| Yakuza21 a întrebat:

Mi-a zis in fata ca nu vrea sa ma mai vada, ca e o relatie bolnava si ca tot ce facem e sa suferim, sa ne certam si sa sarim la beregata. Are dreptate, stiu ca are dreptate, dar eu inca o iubesc si nu stiu cum sa fac sa fie bine pentru amandoi. Suntem de 3 ani impreuna, si nu ne-am despartit dintr-un motiv intemeiat ci doar din prostii ( copilarii).
Eu tind sa cred ca cineva e la mijloc, dar ea continua sa imi spuna ca nu e adevarat si ca nu e nimeni, vrea doar sa ramana singura!
Toata lumea imi zice ca timpul le rezolva pe toate dar parca nu mai rezist sa astept.Am tendinta sa ma izolez si mi-e frica sa nu raman singur,eu care eram o persoana extrem de comunicativa nu mai suport sa vorbesc cu nimeni.
Si cel mai tare ma sperie faptul ca am inceput sa compar orice om cu Ea, si mi se pare ca nimeni nu o va inlocui vreodata!
As vrea sa ne putem iubi pur si simplu si sa fim fericiti. De ce trebuie sa fie totul asa de complicat?

12 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Imi dai seama ce simti. E clar ca o iubesti.

Nu imi place sa iti spun asta dar o pierzi.

Am trecut prin asa ceva. Stiu ce simti tu. Stiu ce simte si ea.

Si eu am facut comparatia asta ca si tine.

Viata e complicata din pacate. Si eu am suferit enorm. Si acum e greu. Dar trebuie sa intelegem.

Din pacate iubirea si relatiile de cuplu sunt lucruri diferite.

Si eu iubesc iar ea iubeste pe altul. E greu.

Deocamdata nu e neaparat ca exista un altul.

Dar prezenta ta o imbolnaveste asa cum bine a spus.

Mai devreme sau mai tarziu va veni cineva care va inlocui aceasta imbolnavire cu momente frumoase, o va face sa se simta din nou fericita, sa zambeasca.

E trist dar asta e realitatea.

Stii singur care sunt problemele in relatia voastra.

Gandeste-te sincer.

Pot fi rezolvate intr-un viitor apropiat, in maxim 2-3 luni?

Esti o persoana care poate sa se schimbe asa repede?

Si daca da, merita schimbarea?

Daca tu renunti la viata ta pentru a fi ea fericita si a ramane in relatie cu tine, nu e bine.

Fii autentic. Fii tu. Daca asta nu o face fericita, e trist, dar trebuie sa puneti capat relatiei voastre.

Ati avut multe de invatat unul de la altul.

Ati invatat amandoi ce inseamna sa iubiti.

Insa daca ea sufera mult si nu mai suporta, las-o sa fie fericita.

Dar ai grija sa ii spui ca tu ai vrea sa continuati impreuna.

Vorbeste cu ea deschis. Spuneti deschis ce va nemultumeste pe fiecare in relatie si vedeti daca sunteti dispusi sa faceti ceva.

O rezolvare exista in orice relatie.

Doar ca unele situatii se pot rezolva doar peste cativa ani.

Daca ea nu e dispusa sa inteleaga situatia las-o sa fie fericita.

Si nu o mai cauta.

E cel mai bine asa.

E greu. Doare al naibii de tare. Dar trebuie sa mergem inainte.

NOname
| NOname a răspuns:

Din cineva care îi dăruia fericire te-ai transformat în cineva care îi aduce suferință. Este o reacție normală să te respingă.

Ce e de făcut?
Poate să luați o pauză, ca rănile trecutului să se vindece, iar voi să vă maturizați, să vă duceți dorul și să învățați să vă prețuiți mai mult.

Poate să plecați în vacanță, ca acele momente de fericire să vină din mediul înconjurător, dacă nu de la tine, dar să le poată asocia cu prezența ta, în acest fel înlocuind amintirile negative cu cele pozitiv.

Poate s-o lași să-și continue viața alături de altcineva...
Tu alegi.

Și ține minte, Magic Man...
http://i.imgur.com/SJ2dT.jpg

| mona a răspuns:

Luati o pauza mai bine, fata poate se simte prea sufocata si are nevoie de mai multa libertate

| ynna93 a răspuns:

Fata are nevoie de liniste, imi dau seama cum te simti, ca nu poti astepta dar n-ai ce face, da-i un ragaz de 4-5 zile sa respire apoi intra pur si simplu in vorba cu ea sa vezi ce mai face, si spune-i ca nu vrei sa o terminati si ca vrei sa faci sa fie mai bine pentru amandoi. Succes.

| Yakuza21 explică (pentru ynna93):

4-5 zile innebunesc fara sa vorbesc cu ea! O sa incerc, poate asa e mai bine...dar daca dupa acest timp raspunsul e la fel?

| ynna93 a răspuns (pentru Yakuza21):

Stiu asta, dar repet nu ai ce face, incearca sa o lasi in pace sa nu-i mai zici nimic, daca nu vrea nu stiu ce ai putea face, mai nimic, poate s-a saturat de certuri, cred ca la asta se refera.

| neutrino a răspuns:

Complicat nu e, dar dragostea vine si pleaca. Atunci cand o fata nu te mai doreste trebuie sa-ti recunosti esecul si sa o iei de la capat cu alta fata. Timpul rezolva astfel de probleme.

| Valyvly a răspuns:

Daca o iubesti cu adevarat, vei face cum doreste ea. Daca ea nu mai este fericita cu tine, trebuie sa o lasi sa caute fericirea in alta parte.

Poate cu timpul va realiza ca tu erai ce isi dorea si se va intoarce la u

| Yakuza21 explică (pentru Valyvly):

Multumesc valy...dar eu nu pot sa accept sa fie cu altii si apoi sa se intoarca la mine. Sunt foarte orgolios, si daca se duce cu altul cu el sa ramana. O iubesc dar nu pot sa ma injosesc chiar asa.

| Valyvly a răspuns (pentru Yakuza21):

Nu ai inteles ce am vrut sa spun. Daca o iubesti, o vei lasa sa isi vada de viata ei. Nu vei incerca sa o tii impotriva vointei sale langa tine. Presupun ca ii vrei binele. Daca binele ei este departe de tine, atunci renunta.
Oricum ai perfecta dreptate si tu. Nu ai cum sa accepti ca ea sa se duca la altii si dupa sa aiba pretentia sa se intoarca la tine.
E corect sa o lasi sa plece daca asta vrea dar cu conditia sa nu se mai intoarca niciodata

| Yakuza21 explică (pentru Valyvly):

Da valy ai dreptate si cred ca asta o sa fac...nu o pot tine langa mine cu forta. O s-o las sa isi vada de viata ei cu conditia asta " sa nu se mai intoarca niciodata". Daca accepta inseamna ca asta si-a dorit cu adevarat si nu avea curajul sa imi spuna.

| Valyvly a răspuns (pentru Yakuza21):

In caz ca decizia ei va fi aceea de a pleca, sa fi tare si sa gandesti pozitiv. Nu spun ca iti va fi usor, ba din contra, va fi al dracu de greu la inceput. Dar, incet incet, durerea va trece si iti vei da seama ca ai facut o alegere buna.
Nu ii da satisfactia sa vada ca suferi dupa ea. Fii barbat.