Întrebare recomandată | Skins97 a întrebat:

Ne-am despartit dupa o relatie de 2 ani si acum simt ca o iau razna, ce sa fac?
Tin foarte mult la el, dar nu mai puteam continua pentru ca pur si simplu ne certam mereu si nu ma pot impaca cu el pentru ca am ajunge in acelasi punct si m-am saturat, relatia nu mai ducea nicaieri. Am zis la un moment dat sa promitem ca 2 luni nu vom face nimic cu nimeni, adica nu ne combinam sau sarutam ca sa fie mai usor sa trecem peste. El a crezut ca nu trebuie sa mai faca asta si acum este cu o fata cu care ma inselase la revelion straight face Suntem despartiti de aproape 2 saptamani si eram cat de cat ok inainte sa iasa in grupul cu care am fost si eu afara 2 zile la rand. adica reusisem sa vad lucrurile oarecum pozitiv. Daca nu iesea probabil nu l-as fi intrebat ce face si nu as fi aflat asta ar fi fost ok. Pana la urma e adevarata partea cu "ce nu stie nu ii poate face rau".
Faza e ca ieri dupa ce am aflat i-am spus unui tip pe care il cunosc de 2 zile si mi-a spus ca ar fi cu mine si am zis ok apoi am zis ca mai bine stau cuminte in banca mea. Nu vreau relatii, e ultimul lucru pe care il vreau, dar sunt tentata sa fac lucruri pe care nu vreau sa le fac si nici nu trebuie nu sunt bune la nimic. Ca de exemplu aveam si gandul de a-l chema afara ca sa-l sarut pentru ca el vrea sa se schimbe sa nu mai faca aceleasi greseli si daca l-as fi sarutat nu putea face asta cel putin cu ea. DAR ESTE O PROSTIE ma simt ca o obsedata si nu vreau sa fiu asa nu vreau sa fac asta dar ma simt de parca ceva m-ar impinge nu stiu ce se intampla cu mine.
Nu ma mai am sub control nici pe mine si nici ceea ce gandesc nu stiu ce sa fac va rog ajutati-ma, cum pot sa il uit cel mai rapid? sad

Răspuns Câştigător
| Abcd1234ef56 a răspuns:

Buna! Sincer, imi pare rau pentru tine; doi ani inseamna ceva pentru tine... numai ca pentru el n-a insemnat nimic si a trecut peste, prea repede.
De uitat n-ai cum sa-l uiti curand; asta-i realitatea. Ceea ce trebuie sa intelegi este faptul ca acest tip nu merita nici macar o lacrima, iar acesti doi ani o sa ramana amintire. Pana la urma nu poti decat sa ridici capul si sa fii fericita ca s-a intamplat acum.
Incearca sa traiesti departe de ochii lui, ignora-l, sterge-l de pe facebook, schimba-ti cartela si incearca sa-ti faci noi prieteni, noi activitati.
Faptul ca ai avut puterea sa rupi aceasta relatie dupa doi ani, dovedeste ca ai un caracter puternic si-ti doresti altceva mai bun de la viata, iar pentru asta trebuie sa strangi putin din dinti, sa treci peste momentul asta.
Mare atentie la viitorul tau prieten (sper sa nu fie tot fostul), niciodata sa nu-i vorbesti noului despre fostul, niciodata sa nu-l compari pe unul cu celalalt, iar daca ai intrat intr-o relatie, iubesti persoana cu care esti, nu aia care te-a facut sa suferi.
Stii de ce-ti spun treaba asta? Maine-poimaine o sa intrebi:" am o relatie cu un tip, insa tot la fostul ma gandesc!"
Viata iti ofera si o a doua sansa, poate si a treia... trebuie doar sa profiti de ele si sa nu nai faci aceleasi greseli.
Fii puternica si lasa-l sa-si petreaca viata; intr-o zi vei fi si tu fericita!

| Mario1997 a răspuns (pentru Abcd1234ef56):

Eu zic sa te sapanzuri rolling on the floor

26 răspunsuri:
| Trolli a răspuns:

El te-a inselat, tu l-ai iertat! V-ati despartit iar el este intr-o relatie cu ea, cu fata cu care te-a inselat?!
Eu nu cred ca te iubeste, doar te amageste...

Si nu inteleg de ce i-ai spus unui baiat pe care il cunosti de doua zile ca ai vrea sa ai o relatie cu el, apoi sa te razgandesti!

Eu cred ca nici tu, nici el nu stiti ce vreti! Ar fi mai bine sa va spuneti "pa" si sa va vedeti de drum fiecare!

Nu cred ca noi iti putem spune cum sa-l uiti, asta depinde de tine! Gandeste-te ca poate fara el este mai bine, ca a fost o relatie frumoasa dar s-a incheiat! Nu e capat de drum, esti tanara...treci tu peste!

| Skins97 explică (pentru Trolli):

Da... azi a venit la mine gostul si a incercat sa ma sarute si era gen "voiam sa te mai sarut macar o data" si eu ziceam "si prietena ta ce zice" el "nu stiu" eu:mare schimbare el: nu-i asa. si incerca iar sa ma sarute. P.s nu i-am propus tipului pe care il cunosc de 2 zile sa fim impreuna, el a propus am zis ok, apoi am refuzat si i-am zis ca nu ar fi o decizie buna

| maya_1276 a răspuns:

Hmm,dupa o relatie de doi ani,niciodata indiferent de motivul pentru care v-ati despartit nu poti sa nu tii la aceea persoana! Faptul ca el e cu altcineva, ori vrea sa te enerveze, sa te faca geloasa, ori vrea sa te uite! Dar nu va reusi! Sfat! Vorbiti si incercati sa gasiti o rezolvare! Daca iubirea dintre voi este mare, ve-ti fii impreuna

| Skins97 explică (pentru maya_1276):

Problema este ca nu mai eram fericita in relatie si ne certam mereu si nici nu ma mai lasa sa ies abia vorbeam era si distanta si nu puteam sa ii zic nicio problema de a mea pentru ca ma simteam de parca nu era acolo pentru mine sau de parca nu ma intelegea

| neutrino a răspuns:

De uitat nu-l poti uita rapid, dar in curand se va rezolva aceasta problema. Nu pretinde la 17 ani ca o relatie sa fie eterna. Gata, a trecut, acum va urma alta!

| sofisis a răspuns:

Impulsurile tale sunt normale. Dar gandeste-te ca nu rezolvi nimic.
El a incalcat o promisiune facut tie, deci el a trecut peste tot ce insemni tu si relatia voastra.
Lasa-l in pace sa isi vada de viata lui.
Iar tu, iesi...dar nu mai iesi pe unde iese el. Iesi in oras cu prietene/i, fa-ti un hobby (un sport ceva)...cauta-ti de lucru ca sa ai toata ziua cat mai ocupata.
Incearca sa nu te mai gandesti ca el este cu altcineva.Iti face rau. Cauta sa il eviti pe cat posibil.

| cristimihailov a răspuns:

Cel mai rapid il poti uita iertandu-l in sufletul tau pentru ce sentimente ti-a pricinuit.

Si sa ii faci o inmormantare metaforica.

| Melly98 a răspuns (pentru cristimihailov):

Sadic mai esti mama! Apoi sa ii aprinda si o lumanare metaforic vorbind!

| cristimihailov a răspuns (pentru Melly98):

Desi pare ciudat, da.
Eu personal as da si un anunt la ziar.

Orice care sa o faca sa il uite si sa se impace ea insasi cu gandul.
Sa inteleaga ca viata merge mai departe, oamenii se vor trezi la fel dimineata si vor merge la serviciu, etc, indiferent de faptul ca este cu ala sau nu.

Asa ca, orice este bun pentru alinarea durerii si pentru a merge mai departe.

| Alcyon a răspuns:

Rupe orice legatura cu el. Sterge-i numarul de telefon, arunca lucrurile de la el, sterge-l din lista de mess etc. Daca tot stati la taclale, in felul asta n-o sa-l uiti niciodata. Nu face o tragedie din asta. Acum fii cat de cat realista. Cate relatii din adolescenta rezista toata viata? Iti spune eu ca foarte putine. Multe nu rezista nici jumatate de an.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu nu inteleg... daca el nu te mai vrea, uita-l si gata, sa nu crezi ca totul tine un infinit, asta e frate treci peste. Nu am ce iti face ar trebui sa fii constienta sa nu mai suferi atata pentru o p8la mai sunt multi alti baieti. Esti tanara o sa mai fie baieti si daca o sa tot suferi e grava treaba. Esti tanara traiesteti viata din plin uite spre exemplu gasesteti si tu un alt baiat cu care sa te distrezi nu trebuie ineaparat sa te bagi in viata lui prea mult si nici el in a ta, va mai atingeti mai o vorba dulce mno si cand nu va mai fi sa fie asta e, pe asta care ti-am scris-o eu nu e o relatie ci mai mult asa sa ai pe cineva pentru placerile umane. Influenteaza-ti subconstientul spunand ca nu te mai intereseaza, il vei uita daca inca il iubesti iar pe el nu il mai intereseaza crede-ma este ca si cand el ti-a dat un picior in fund dar tu inca te tii dupa el ceea ce este aiurea.

| NameHarris a răspuns:

Daca ati avut o relatie de 2 ani eu cred ca inca te mai iubeste. Daca are iubita este ceva trecator face asta pentru. a uita de tine spune-i ce simti pentru el si va incelege!

| contαbαndonαt a răspuns:

Era o vorba big grin : Nimic bun nu e facut sa dureze o vesnicie (din pacate sad )
Pana la urma, ma simt eu ca dracu dupa o relatie de 2 luni si ceva...nu vreau sa imi imaginez cum te simti tu, pare rau sad.

| manuel72 a răspuns:

In ceea ce te priveste te simti frustrata si data la o parte, inselata si tradata de "iubitul tau", dar lucrurile nu stau chiar asa.In momentul in care de comun acord decideti sa luati o pauza, pentru unii e ca si cum relatia s-a terminat iar "pauza" e doar o scuza pentru a accepta mai usor despartirea.Cnd ai o relatie care nu-ti aduce nicio satisfactie, va certati si lungiti agonia asta tot mai mult, cautati compromisuri care nu va confirma nimic altceva decat ca ati pierdut timpul.Pe tine te roade faptul ca are deja pe alta si nu inteleg de ce nu accepti o alta relatie, iti dai seama ca ceea ce te leaga de fostul nu e iubire, de fapt nici nu cred ca va leaga ceva, asa ca...merita incercat, nu poate fi mai rau ca in relatia precedenta. Timpul trece oricum si ramai cu regretele.Mai bine sa-ti para rau de ceea ce ai facut decat de ceea ce nu ai facut.

| Mihailescuioana29 a răspuns:

Parerea mea este ca lucrurile se pot rezolva intre voi. Daca chiar il iubesti, nu o sa il uiti niciodata, eventual o sa treci peste aceste momente, dar de uitat nu prea cred. Daca voi doi va iubiti, discutati si poate va mai acordati o sansa.

| Emmett a răspuns:

De uitat nu o sa-l uiti prea rapid, dar el a incalcat o rugaminte de a ta, asta insemnand ca nu te respecta. Nu incerca sa-i faci inciuda ca mai rau iti faci tie. Stai linistita, baiatul ala nu te merita pentru ca tu meriti pe cineva care sa te respecte, sa te iubeasca si sa te ajute in momente grele. Ei bine, stiu ca nu ti-am raspuns la intrebarea ta, dar nu poti face asta niciodata daca nu esti un om ca fostul tau iubit.

| ionescuandrada2000 a răspuns:

Dupa doi ani.....nu ai cum sa te indragostesti asa usor! Cred ca vrea sa te faca geloasa, iar daca el face asa, nu inseamna ca si tu trebuie sa faci la fel! Vorbeste cu el, spune-i ceea ce simti si sigur o sa te inteleaga!

| angel_4561 a răspuns:

Sa suferi din dragoste este cea mai mare suferinta, 2 ani de momente placute, imi pare rau, cu timpul il vei uita, crede-ma, UN SFAT NU TE ARUNCA IN BRATELE ALTUIA CA SA-I FACI LUI IN CIUDA

| andreimrm a răspuns:

Nu inteleg cum a durat 2 ani relatia asta, daca certurile erau foarte dese, te-ai chinuit prea mult si ai incercat sa dai curs unei relatii in care doar tu ai pus suflet.Eu nu cred ca are rost sa te mai chinui asa, lasa-l, gaseste in tine puterea de a merge mai departe, uita-l, nu e sanatos sa te chinui asa.

| Melly98 a răspuns:

Nu fa prostia sa te arunci in bratele altcuiva nu va dura nici 2 zile daca tu inca ti la fostul, pentru ca nimeni cu e ca ex-ul tau. Iesi afara cu prieteni, nu te uita la filme siropoase, fai sport si asteapta sa treaca timpu. Si parerea mea e ca ai facut ceea ce trebuia despartintu-te de el, certurile nu sunt bune. Acum ca el este cu amanta dovedeste cat de josnic poate fi stiind ca asta te raneste. Nu merita sa suferi pentru el! Nu sta inchisa in casa fa-ti ocupatie, numai nu sta degeaba. Avand o ocupatie vei uita de el. Bafta :*

| Djaburov a răspuns:

Se numeste "travaliu de doliu". Incearca sa iti gasesti cat mai multe ocupatii ce nu au legatura cu el sau cu lucruri ce iti pot activa amintirii despre el sau ce faceati voi. Perioada "travaliului de doliu" dureaza in jur de 6 luni (asta pentru oamenii din curba lui Gaus - cei care nu au si alte probleme emotionale)

| LunguAndreea23 a răspuns:

Eu zic ca daca vrei sa te impaci cu el si tu zici ca va certati faci curaj si intreaba-l : Ma mai iubesti? Daca el zice ca Da promiteti amandoi ca nu va mai cercati. Dar daca zice Nu mergi mai departe si cunosti pe alt cineva. Sper ca te-am ajutat.Cer funda!

| AaAle20 a răspuns:

Buna,eu zic ca ar trebui sa citesti raspunsul chiar daca e mai lung pentru ca vreau sa te ajut, in primul rand trebuie sa iti ocui timpul cu ceva sa nu te mai gandesti(incearca un sport), apoi incearca o schimbare noua de aspect(schimbat-ti culoara parului, tunde-te) si zambeste cat mai mult (daca zambesti incontrolabil vei fi fericita este dovedit stiintific, sper ca te-am ajutat :*

| valioprea18 a răspuns:

Eu am fost cu una 5 ani. treci peste. invidia si gelozia te tine pe loc. nu te mai gandi la el ca nu traieste cat pietrele. toti murim. traieste corect ce ti-a mai ramas. nu te impiedica de o persoana