| krieker55 a întrebat:

O femeie poate sa ramana gravida doar de la lichidul acela transparent? Care apare cand esti excitat... Ma refer ca acel lichid contine spermatozoizi?

5 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Lichidul preejeculator este produs de glandele bulbouretrale care in literatura de specialitate sunt numite si glandele Cowper. Aceste glande produc un lichid clar, alunecos, ce se varsa direct la nivelul uretrei. Acest lichid are rolul de a lubrefia uretra si de a neutraliza urmele de aciditate care pot sa apara din cauza ramasitelor de urina ramase la acest nivel. Asa cum este produs lichidul, acesta NU CONTINE niciodata spermatozoizi. Insa in anumite conditii pot sa apara spermatozoizi in compozitie prin contaminare/amestecare cu resturi de sperma ramase in uretra de la o ejaculare petrecuta anterior/cu un anumit timp in urma si doar daca intre timp, barbatul nu a eliminat acele resturi de sperma prin urinare. In consecinta este IMPOSIBILA aparitia/formarea unei sarcini doar prin intermediul lichidului preejeculator necontaminat.

| Emilian65 a răspuns:

Daca este in perioada fertila este posibil sa ramana gravida de la lichidul prespermatic.

| minrest a răspuns:

Uita-te si tu la el, arata exact ca sperma. Crezi tu ca nu contine chiar deloc spermatozoizi? Contine putini, dar riscul exista.

| Lawliet14 a răspuns:

Poate fi contaminat cum zice Corbul, deci da. Trebuie sa te feresti de ala, ca de samanta. happy

| Sfatosul2012 a răspuns:

Contine si acel lichid spermatozoizi. Exista un risc mic dar exista.