| anab2 a întrebat:

O cunostiinta are o problema in dragoste. Sper ca o sa o ajutati sa inteleaga anumite lucruri!
Este clasa a XII-a. S-a indragostit de un baiat de la ea din clasa. Este foarte timid cand vine vorba de fete. In rest, vorbeste. Nu foarte mult, dar pare destul de sociabil. Avea grija sa o salute mereu, o privea, dar cand se uita la el, se uita in jos. Si-au tot aruncat zambete, priviri, incepuse sa vorbeasca, usor, usor deveneau prieteni.
Dupa vacanta de iarna, a inceput sa o ignore. Daca se afla si cu alte persoane, evita sa sa se uite la ea sau sa o bage in seama. In schimb, se mai uita la ea uneori, cand "nu este atenta". Daca il baga ea in seama, vorbeste.
Credeti ca o mai place? cum ar trebui sa se comporte cu el, ca sa se imprieteneasca? ar trebui sa-l ignore si ea sau sa incerce sa inceapa diferite discutii?
Merci!

Răspuns Câştigător
| Alexandru0007 a răspuns:

Daca stai si te intrebi toata ziua daca te place nu rezolvi nimic.mai bine vorbeste cu el si intreaba-l ce parere are despre tine.e simplu

6 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Un timid este foarte greu de inteles de fata care s-a indragostit de el.
In mintea lui,face mii de scenarii,dar pe dinafara nu lasa sa se vada nimic,de teama sa nu fie luat in ras sau ironizat.
In cazul de fata,desi e posibil sa o placa,am senzatia ca baiatul a luat-o in functie de prioritati,in vara are bacalaureatul si nu e cazul sa se indragosteasca acum...
Baietii sunt mult mai responsabili,in aceste situatii,decat fetele,orice incep,inteleg sa faca temeinic si complet si el simte ca daca si-ar da frau liber inimii sau s-ar lasa atras intr-o relatie,nu ar mai putea da un randament bun la bac si ar fi pacat...e unul din cei mai importanti pasi in viata si-l priveste cu seriozitate.
Asa ca,a preferat sa se retraga din jocul in care il invita prietena ta.
Sa ramana prietenoasa,dar sa nu mai insiste, baiatul a intrat in aparare si oricat i-ar placea de ea, considera ca nu le face bine o relatie acum, nici lui, nici ei.
Parerea mea.

| Zenithf a răspuns:

Cele mai mari regrete ale unui om vor fi intotdeauna legate de ce ar fi putut sa faca si nu a facut. Simt asta si eu, pe pielea mea.
Macar daca incerci, ai consolarea ca ai facut ce-ai putut.

| Alexandru0007 a răspuns:

Pai cum sa-l ignori? daca iti place de el du-te si vorbeti. spune-i ca e dragut si ca are un zambet frumos

| anab2 explică (pentru Alexandru0007):

Pai nu stiu sigur daca ma place.

| anab2 explică (pentru Alexandru0007):

Nu inteleg de ce ma ignora, daca chiar ma place.

| Alexandru0007 a răspuns (pentru anab2):

Daca stai si te intrebi toata ziua daca te place nu rezolvi nimic.mai bine vorbeste cu el si intreaba-l ce parere are despre tine.e simplu

| neutrino a răspuns:

Ai descris o poveste care nu a existat si nu exista. In aceste conditii, cu siguranta ca cei doi se plac, se iubesc chiar!