| Guitarlove a întrebat:

O poveste ciudata si totusi care ma marcheaza.Am 14 ani si-mi place un baiat mai mare cu 8 ani... si lui ii place de mine, din ce a recunoscut.Nu ne-am vazut, concluzie : imi este teama.Pana acum ne-am trimis mesaje, ne-am vazut doar o data accidental, dar eu mi-am dat seama tarziu ca el era.Pe mess vorbim zilnic, imi trimite melodii in care sunt versuri despre " noi 2 ", ceea ce ma face sa ma atasez si mai mult de el. Dar nu stiu ce sa fac, ce sa cred.Credeti ca o relatie cu el ar fi posibila? Prietena noastra comuna a vorbit cu amandoi si oarecum amandoi avem temeri sa nu cumva "s-o dam in bara". Lui ii e frica ca nu-mi va placea un anumit lucru la el, iar la mine este la fel... Si sunt foarte constienta ca el este mult prea mare!
P. S.:El a zis ca pentru el nu conteaza varsta, conteaza persoana. thinking

12 răspunsuri:
| Flav a răspuns:

14 ani cu 22 de ani? Si v-ati cunoscut pe Internet? Ai grija domnisoara, mare grija. Mi-e greu sa cred ca un baiat de 22 de ani se indragosteste pe Internet de-o fata ce abia si-a scos buletin, mai degraba as spune ca are intentii ascunse. Nu te lasa influentata de ceva, nu fi naiva, cauta sa fii atenta.

| Dizzydizz a răspuns:

laughingAcum un am am trecut prin situatia asta
Doar ca eu nu m am intalnit cu el pentru ca imi era teama sa nu ma placa asa cum sunt, cu defectele meele plus ca eram mai mare ca el cu 2 anihappy
Si totusi am avut curaj, dar inc e fel. L-am pus s ainchida ochii sa nu ma vada si l-am legat cu o esarfa la ochi.Si la a 2a intalnire la fel. Dupa si-a dat-o jos, a spus ca totul e ok si ne-am comb. Am stat imbreuna 6 luni.
Deci numai fi timida si baga te:*

| Emeraude a răspuns:

La fel ca tine au gandit si alte fete care, intr-un final, au ajuns sa sufere din cauza unei naivitati. Iti dau dreptate, esti tanara, de abia de-acum incepi sa descoperi tot felul de lucruri si vrei sa experimentezi orice e nou, dar trebuie intotdeauna sa ai grija, altfel risti sa fii ranita.
Nu va cunosc pe niciunul, dar parerea mea este ca daca se complica intr-o relatie cu o fata cu mult mai mica decat el, da dovada de lipsa de discernamant. Daca avansezi in aceasta relatie, cat de curand s-ar putea sa-ti ceara si mai mult, si mai mult. Iar tu, inocenta, vei accepta, considerand ca in iubire este important sa faci sacrificii pentru persoana iubita. Daca tine cu adevarat la tine, asa cum o spune, ar trebui sa te astepte, cel putin vreo 5-6 ani.Nu sunt de moda veche, inchisa la minte sau mai stiu eu cum, nu am preconceptii si nu pun etichete, in definitiv, faci ce vrei (cu riscuri asumate!). Tu decizi! Daca te avanti intr-o relatie de acest gen, iti recomand sa fii cu ochii-n patru, sa nu cedezi oricarei staruinte a lui, sa nu te lasi manipulata si dominata, sa nu crezi ca doar pentru ca este mai mare decat tine, este mai matur. Stii si tu temerea despre care vorbesc subtil toti: este posibil sa-si bata joc de tine, sa se foloseasca de tine, de faptul ca esti "cruda", neexperimentata.
Repet, totul depinde de tine, de ceea ce simti tu ca trebuie sa faci. Dar daca iese prost...nu blama pe nimeni, ci doar pe neatentia de care ai dat dovada si ai grija data viitoare! Invata din greseli!
Mult succes si sper ca totul sa fie bine, si ca el sa se dovedeasca a fi un tip decent din toate punctele de vedere si sa te iubeasca adevarat, asa cum marturiseste!
Pa-pa!

| SiMpLa a răspuns:

Probabil este pe interes, si eu am trecut prin asta crede-ma. Stiu ca este greu dar pentru a nu mai fi influientata(sau prostita) stergei nr si idi ca sa nu mai ai nici o treaba cu el altfel vei ajunge sa il placi ff mult si nu-i bine.Papa

| Missbabydoll a răspuns:

Eu cred ca esti prea mica pentru el. De ce nu-ti gasesti un baiat mai apropiat de varsta ta? Sigur cu el ai mai multe in comun decat cu cel de 22 de ani. Cel de 22 de ani sigur nu vrea de la tine sa va plimbati cu rolele in parc sau sa va pupati pe obraz cand te conduce acasa. Si in plus nu stii sigur care sunt intentiile lui si o sa-ti fie foarte greu sa le descoperi deoarece la varsta lui sigur are destula experienta si stie cum sa le ascunda. Eu zic sa ai grija pentru ca multi nu sunt asa cum par pe mess sau la telefon. Si oricum ai destul timp sa intalnesti baieti, sa te indragostesti si sa suferi...acum conteaza mai mult scoala.

| Guitarlove explică:

Multumesc.

| alexandru_4652 a răspuns:

Conteaza si vartahappy... daca este cu 8 ani mai mare sigur ca dori sa faca sex cu tine.

| atianin a răspuns:

Mai bine ramaneti prieteni online pana ce tu implinesti 18 ani si mai vedeti dupa daca va mai potriviti in plus e prea mare pentru tine sa fiti impreuna acum.

| A.be.ce a răspuns:

Hmm...pai asta depinde de tine daca vrei sau nu sa stai cu el. Nu stiu daca ai avea ceva de pierdut daca ai incerca, doar in cazul in care el ar vrea ceva mai mult de la tine ( relatii sexuale) si tu ai accepta. Aici ar fi cam aiurea, pentru ca, tinand cont ca el este mai mare cu 8 ani decat tine, adica la 22 de ani nu stiu daca ar vrea o relatie care se bazeaza numai pe pupici si imbratisari. Oricum, el nu te poate obliga sa faci ceva ce tu nu vrei. Daca s.ar intampla acest lucru, spune. i PA direct, pentru ca nu se stie la ce se va ajunge in viitor. Alt dezavantaj ar fi parintii.parintii tai. Nu stiu cat de mult ar accepta ca sa stai cu un baiat cu 8 ani mai mare decat tine(asta in cazul in care vrei sa le spui ca ai un iubit). Dar cum am zis si la inceput, nu ai avea nimic de pierdut daca ai incerca, pana la urma sti cum se zice "incercarea moarte n.are". Daca stai cu el si iti place cum se poarta, cum vorbeste, simti ca tine la tine, etc etc, ai putea sa continui sa stati impreuna. Dar daca iti vorbeste urat, e agresiv, te obliga sa faci lucruri care nu iti plac, desparte. te de el!

Succes si ai grija de tine!:*

| A.be.ce a răspuns:

Si inca ceva...pana sa accepti sa fi cu el(daca o sa accepti lucrul asta), eu zic sa iesi de cateva ori cu el afara, ca amici, ca sa vezi cam ce ii poate capul, pentru ca pe mess si la telefon, poate fi o persoana foarte diferita de ceea ce este in realitate.

| georgiana_5779 a răspuns:

Eu cred ca esti prea mica, sincer pentru un baiat de 22 ani. in + nu stii ce vrea el de la tine. acum eu nu pot spune prea multe, pentru ca nu il cunosc ca sa ma pot pronunta in legatura cu el. ai grija sa nu ramai cu broken heart

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca o sa continui pe linia asta, o sa ti-o traga de-ti vor zbura fulgii! Renunta la ideea ca tot ce zboara seamana cu lebada! Chiar nu-ti dai seama la ce riscuri te expui? Ai o viata de om inainte. De ce trebuie sa te complaci intr-o astfel de situatie? Daca aud ca te-ai bagat "live" in combinatia asta, am sa-ti trag o bataie, de ai sa percepi doar senzatia de acru si sarat. Fii cuminte si, incearca sa-ti vezi de scoala! Nu-ti dezamagi parintii! happy Virtual nu inseamna senzual!