| anonim_4396 a întrebat:

Nu imi vine ciclul si nu am niciun simptom cum ca ar veni, de obicei am dureri menstruale inainte cu 2 zile.Ar fi trebuit sa imi vina in jurul zilei de 10 insa nimic.Am avut contact sexual cu finalizare in vagin in 1 martie.

Ciclul meu este regulat.In luna ianuarie mi-a venit in 9 si a durat 4 zile.In februarie mi-a venit in 7 si a durat pana in 12. (Ziua ovulatiei fiind in 25-26).

Nelamurirea mea e faptul ca data de 1 Martie reprezinta ziua 29 dintr-o luna cu 30 de zile.(adica "februarie" sa zicem). Conform calendarului meu virtual ar fi trebuit sa imi vina astazi, insa nu am niciun simptom.Iar daca eu am facut sex cu ejaculare in vagin in 29feb(aka 1 Martie) inseamna ca nu ma incadrez in acele 10 zile de maxima siguranta, inainte de menstruatie.

Eu atata tot ca vad ziua de 1 martie ca o zi in plus adaugata la luna februarie.Am un ciclu regulat, de obicei nu imi intarzie si am de fiecare data dureri menstruale.Mi-e frica de o posibila sarcina.

Alte simptome :
-Secretie vaginala abundenta, alba, cremoasa.
-am fost foarte irascibila si nervoasa in ultimele 3 zile(probabil si din cauza inconvenientelor cu partenerul si de STRESUL provocat de intarzierea ciclului)
-ma dor ovarele de aprox. 1 saptamana tot mai des si tare.

Cam astea ar fi, nu simt oboseala, dureri de spate, altele.Nu stiu de ce intarzie avand in vedere ca am ciclu regulat.Maine(12/04)am de gand sa iau un test de sarcina.De ce imi intarzie?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Ciclul menstrual care a inceput in luna Ianuarie a avut lungimea de 09.01.19 - 06.02.19 = 29 zile. Fiindca ai afirmat ca ciclul tau menstrual este mereu regulat inseamna ca toate ciclurile au avut mereu in jur de 29 zile sau cu +/- 1 zi. In acest caz ciclul menstrual inceput in 7 februarie ca sa aiba lungimea constanta de 29 de zile ar fi urmat sa se suprapuna peste intervalul zilelor cuprinse intre 07.02.19 - 07.03.19 = 29 zile. In acest caz ziua de OVULATIE ar fi trebuit sa fie in data de 22 Februarie, iar cele 5-6 zile ale PERIOADEI FERTILE ar fi fost intre 18 si 23 Februarie.
Bineinteles ca numai daca intr-adevar toate ciclurile menstruale au avut mereu lungimea de 29 de zile (eventual +/- 1 zi) fiindca numai in acest caz poate fi considerat ciclu REGULAT, reiese ca actul sexual din 1 Martie a fost intretinut in cea de a 23-a zi a ciclului menstrual adica la 7 zile DUPA terminatea PERIOADEI FERTILE sau inainte cu 7 zile de data de pornire a menstruatiei, adica in perioada INFERTILITATII ABSOLUTE a ciclului, cea in care formarea sarcinii este 99.99% IMPOSIBILA.
Insa se pare ca de fapt ciclul tau menstrual este NEREGULAT fiindca conform afirmatiei talea : ""Conform calendarului meu virtual ar fi trebuit sa imi vina astazi, (11 Martie?) insa nu am niciun simptom. Daca se numara si babeste, reiese ca din data de 7 Februarie pana astazi 11 Martie sunt 33 de zile!? si NU 29 de zile cate a avut ciclul menstrual anterior.
Iar daca ciclul tau menstrual NU a avut mereu acelasi numar de zile intre 2 menstruatii succesive, inseamna ca in nici un caz NU poate fi considerat ca ar fi un ciclu REGULAT si in acest caz :
1.) -- datele oferite de aplicatia folosita sunt COMPLET GRESITE,
2.) -- lungimea actualului ciclu menstrual poate sa aiba un numar de zile imposibil de anticipat chiar si de 42-49 zile
3.) -- poate sa apara si probabilitatea ca acea a 23-a zi a ciclului in care a fost intretinut sexual sa fi fost in PERIOADA FERTILA a unui ciclu planificat hormonal sa aiba lungimea de 38-42 de zile si in acest moment sa fii insarcinata, avand in vedere faptul ca nu ti-au aparut simptomele premenstruale.
4.) -- dar este la fel de posibil ca neinceperea menstrutiei sa se datoreze unei dereglari hormonale majore, severe. grave.
Fiindca au trecut doar 11 zile de la data in care a fost intretinut sexul amintit, efectuarea testului de sarcina devine COMPLET INUTILA fiindca rezultatul obtinut va fi in mod absolut SIGUR si INDISCUTABIL NEGATIV, insa in proportie de 95-98% va fi FALS NEGATIV. Chiar si daca intr-adevar ar exista o sarcina instalata in uter, existenta sarcinii NU poate fi pusa in evidenta indiferent de tipul testului folosit, care chiar daca este extra/super/mega sensibil, NU poate detecta prezenta hormonului de sarcina hCG in urina cu o precizie suficient de acceptabial, mai devreme de a 16-17-a zi a sarcinii. Multa sanatate!

6 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Orice stress mai intens poate intarzia ciclul si cu 10 zile.
Testul de sarcina se face din prima urina de dimineata, in a 21-a zi de la actul sexual neprotejat.
Linisteste-te si ia niste Magne B6, si fructe cu vitamina C.

| 2EXA a răspuns (pentru PsihoSex):

Multumesc.Astazi am facut un test de sarcina insa din graba si emotii nu a iesit nicio linie, am sa il repet zilele astea. Ovarele continua sa ma doara, mi-am luat trimitere la ginecolog pe joi, sper sa fie totul in regula. Totusi am o intrebare legat de asta. Daca eu pe biletul de trimitere am situatia legata de " ovare ", ii pot cere si ajutor la alte probleme? Cum ar fi sa ii spun ca imi intarzie menstruatia si daca ar putea efectua dansa un test de sarcina.etc
E prima data cand merg.

| 2EXA a răspuns (pentru 2EXA):

EDIT : a aparut doar o linie pe test, probabil e invalid datorita faptului ca l-am facut seara si poate este prea devreme.

| Freya1 a răspuns:

Fa-ti un test de sarcina ca deja sunt 10 zile.Sunt si la 10 lei nu e asa scump si sti sigur.
Si eu trebuie sa fac unul dar aman momentul voit big grin.

| Dyalema a răspuns:

Eu aș zice să faci un test ca să te liniștești. Cel mai probabil te-ai răcit la ovare. E cam greu să rămâi însărcinată în perioada în care și zis că ai avut contact. Am 3 copii, dar niciodată nu am rămas însărcinată după 20 de zile de la cm.

| Neindemanatul a răspuns:

Nu vreau sa te sperii, poate fi dovedit oricum vreti voi ca in perioada aia nu ramai însărcinată dar cel mai probabil sunt vrajeli
Fa ti un test urgent, trebuia macar pastila de a doua zi daca chiar nu voiai sa riști
Sunt sanse si de o posibila sarcina, folositi prezervativul ala.