| RaresZaharia1991 a întrebat:

Nu sunt sigura dar cred ca aseara am atins vaginul cu mana pe care aveam putina sperma de la iubitul meu.Pot ramane insarcinata? Pot lua pastila de a doua zi la 16 ani fara doua luni?

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Este extrem de improbabil sa ramai insarcinata asa. Riscul este atat de mic incat pilula de a doua zi nu il va influenta deloc (ea reduce cu 70-75% riscul de sarcina, nu il anuleaza, iar atunci cand riscul este foarte mic, practic efectul ei este neglijabil). Pilula de a doua zi se recomanda a fi luat anumai a inddicatia clara a ginecologului si, daca este posibil, o singura data in viata, dupa varsta de 19 ani.

| darrio2007 a răspuns:

Dupa nume pari baiat.Cum crezi ca ajunge sperma in interior ca sa iti fecundeze ovulul? Faceti sex dar habar nu aveti de el. La ce ar mai avea rost o penetrare cand el ar putea ejacula pe tine? Copii fara minte!

| darrio2007 a răspuns:

P.S. Nu ai nevoie de nici o pastila.

| corbulalbrosu a răspuns:

Deoarece va lipseste informatia elementara aproape toti va panicati in mod inutil, fiind convinsi ca ar putea exista automat posibilitatea aparitiei unei sarcina uneori doar prin simpla atingere a penisului de vagin sau chiar himen. De asemenea majoritatea considerati ca este suficient ca penisul sa penetreze vaginul indiferent de data/momentul ciclului menstrual si este suficient ca penisul sa aiba pe el chiar si acel lichid preejeculator pentru a aparea o sarcina. Cu totii uita insa faptul ca o noua forma de viata poate lua nastere doar prin fecundarea unui ovul care se poate realiza intro perioada cuprinsa intre 1 si 6 zile adica PERIOADA FERTILA din cele 28-30 ale unui ciclu menstrual mediu. Posibilitatea de a ramane insarcinata poate exista DOAR intr-un singur caz si anume : numai DACA femeia este in PERIOADA FERTILA, indiferent de modul prin care ajunge sperma in vagin sau in ce cantitate. Spermatozoizii existenti in sperma respectiva, trebuie sa intalneasca in mod OBLIGATORIU un OVUL VIABIL pentru ca fecundarea acesteia sa devina posibila/realizabila in vederea producerii unei sarcini. In concluzie daca sperma ajunge in vagin in afara perioadei fertile formarea unei sarcini devine IMPOSIBILA. Producerea unei sarcini se poate asemana cu prepararea (daca vrei sa mananci) unei papare/omlete/ratote, aceasta nu se va putea realiza punand doar ulei in tigaie, fiindca pe langa ulei mai este neaparat nevoie de inca ceva, si anume ingredientul principal, trebuie sa ai macar un OU. Tot asa este si cu sarcina, pe langa sperma trebuie sa existe in mod obligatoriu un OVUL. Iar cu privire la folosirea pastilei de a 2-a zi nici nu poate fi vorba intro asemenea situatie. Multa sanatate

| mihai69 a răspuns:

Nu merită să îți distrugi sănătatea cu tâmpenia aia de pastilă decât dacă ești sigură că erai în perioada fertilă și că sperma a ajuns ÎN vagin.
Și cum cred că niciuna dintre chestiile astea două care trebuie să fie ÎMPREUNĂ adevărate ca să poți rămâne gravidă NU s-au întâmplat, chiar nu trebuie să intri în panică.

| Emilian65 a răspuns:

Daca erai in perioada fertila, in urma atingerii vaginului cu sperma de la iubitul tau, este posibil sa fi ramas gravida.