| anonim_4396 a întrebat:

Mi-a intarziat menstruatia aproape 3 luni. Nu am facut nici un test de sarcina pentru ca ma masturbez si am avut doar contact oral. Pot fi insarcinata? Care sunt cauzele pentru care mi-a intarziat?straight face

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

NU poţi fi însărcinată, dacă nu ai avut contact sexual ( dacă nu ai făcut sex "normal", cu penetrare vaginală )!

Fi liniştită, NU este nici o problemă - la vârsta asta sunt foarte FRECVENTE întârzierile menstruaţiei - şi nu doar câteva zile, ciclul poate întârzia chiar câteva luni ( sau foarte rar între 6 luni şi 1 an )!

Aceste întârzieri se datorează faptului că în organism se petrec numeroase transformări, iar cele de ordin hormonal ( în general ) afectează ciclul menstrual!

Deci, nu-i nici o problemă, trebuie doar să ai RĂBDARE!

15 răspunsuri:
evenso
| evenso a răspuns:

"Contact oral"?

Daca nu ai avut contact sexual normal atunci nu ai cum sa ramai gravida.
Amenoreea poate fi din cauza dereglarii menstruatiei.
Ar trebui sa te duci la o consultatie ginecologica.

| lal21 a răspuns (pentru evenso):

Am facut sex oral.

| evenso a răspuns (pentru lal21):

Atunci nu ai cum sa fii gravida.

| lal21 a răspuns (pentru evenso):

Multumesc pentru raspuns, mi-e frica de ginecolog

| evenso a răspuns (pentru lal21):

Cu placere.
Nu trebuie sa iti fie frica, te consulta si eventual iti va prescrie un tratament.

| lal21 a răspuns (pentru evenso):

Poate imi va veni cat mai curand, sunt inca la inceput

| evenso a răspuns (pentru lal21):

La inceput? Nu inteleg la ce te referi, nu stiu cati ani ai, dar la adolescenti se mai intampla sa intarzie mult ciclu, totusi este pentru binele tau sa fii consultata.

| lal21 a răspuns (pentru evenso):

Ma refer ca, nu mi-a venit de mult timp

| Azµre a răspuns:

Control la medic de urgență nu e normal.

| lal21 a răspuns (pentru Azµre):

Toata lumea imi spune sa astept sa am rabdare, iar tu imi sugerezi sa merg la medic. multumesc de sfat

| Azµre a răspuns (pentru lal21):

Pentru că este mai bine să fii precaută decât să stai așa, poate indica o problemă gravă sau nimic, tu nu ai de unde să știi sau alții de aici după TPU, fiecare organism reacționează într-un fel, nu este obligatriu dacă unei fete nu i-a venit 3 luni să nu-ți vină și ție și tot așa.

| diia29 a răspuns:

Menstruatia poate intrzia mult timp, poate sa dureze (cateodata) si un an.
dar se poate sa fi luat vreun microb si atunci chiar trebuie' sa te duci la ginecolog.
dar poti fi si insarcinata
la unele toalete publice barbatii ejacueaza sperma pe capacele de la toalete si poate te'ai fi asezat tu acolo.
ai avut vreo senzatie de gestatie(senzatie de voma, pofte, etc)?
si de la masturbare sau de la sex oral nu poti ramane insarcinata.

| lal21 a răspuns (pentru diia29):

Oriunde am fost erau separate toalete, nu are cum si nu, nu am avut senzatii de greata pofte. Multumesc pentru raspuns

| gabitza79 a răspuns:

Dereglari hormonale...lipsa sexului...sau alimentatia haotica.