| VodkaCoca a întrebat:

Neata la toata lumea, de vreo 3 zile ma simt confuza, in sensul ca nu stiu ce vreau, am aproape 19 ani, ma simt singura cu toate ca am o familie minunata, iubitul imi e alaturi, merg la facultate si cateodata mai muncesc, deci am o viata normala, dar de cateva zile nu stiu simt ca nu mai pot ma simt confuza, simt o mare durere in suflet, ma gandesc la trecut, i'am cerut o pauza iubitului meu, i'am explicat cum sta treaba ca mie imi place sa spun tot pe fata sa nu ascund nimic, si stiu ca risc sa il pierd dar am nevoie de putin timp sa fiu singura sa ma gandesc, as vrea sa plec intr'o vacanta singura, m-am blocat deodata si simt ca nu mai pot, ca am trecut prin prea multe si am suferit destul, cred ca majoritatea au avut un moment nasol ca asta, voi ce sfaturi imi dati? Poate voua vi se pare o intrebare stupida s'au ceva, dar eu nu am prietene fete cu care sa vorbesc ca toate mau dezamagit, iar prietenul meu cel mai bun este plecat si nu am cu cine sa vorbesc, dati'mi un sfat. Multumesc :*

Răspuns Câştigător
| Yang a răspuns:

Depinde din ce motiv te simti asa ai pierdut ceva in trecut si acum regreti(poate fi vb de o alta persoana sau o decizie gresita) iar daca spui ca iti place sa spui lucrurile in fata dar preferi sa vb cu prietenul(amicul tau)cel mai bun inseamna ca fata de iubit nu vb chiar orice te framanta.Nu il indeparta pe el care poate vrea sa iti fie alaturi si nu stie mai exact cum mai ales cand nici tu nu stii ce ai. Da fa o pauza de toate nu o pauza cu el ii explici te simti confuza, si doresti sa mergi intr o mini vacanta.De multe ori cand noi luam o pauza de obicei inseamna un eventual sfarsit al unei relatii, la tine cred ca este vorba de rutina care te omoara, de o viata in care ce faci acum te sperie ca ai putea face exact aceleasi lucruri mai tarziu cu ochii inchisi din obisnuinta.Sa stii ca daca iti iei o pauza ca sa regreti trecutul nu o sa te ajute la nimic din contra o sa constati ca asa a fost sa fie ca o decizie buna sau rea ai fost tu cea care a luat-o important nu este trecutul, ci prezentul si viitorul trebuie sa fie scopurile tale. Vrei o pauza ia-ti si iubitul cu tine amandoi singuri undeva o sa uiti de toate, acum ca ai ceea ce noi toti dorim(o familie, iubit, amici) nu te sfatuiesc sa arunci totul doar pentru ca ai o criza de personalitate va trece >big grin

7 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Grijă mare cu "pauza cu iubitul meu".
Cu el ai discutat asta? Ai încercat să cauţi sfat la el? Îţi spun pentru că bănuiesc că el te cunoaşte mai bine decât noi, nişte utilizatori anonimi pe-un site îndoielnic. Zic şi eu...
Eu personal... asta cu "vreau o pauză", dacă nu mi se explică clar, cu subiect şi predicat, în ce constă şi care este motivul, atunci prefer să o părăsesc.
Iubitul tău nu e pus acolo doar ca să te ţină de mânuţă, să te plimbe prin oraş, să faceţi sex din când în când şi... cam atât!
Dacă nu puteţi fi psihologi unul pentru altul atunci e de rău, părerea mea.
Îţi cunosc senzaţia însă eu am încercat şi chiar am reuşit să-mi depăşesc criza asta existenţială cu prietena mea!
Ia încearcă! S-ar putea să descoperi noi laturi ale iubitului tău de care nu ţi-a păsat pân' acum sau nu le-ai considerat posibile.
Spor!

| I'mPerfect(a)! a răspuns:

Si eu am trecut printr-o perioada asemanatoare, dar contrar tie eu nu am ales sa ma izolez ci sa le arat celor din jur cat de mult ii iubesc, sa-mi petrec cat mai mult timp cu ei, sa ma bucur cu ei!

Deci nu te izola ca vei simti un gol si mai mare!

Iti recomand sa te plimbi singura, sa meditezi, dar nu sa lasi starea asta sa se impregneze!
Treci peste cat mai curand!

Bafta!

| alicyanimphea a răspuns:

E cumva natural sa mai ai si stari din astea cateodata. E bine sa ai rabdare cu tine si sa incerci sa fii blanda cu cei apropiati, sa nu ii indepartezi brusc, ci sa le exmplici ce simti si ce nevoi ai.Sa incerci sa cauti sa faci lucruri care iti plac, care te fac sa te simti bine, sa nu te fortezi prea mult cu activitatile repetitive care nu iti plac sau care te plictisesc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca in primul rand ar trebui sa fii impacata cu trecutul pentru ca nimic din ce-a fost nu mai poate fii schimbat. dar poti sa iti schimbi viitorul.Cum zisese si Xena nu te indeparta de iubitul tau. si luati-va amandoi o mini vacanta.Succes.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu cred ca impart acele sentimente ca ale tale, plictiseala, senzatia ca bati pasul pe loc la o varsta foarte frumoasa, e frustrant, sunt momente psihologice peste care putem trece interactionand cu alte persoane, nu marginalizandu-ne.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ei ai scrisc cam mult si mie nu imi place sa citesc mult ca ma plictisesc

| m0nica a răspuns:

In primul rand incearca sa vorbeti cu iubitul tau.
Si ai maree grija sa nu il pierzi

Acum na. depinde ce s-a intamplat in trecutul tau de te gandesti asa de mult.
Chiar nu stiu...