| vicatih a întrebat:

Mi s-a terminat ciclu pe data de 22 iulie de atunci am avut relatii neprotejate, si ieri mi-a curs puțin sange era închegat, de culoare roșie dar foarte întunecat. Tin sa menționez ca nu și-a dat drumul în mine... Ce poate fi asta? Poate fi o sarcina sau de la ciclu ceva?

5 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Intotdeauna trebuie sa fie exact precizata ziua in care a inceput MENSTRUATIA si nu data/ziua in care s-a terminat sangerarea, fiindca nimeni nu poate ghici cate zile tine MENSTRUATIA in cazul tau. Este posibil ca aparatul tau genital si/sau reproducator sa fie afectat si sa existe o posibila rana/leziune, fiindca doar asa se poate explica aparitia acelei sangerari slabe in cea de-a 12 ori a 13-a zi a ciclului. Sau mai poate fi si rezultatul/urmarea unei dereglari grave/severe a activitatii hormonale, motiv pentru care procesul MENSTRUAL se produce anormat si in mod atipic. In astfel de situatii, consultatia ginecologica devine NECESARA si OBLIGATORIE. Multa sanatate!

| vicatih explică (pentru corbulalbrosu):

Pe 18 iulie mi s-a început

| CodrutElian1990 a răspuns:

Depinde de cate zile are ciclul. Calculeaza cand va fi prima zi a mensuatiei urmaoare. Vino inapoi 19 zile si afli prima zi fecunda. Vii inapoi 12 zile si afli ultima zi fecunda. E bine ca si in ziua de dinainte si de dupa perioada fecunda sa aveti grija.

| vicatih explică (pentru CodrutElian1990):

Dar dacă facem în zilele astea sex neprotejat dar nu da drumul este vreun risc sa ramii insarcinata?

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru vicatih):

Se poate. Eu o practic si nu am patit-o pana acum.big grin