| buterfflyy05 a întrebat:

Va rog, e urgent.

Am 17 ani si sunt virgina. Insă,aseara,dupa un majorat eu si iubitul meu am ramas singuri. Eu având ciclu,s-a intamplat doar sa ramânem in lenjerie,printr-o joaca absurda,ne frecam unul de celalalt,mentionez inca o data ca aveam lenjerie si tampon. Va rog, exista vreo sansa sa fi ramas insarcinata așa? Exista vreo sansa ca sperma in cazul in care si-a dat drumul sau lichidul dinainte, sa-mi fi atins vaginul in vreun fel? Nu știu ce ar trebui sa cred sau fac. Sunt foarte speriata. Nu știu atat de multe in acest domeniu si nu am nevoie de o sarcina absolut nedorita, fiind virgina. Poate doar m-am speriat mai tare, am citit ca se poate intampla asa ceva doar daca sperma atinge vaginul cat de putin, nu neaparat in interior. Desi mentionez inca o data, amandoi aveam lenjerie. Și..seriozitate,va rog frumos!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

CONDITIILE IN CARE EXISTA POSIBILITATEA SI PROBABILITATEA DE A SE FORMA SARCINA IN PRIMELE 7-8 ZILE ALE CICLULUI :
-- Daca sperma in mod sigur NU ajunge in vagin, atunci formarea sarcinii devine imposibila indiferent in ce moment al ciclului menstrual este intretinut actul sexual.
-- Daca sexul este intretinut in timpul zilelor de menstruatie, in astfel de cazuri pot exista si situatii in care apare posibilitatea de formare a unei sarcini, insa asa cum am amintit numai daca sexul s-a terminat cu ejcularea spermei in vagin, chiar si daca sexul este intretinut in a 4-a, 5-a sau a 6-a zi de menstruatie sau intruna din zilele imediat urmatoare/de dupa terminarea sangerarii menstruale.
-- Dar/insa aceasta posibilitate exista numai in cazul in care ciclul menstrual este ori foarte DEREGLAT/NEREGULAT, sau este FOARTE SCURT. Posibilitatea reala de formare a sarcinii in urma unui sex intretinut in cea de a 3-a, 4-a, 5-a sau a 6-a zi a ciclului (numarat fata de prima zi de menstruatie) se poate intampla : NUMAI in cazul in care LUNGIMEA ciclului menstrual ca numar de zile este de 21, 22, sau 23 de zile.
Este determinat stiintific si medical ca OVULUL este eliberat cu 14 zile inainte de terminarea ciclului, astfel rezulta ca OVULATIA se va produce :
--in a 7-a zi a ciclului de 21 de zile,
-- in a 8-a zi a ciclului de 22 de zile,
-- in a 9-a zi a ciclului de 23 de zile.
Astfel ca pe baza celor precizate, rezulta ca NUMAI in cazurile in care ciclul menstrual este unul foarte scurt, de 21 sau 22 de zile, PERIOADA FERTILA poate sa inceapa de prin a 3-a sau a 4-a zi a ciclului si stiind ca spermatozoizii care ajung in vagin in una din aceste zile fiindca pot sa supravietuiasca maxim 3-4 zile, au posibilitatea sa fecundeze ovulul care apare in a 7-a sau a 8-a zi a ciclului. Multa sanatate!

| buterfflyy05 explică (pentru corbulalbrosu):

Dar daca ceea ce s-a intamplat(ce am prezentat mai sus), a fost in prima zi a ciclului menstrual? Si cum ziceam, avand ambii lenjerie pe noi, plus absorbanul meu. Insă singura mea frica e ca din greseala să nu se fi intampla ceva și sa "ma atinga" in vreun fel sperma lui.
Crezi ca fiind in prima zi de ciclu menstrual si probabil fiind 'apărată' de lenjerie/absorbant, exista vreo șansa de a fi ramas insarcinata? By the way, multumesc pentru informatiile oferite mai sus. M as bucura daca mi ai raspunde si la acest mesaj.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru buterfflyy05):

Este stabilit atat STIINTIFIC cat si MEDICAL faptul ca PRIMA ZI DE MENSTRUATIE care de fapt reprezinta PRIMA ZI a unui NOU CICLU MENSTRUAL, este CEA MAI INFERTILA ZI a ciclului menstrual si din acest motiv este ziua in care este ABSOLUT/100% IMPOSIBIL sa se formeze sarcina si in cazul in care SPERMA ESTE EJACULATA IN VAGIN.
Repet afirmatia : si atunci cand cand sperma este ejaculata in vagin intentionat sau din greseala, este 100% IMPOSIBIL sa se poata formarea sarcina. Sanatate!

| buterfflyy05 explică (pentru corbulalbrosu):

Iți mulțumesc din suflet pentru informații! Mi ai fost de mare ajutor!

9 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Niciuna laughing) pune mâna și documentează- te că de aia ai internet

| Emilian65 a răspuns:

In situatia prezentata de tine nu poti fi gravida.

| Andreeush a răspuns:

Nu ai cum să rămâi însărcinată.

| Crackman a răspuns:

In momentul in care esti pe ciclu tu arunci ovulele. Ai undeva la 4 zile dupa terminare sa apara altele noi.
Dupa, ca sa ramai insarcinata trebuie penetrare sau sa iti introduca sperma cu degetul. In moment ce ai spus ca aveai toate alea ppe tine si ciclu sunt sanse cu minus.
Data viitoare ar fi de preferat sa te documentezi inainte de acere altora parerile.

| MademoiselleCosmina a răspuns:

Exista anumite zile in care ramai, iar la menstruatie e exclus total. Plus ca nu a existat penetrare. Nu ramai din orice.

| CiupercuțulCrăcănat a răspuns:

Doamne, proasta esti...