| anonim_4396 a întrebat:

O amintire ce mă neliniștește, pe care vreau sa o împărtășesc și sa-mi spuneți ce făceați în cazul de fata.
Am avut o iubita, timp de 2 ani trăiam o relație frumoasa ce.I drept la distanta, ea studenta, eu student și în același timp mă ocupam cu job.ul propriu ce îmi răpea din timp..ne vedeam cam rar în ultima vreme și de aici a început nebunia.
Eram la ea, prietena mea a invitat la masa un prieten de.al ei, toate oky pana intr.un punct..acesta mi.a propus sa mergem în vacanta la el în Anglia (chiar mi.a surâs ideea) acesta s-a ridicat sa plece.îi strâng mana și când o văd pe prietena mea ca începe sa plângă și sa.l ia în brate (m.am simțit ca un gunoi uman) nu îmi venea sa cred ce văd, nu am probleme legate de gelozii sau rahaturi gen dar momentul în sine a fost oribil. După ce a plecat I.am spus ei, ca nu mi.a picat bine..adică înțeleg prieten dar ce cacat..nici chiar așa. Vacanta din mine se încheiase din start, trecea timpul și tot îmi spunea când mergem, I. Am răspuns ca eu n.am sa mai merg. Zile triste, nervi când tot îmi auzeam reproșuri de la ea și într.un final de la părinții acesteia"ca nu poți sa faci nimic pentru fata mea" culmea este ca înte.un an de zile mi.am renovat vechea casa crezând ca ea va avea tot ce îi trebuie..lucrurile astea nu au contat într.un final.
Simțeam ca se depărtează, am vrut sa o cer în noaptea de Crăciun fata de familia mea de nevasta..nu mi.a onorat invitația, am zis na..mergem in vacanta singuri si imi spune parca revoltata ca ea vrea o vacanță de 6 zile și nu de 3 Cum voiam eu, intrând într. O criza mare de bani am răbufnit în momentul ăla și am ignorat.o complet.mă simțeam neînțeles și judecat pe nedrept.
A ales sa plece singura în vacanta alaturi de prietenul ei cel mai bun, treceau lunile și noi nu mai vorbeam. înainte sa plece am vrut sa o aștept la aeroport..nu a vrut sa mă vadă..Am sunat.o când a ajuns în Anglia sa.I spun la mulți ani căci era ziua ei și mi-a spus unele lucruri pe care nu le voi uita niciodata ceva de genul"nu am fost sclava ta și fac ce vreau" eram uluit. căci mereu I. Am redat libertatea și am avut încredere pana în punctul ăla. Mi.a spus ca a dormit cu el în aceeași camera (eram abandonat de sentimente, eram o bucata de carne care doar respira și asculta șocat ) mi.am luat la revedere de la ea.În luna mai am vrut sa stau de vorba cu ea, trecuseră 5 luni ..m.au luat la rost sora și părinții acesteia..Am avut curajul sa plec spre ea și sa stau de vorba cu ei spunându. Le ca nu a fost corect ceea ce s-a întâmplat. ajunsesem sa cad în depresie de supărare, nu mai mâncăm viața mea se stingea..nu mai înțelegeam nimic și de unde naiba atâta ura..desfășurăm activități prin orașul ei cu jobul și am văzut. O cu în coleg prin oraș.I am spus ca întâmplător am văzut. O.mi.a reproșat sa nu o mai urmăresc.îmi sărise tânără și I. Am spus ca nu mă pretez la așa ceva. speriata cred ca I. A spus mamei de momentul ăsta.m.a sunat mama ei și am stat cu ea de vorba.mi-a spus sa nu o urmăresc ca sa nu o dam în altceva..Eram. mirat, blocat, uluit ca cineva cu care am stat la masa îmi spune așa ceva. mi-a spus sa nu o mai iubesc..cred ca a fost cel mai trist moment din viața mea când am auzit pe cineva spunând ăsta. Și am plecat..de revelion am apucat sa.I dau în mesaj.m.a blocat..de unde atâta ura nu voi înțelege niciodată.

7 răspunsuri:
| Ririru a răspuns:

Buna,

Poate lucurile erau bine doar in viziunea ta. Niciodata sa nu tragi tu concluzii si pentru cel de langa tine. Poate nu si-a cautat altul care sa-i dea atentie, poate doar a aparut din senin si si-a dat seama ca nu e fericita. Indiferent care sunt motivele, nu merita sa plangi, am invatat pe propria piele ca totul este trecator si urmeaza si mai bine. Din pacate nu putem sa luam decizii decat pentru noi insine, iar dragoste cu sila nu se poate.
Succes! happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nimic uluitor. Fata vroia atentie si a gasit-o in alta parte. Nu trebuie sa fii mare destept sa iti dai seama de asta. Cauta alta. Sunt destule. Nu te mai omora atata pentru una. Ce imi e mila cand citesc intrebari de genul.

| DonGiani a răspuns:

Asa sunt... N-ai ce face...

| SLexuS a răspuns:

Este clar când ai spus ca nu mai aveai timp pentru ea în gândul ei și-a dat seama ca s-a plictisit și a vrut sa caute alt bărbat, dar nu a vrut sa îți spună. Din aceea propunea săștia plecați la prietenul acela în Anglia.Și "fosta" ta prietena a bagat minciuni la părinți ca nu o lași și continuând tot asa s-a ajuns la despărțire

| tpu12121222 a răspuns:

Salut,

E o poveste neplacuta.
Fii recunoscator pentru amintirile frumoase cu ea, fii recunoscator ca ti-a facut fazele acelea inainte de a o cere de nevasta. Fii bucuros ca esti liber acum!

Data viitoare cand o mai vezi intamplator, nu o mai anunta, pastreaza pentru tine.
Nu incearca sa o cauti tu pentru a afla "de unde atata ura", poate vei intelege sau poate va ramane o necunoscuta, insa accepta ca ea nu te va ajuta daca o vei cauta.

Totul e ca o rana pentru tine si te macina asa ca afunda-te in munca ta, in mai mult timp cu familia/prietenii tai, in pasiunile tale, insa nu te lasa prada depresiei sau melancoliei, pur si simplu, nu merita!

Fii calm, sincer si invata din povestea aceasta, fara sa tragi concluzii acum, la cald.

Incearca sa nu mai discuti/diseci povestea aceasta cu nimeni, fiindca iti faci rau.
Cauta sa te bucuri de viata, pas cu pas, acum iti este mai greu, dar usor, usor, vei trece peste.

Fii bucuros ca povestea aceasta nu a avut un final mai nasol si multumeste ca ai aflat din timp care-i compatibilitatea ta cu ea.

Cui sa multumesti? cum sa-i fii recunoscator? Nu stiu, tie, ei, lui Dumnezeu, cui vrei tu! Insa, elibereaza-te de o povara care nu conteaza.
Imagineaza-ti ca in loc sa cari in spate ceva care sa te ajute in viata (cunoastere, carti, pasiuni etc), tu cari lucrurile inutile (un morman de pietre moarte, de dileme care nu ajuta la nimic etc).

Esti tanar, ai o viata inainte! Bucura-te din plin de ea!

| Mariusgeo a răspuns (pentru tpu12121222):

Îți mulțumesc happy

| tpu12121222 a răspuns (pentru Mariusgeo):

Nu trebuie sa imi multumesti! Doar poveste-ne cum iti traiesti viata (fireste, high life), cat sa vedem ca misti morisca din pasa asta. Asta ar fi un gest ca apreciezi interesul nostru fata de tine. De cuvinte suntem satui cu totii, inclusiv tu! happy
Bafta si fa-ne cinste dupa prima intalnire cu urmatoarea fata!winking