| lelinnn a întrebat:

Nu prea ma pricep la introduceri, așa ca o sa trec direct la subiect.
Iubesc foarte mult un băiat, chiar foarte mult.
Tin minte ca eram foarte apropiați cand eram mici, ne plăceam reciproc, însă cu timpul relația noastră s-a răcit foarte mult, acum nici nu ne salutam, nici nu ne vorbim.
Am început sa-l plac cu adevărat acum 2 ani, iar el nu știe nimic nici in ziua de azi.
Fratele meu îi este cel mai bun prieten, vine in fiecare zi acasă frati-miu, însă nu ma saluta, nici nu se uita la mine.
I-l mai surprind uneori uitându-se la mine, dar doar cand suntem in aceeași camera *sa spun asa*.
Acum sentimentele mele pentru el au devenit foarte puternice, am ajuns sa il iubesc nebunește, sa imi sara inima cand ni se intersectează privirile, sa vreau sa ne vedem cât mai des.
Sunt conștienta ca s-ar putea sa nu simtă nimic pentru mine, dar totuși sper in continuare.

Nu ma văd intr-o relație cu el, nici acum, nici in viitor si nu cred ca simte ceva pentru mine.

Eram in aceeași școala, venea, vorbea cu prietena mea cea mai buna, iar eu stăteam acolo ca o statuie așteptând sa ma bage in seama, dar nu se întâmpla niciodată.

Evit sa ma uit la el, si evit sa ii dau de înțeles ca il plac.

Cum sa fac sa il uit? Sa nu il mai iubesc asa de mult? Orice sfat e bine venit. Dau funda! Știu ca am scris mult, si iti mulțumesc daca ai citit totul.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exista posibilitatea ca si el sa te placa pe tine. De fapt, daca te evita constant si uneori nici nu te saluta, sunt sanse mari ca tocmai asta sa se intample. Asa cum tu incerci sa ii eviti privirea, el incearca sa te evite pe tine. Desi il placi atitudinea ta ii da de inteles ca nu il placi iar el reactioneaza la fel. Ar mai fi o chestie fiind prieten bun cu fratele tau si, din moment ce iti cunoaste si parintii, e normal sa se fereasca sa aiba o relatie cu tine, in cazul in care lucrurile ar mereg prost ar avea foarte multe de pierdut.

Daca vrei sa afli in ce ape se scalda primul lucru pe care v-a trebui sa-l faci va fi sa renunti la atitudinea de fata crescuta in munti. Zambeste-i de fiecare data cand il vezi, roaga-l sa te ajute cu lucruri mici, intreaba-l ce mai face. Adica poarta-te cu el ca un om normal si nu ca una care tocmai a iesit dintr-o pestera. E posibil sa-ti raspunda pozitiv si sa-si schimbe atitudinea fata de tine. Evident, nu trebuie sa exagerezi si sa-l stresezi. Dar sigur te vei putea apropia de el mai mult daca vei deveni mai calda si prietenoasa.

| lelinnn explică (pentru anonim_4396):

Incerc sa fac asta, dar mereu intervine ceva si ma descurajez.
Nu m-am gandit niciodata ca poate atitudinea mea si faptul ca incerc sa il evit il face sa reactioneze la fel ca mine.Pana acum ma gandeam mereu cum sa nu ma mai uit la el, cum sa nu ma apropii de el astfel incat sa nu isi dea seama ca il plac, cum sa fiu mai indiferenta fata de el.Acum am devenit ca niste straini.
Daca eu incerc sa ma apropii de el, el se indeparteaza, daca el se apropie de mine eu ma indepartez si tot asa.
Da-mi un sfat, vreau sa stie ca il plac, dar fara sa ii spun direct.

8 răspunsuri:
| Broadband a răspuns:

Ce rugati voi fata sa-l uite e ca si cum ai spune unui batran de 80 de ani sa se joace jocuri pe calculator sau ceva gen
totusi IN ZADAR

fata il iubeste grav si nu poate sa-l uite nu are cum mai ales ca il vede des si sunt prieteni buni parintii cu fratele ei si asa mai departe
stii ce as face eu?

l-as lua undeva intr-un loc doar voi doi si i-as pune pe tava toate sentimentele
CE AI DE PIERDUT? apoi vezi ce se intampla? ce face?

daca zice ca nu te place si nu te doreste asta e
tu te descarci sa zic asa de sentimente

eu asa sunt si asa iti spun daca simt ceva pentru cineva gasesc cumva si ii spun tot nu ma feresc

| Kaℓi a răspuns:

Eu nu inteleg sad
Cum adica, parintii vostri sunt prieteni, el e cel mai bun prieten al fratelui tau, vine zilnic in casa voastra, si totusi nu te saluta? cum vine asta?

| lelinnn explică (pentru Kaℓi):

Pai asa e.
Trecem unul pe langa altul si nu ne salutam, nici nu ne privim.
Sa mai mentionez ca locuim destul de aproape unul de celalalt?
Odata stateam cu niste prieteni si a venit si el si verisoara lui. Ea s-a pus langa mine si apoi a inceput sa ma intrebe daca il mai plac pe baiatul respectiv. Stiu ca m-am rusinat foarte tare, apoi se pune langa el si il intreaba daca ma mai iubeste. El a zambit si a plecat.

Atunci a fost singurul moment care mi-a dat o oarecare speranta.
Stiu ca m-am lungit mult, dar simt nevoia sa povestesc cuiva prin ce trec happy.

| AliGab a răspuns:

Uite un sfat: poate el nu tine la tine, nu te baga in seama, te ignora total etc., dar de ce nu il saluti tu pe el? Daca il saluti nu ii dai de inteles ca tii la el, ci doar te faci mai... populara, sa spunem. Il saluti asa, simplu: "Buna, X! Ce mai faci?" si atat, fara sa te uiti insistent la el sau sa ii dai de inteles ca il placi, ba din contra, fii cat mai indiferenta big grin. Si vezi cum decurg lucrurile. Daca el nu da niciun semn in ceva timp, nu stiu, sa spunem 1 luna, il lasi in pace si il uiti. Dar ai grija ca el trebuie sa faca primul pas daca simte ceva, daca nu o lasi balta.
Succes.

| Adviceforeveryone a răspuns:

Hello! Ai fost prinsa in aceasta iubire timp de atatia ani facandu-ti sperante degeaba. Daca nu vorbeste cu tine si nici macar nu te baga in seama, desi e cel mai bun prieten al fratelui tau si vine la voi acasa zilnic, eu zic ca e in zadar orice ai face. Nu cred ca are rost sa ii marturisesti ca il placi, pentru ca el nu da semne ca te place (si mai ales de atata timp). Cel mai bine ar fi sa incerci sa il eviti cat poti de mult, sa nu te mai gandesti deloc la el si sa iti ocupi timpul si gandurile cu altceva. Aceasta iubire de care vorbesti tu nu e decat o atractie si o obsesie pe care le-ai dezvoltat in timp.
Incearca sa cunosti persoane noi, poate ti se va pune pata pe altcineva.

| lelinnn explică (pentru Adviceforeveryone):

Inteleg, dar e mult mai complicat.
Parintii nostri sunt prieteni apropiati, asa ca e foarte greu sa il evit la nesfarsit.
Uneori simt ca ma uraste si nu stiu de ce.
Daca eu sunt intr-o camera evita sa stea cu mine.
Eram la un botez si la masa m-am asezat langa el fiindca nu mai erau locuri. Cand a observat ca stau langa el, pur si simplu si-a mutat scaunul in alta parte.
am încercat diferite hobby-uri, sa intalnesc persoane noi, dar fara niciun rezultat. Unde sunt eu e si el si tot asa.

| Adviceforeveryone a răspuns (pentru lelinnn):

Faza cu botezul mi s-a parut ciudata. Gestul lui a fost unul urat. Inseamna ca nu vrea cu nici un pret sa stea langa tine sau sa vorbeasca cu tine. E clar ca nu te place si ca il deranjeaza ceva la persoana ta desi tu nu i-ai gresit cu nimic. Nu merita sa te consumi pentru un asemenea baiat. Nu merita deloc atentia ta. E un nesimtit. Prefa-te cumva ca nu mai exista cand il vezi, imagineaza-ti ca nu e acolo. Nu te mai uita la el, vezi-ti de treaba ta. In timp vei cunoaste alti baieti, trebuie doar sa ai rabdare.