| oana_3228 a întrebat:

Off! Aveti cumva niste sfaturi reguli in dragoste?
Le vreau si eu!
Mersi!

Răspuns Câştigător
| Corina a răspuns:

Sfaturi exista si chiar multe, dar pentru asta trebuie sa ne spui cate ceva despre tine, despre povestea ta (daca exista una) si apoi, cu mare drag, vom sti cum sa te indrumam. Cu prietenie.

7 răspunsuri:
| I'mPerfect(a)! a răspuns:

Sfaturi sunt multe, depinde ce tip de relatie ai si cat de stabila este!
Reguli vor fi mereu, desigur unele relatii sunt mai constranse din cauza geloziei si neincrederii iar altele sunt relatii sanatoase in care ambii parteneri sunt constienti ca persoana iubita nu este proprietatea lor privata!
In functie de aceste criterii gasesti sfaturi si reguli!
Ca regulii omniprezente in relatii ar fi:
- sa nu inseli
-sa stai cu persoana aceea numai daca o iubesti si exista reciprocitate
-sa respecti
-sa fi constient ca partenerul are si alte aspecte ale vietii in care tu nu esti inclus (slujba, cariera, rude, planuri de viitor, probleme personale, trecutul, etc)
-dragostea voastra sa nu se transforme intr-un razboi gen : daca el imi da mult eu ii dau mai putin ca sa nu creada ca sunt moarta dupa el, sau ma supar ca sa vad daca vine dupa mine, sau imi pun amica sa se dea la el sa vad ce o sa faca, etc
-daca persoana iubita ti-a gresit mai intai incerci sa vezi lucrurile din punctul lui de vedere si neaparat vorbiti despre ce s-a intamplat
-sa iti ti gelozia in tine daca nu este fondata
-sa fi alaturi de iubit/a atunci cand are nevoie dar sa ii si respecti 'spatiul'

Astea sunt 'reguli' de conduita intr-o relatie(o mica parte).
Cam astea sunt cele care mi-au venit in mintehappy
Sper ca n-am fost prea mult pe langa subiect!

| catthshshshs a răspuns:

Am sa iti spun si eu ce stiu :

- niciodata, la inceputul unei relatii sa nu te arati moarta dupa cineva, fii mai retinuta, e mai bine asa
- respecta ca sa fii respectata
- nu insela sau minti
- comunica cat poti de mult cu partenerul
- iubeste ca sa fii iubita
- nu acorda totusi incredere oricui, ca sa nu iti franga inimioarawinking

| fabiola a răspuns:

In dragoste nu prea se tine cont de reguli exterioare ci de cele interioare, ale sufletului! Iubeste cu sufletul, gandeste cu mintea si alege fara sa ai regrete!

| tyana a răspuns:

Oana iti recomand sa citesti Regulile Seductiei scrisa de Ellen Fein şi Sherrie Schneider. I-a ce crezi tu ca ai nevoie din ea si ce ti se potriveste.Sunt niste reguli stricte care insa nu sunt deloc placute barbatilor dar se pare ca aplicarea lor in viata de zi cu zi intr-o relatie poate da rezultate bune.Cateva le-am testat si eu si au tinut insa adevarul e ca sunt greu de aplicat.happy

| HBK a răspuns:

Niciodata sa nu pari ca esti indragostita peste cap de cineva. Te poate juca foarte usor pe degete.

| anna01 a răspuns:

Reguli de respect fata de persoana cu care esti, reguli de manipulare pe care le descoperi cu timpul.

| tisha a răspuns:

Odata cu trecerea timpului nu o sa mai ceri sfaturi, o sa tragi multe pe pielea ta si o sa iti dai seama singura.Trebuie in primul rand sa ai rabdare, sa fii sincera si sa existe comunicare in cuplu.Acum depinde de fiecare persoana, toti suntem diferiti.Mereu trebuie sa inveti din greseli si sa incerci sa nu le mai repeti.