altul), dar pana in acel moment, cum pot face fata distantei?