| AnonymousCLL a întrebat:

O femeie poate sa rămână gravida daca este doar putin mânjită cu sperma pe vagin? Pe afara, nu înăuntru

4 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Asa cum am mai raspuns si in alte situatii, ar trebui sa fii suficient de bine informata din moment ce ti-ai inceput viata sexuala, pentru a cunoaste/stii un lucru extrem de important si anume ca o sarcina nu se poate firma/naste oricand si mai ales in orice conditii. In mod obligatoriu trebuiesc indeplinite 2 conditii strict necesarecare sa se produca in acelasi timp. In primul rand in cazul prezentat totul se reduce/depinde de sansa sau nesansa ca acea "manjire" sa se produca intr-una dintre cele 4-5 zile ale perioadei fertile, deoarece sunt singurele zile din cursul unui ciclu menstrual in care se poate forma/naste o sarcina. De asemenea in mod obligatoriu sperma trebuie sa ajunga in vagin pentru ca spermatozoidul sa poata trece din vagin in uter pentru a fecunda un eventual ovul. In cazul in care acea sperma ajunge pe vulva dar in zilele din afara perioadei fertile, atunci se poate considera/afirma ca probabilitatea de a se forma/naste o sarcina, practic devine foarte mica sau inexistenta/imposibila. Multa sanatate!

| mihai69 a răspuns:

Vaginul NU e pe afară, e doar înăuntru. Și da, se poate ca o femeie să rămână însărcinată doar din sperma stropită numai pe labii. Desigur, dacă e în perioada fertilă.

Răspuns utilizator avertizat
| Emilian65 a răspuns:

Nu.