| Jannah a întrebat:

Ok, am constientizat ca sunt un jeg de om, pe langa faptul ca sunt jeg mai sunt si prost. Nu stiu sa apreciez nimic, am fost iubit de cateva fete, dar din pacate le-am ranit si am contribuit la schimbarea lor in rau ( involuntar ). Totul a inceput cand am cunoscut-o pe prima fata, ne-am cunoscut la summer well, acum 1 an, de iubit m-a iubit foarte mult, de iubit pot spune ca am iubit-o foarte putin, am fost impreuna cateva luni, astea cateva luni au fost pentru ea un cosmar. O jigneam foarte mult, pe unde mergeam se simtea umilita de mine, chiar si cu lacrimi in ochi ea spera la schimbarea mea, dar cu toate astea eu ma distram iar ea traia in cosmar cu un nenorocit ca mine. Am ajuns sa o inlocuiesc cu cea mai buna prietena a ei, de stiut stia, stia foarte bine ca nu-i ascund nimic, cand a aflat a fost distrusa, toate planurile noastre s-au ruinat. Asa cum am fost, am ajuns sa o iubesc, chiar daca la inceput nu o iubeam, multe dintre planuri le-am indeplinit la inceput ( cand ma purtam foarte frumos cu ea ), dar pe parcurs am ajuns sa ma comport urat cu ea, nici eu nu inteleg de ce suferinta persoanelor pe care le iubesc ma face cu adevarat fericit. De iertat m-a iertat foarte mult, de ziua ei, i-am promis ca o sa o duc intr-un loc minunat, dar in ziua aia am realizat ca sunt un nenorocit. Ea era foarte trista, pentru ca nu am reusit sa ma tin de cuvant, in timp ce ea poate plangea, eu am decurs la lasitatea suprema, speram ca probleme mele morale se vor rezolva cu whisky, pierzand foarte multe zile prin baruri... I-am spus ce am facut de ziua ei, iar ea mi-a spus cele mai grele vorbe, pe care puteam sa le aud, parca si acum le aud... " Ucigas de suflete ", iar in clipa aia mi-am pierdut definitiv sufletul si speranta ca am sa fiu un om bun, corect ( de mic visam sa fiu un exemplu, nu un antimodel ). Doare, doare pentru ca voiam cu ea o familie frumoasa, era genul de persoana pe care nu ai cum sa o inlocuiesti ( speciala ), avea un mod de a dialoga cu tine inedit, a fost persoana care m-a iubit cu adevarat, iar eu nu am stiut sa o apreciez la adevarata ei valoare.
De atunci am ajuns sa ma detest, detest ca sunt iubit ( iubirea este doar pentru cei care stiu sa iubeasca, sa aprecieze persoanele, nu pentru lasi ca mine ). Ma tot gandesc, sunt atatea persoane ce sufera ca nu sunt iubite, ce ar da multa tristete la schimb cu un gram de fericire, iar eu nu am invatat sa apreciez si nici nu o sa invat pentru ca nu pot. Dintre toate regretele, singurul regret este ca am o familie cu bani, banii m-au facut un nenorocit. Dar din pacate nu am puterea sa trag la socoteala pe nimeni, principalul vinovat sunt eu. Am fost la psiholog, nu m-a ajutat, am facut tot posibilul sa ma schimb dar nu pot. Asta cu rautatea consider ca imi sta in caracter. Cat despre suferinta altor persoana din cauza mea, nu pot sa mai repar nimic.

Acum intrebarea, cum pot sa devin o persoana mai buna? Sa invat nu-mi inlocuiesc cele mai dragi persoane cu bani si sa incerc sa-mi recuperez „sufletul" si onoarea de om, daca se mai poate.

Răspuns Câştigător
| AnonImOO000 a răspuns:

Dragul meu prieten, inteleg prin ce treci, si eu am avut momente in viata cand am fost foarte dezamagit de mine insumi, nu-i asa ca este greu sa te ierti pe tine insuti? Este greu sa accepti ca ai ESUAT, ca nu ai fost la inaltimea propriilor valori, cand facem astfel de lucruri este foarte greu sa ne iertam, dar vezi tu, iti spun o veste buna, problema adevarata era daca tu nu constientizai ca esti in starea asta, doar simplul fapt ca incerci sa te schimbi spune ceva despre tine, faptul ca vrei sa fii mai bun, faptul ca vrei sa iti recapeti stima de sine, grav era daca continuai asa si nu constientizai ceea ce faci. Vezi tu, toti facem greseli si cateodata suntem dezamagiti de noi insine, trebuie sa inveti din greseli si trebuie sa mergi mai departe, nu vei avea nimic de castigat daca ramai in cancerul asta interior, aceste sentimente puternice te vor distruge, trecutul doare foarte rau, dar dupa mine, poti fie sa fugi de el, fie sa inveti in el, sa il folosesti ca exemplu ca altii sa evite esecuri similare. Toate vorbele pe care le-ai auzit nu te mai reprezinta, faptul ca luti sa fii mai bun dovedeste ca ai evoluat, Poate ma vei credea invechit si ingust dar eu iti spun ca am gasit o speranta in biblie. M-am intors la Dumnezeu si am aflat ce spune in biblie despre mine, Dumnezeu spune ca doreste sa ne reabiliteze viata, vezi tu, El este un tata iubitor care se ingrijeste de noi, pentru El noi suntem copii lui, Iisus ne-a numit prieteni, Iisus este cel mai bun prieten pe care Il poti avea, El te asteapta cu bratele deschise sa te intorci la El, nu te considera o dezamagire, in biblie scrie ca ai un mare pret in ochii lui Dumnezeu, esti o persoana foarte speciala pentru El si doreste sa fie o parte din viata ta. Dumnezeu te iubeste si te respecta, odata mantuit primesti o fire noua, o viata noua, Dumnezeu spune ca esti fiul lui, spune ca esti o persoana foarte speciala, spune ca esti spalat de sangele lui Iisus Hristos. Este momentul sa renunti la aceste sentimente, vrei sa spui ca ai revazut acest film al vietii din trecut pentru ultima oara si ca vrei o viata noua? Cand satan va arunca sageti asupra ta si va apasa pe buton, va constata ca s-a produs un scurt circuit, acest film al vietii din trecut nici nu mai poate fi rulat pentru ca Isus l-a rupt, acesta este sfarsitul acestui film. Este momentul sa cunosti oameni noi, este momentul sa renunti la aceste sentimente, de fiecre data cand te condamni pe tine insuti nu faci altceva decat sa iti mai adaugi o gratie la inchisoarea in care te aflii, renunta la gratii, nu ai ce cauta acolo dar daca ai ales sa fii acolo, nimeni altcineva nu te poate scoate de acolo. ''Doamne isuse am pacatuit impotriva ta, a vrut sa fac totul asa cum vreau eu, te rog sa ma ierti pentru faptul ca te-am respins pana acum, cred ca moartea ta pe cruce a platit datoria pacatului meu, cred ca tu esti fiul lui dumnezeu, si te primesc pe tine ca mantuitor personal si ca domn al vietii mele, imi predau viata tie''
din acest moment duhul sfant vine sa locuiasca in tine, numele tau este scris in cartea vietii mielului, si nu vei mai fi despartit niciodata de dragostea, iubirea, caldura, grija tatalui ceresc'' cand vei alege sa fii fiul lui, toate pacatele tale sunt sterse, ai puterea invierii lui Hristos in tine si vei fi pentru totdeauna fiul Lui Dumnezeu. https://www.youtube.com/watch?v=HE1JG6fSlXE
https://www.youtube.com/watch?v=K-9tVT7-Y_Y
https://www.youtube.com/watch?v=xc0Yo5vMcCs
https://www.youtube.com/watch?v=oHB7GEQpqeY
te rog uita-te la ele, la fiecare, te vor ajuta, promit.

| Jannah explică (pentru AnonImOO000):

„ Poate ma vei credea invechit si ingust dar eu iti spun ca am gasit o speranta in biblie. "

Niciodata, dar niciodata nu o sa cred asta despre o persoana cu credinta. Cat despre Dumnezeu, de crezut cred, respect pe cat pot traditiile, de respins n-am sa-l resping niciodata pe Dumnezeu, de crezut am sa cred mereu.

Iti multumesc foarte mult pentru sfat, „ dragul meu frate ".

Răspuns Apreciat de Editori
| Libyadji a răspuns:

Îţi pot spune că şi eu sunt ca tine, am luat în derâdere iubirea şi am dispreţuit-o major, de parcă ar fi cel mai banal sentiment şi doar proştii se lasă păcăliţi de tentaculele ei. Mă vedeam superioară şi prea bună pentru a iubi pe cineva care mă iubea, au fost mulţi băieţi cu care doar am vrut să mă distrez puţin dându-le speranţe şi apoi să-i las baltă. A fost urât din partea mea... ştii când mi-am dat seama ce e cu adevărat iubirea? Uite...s-a întâmplat fără să vreau, am constatat că îl iubesc fix când a plecat, după doi ani în care eu îmi băteam joc iar el venea până şi în ploaie pentru 5 minute să stea cu mine şi se întorcea pe jos prin aceeaşi ploaie la 12noaptea la aproape 1km distanţă. Iubirea e ceva magic, trebuie doar să fie persoana potrivită şi atât! Trebuie să fie dat de cel de sus să existe acea poveste, înţelege că viaţa e doar o clipă şi încearcă să o umpli cu fericire pură, adică iubire. Timpul nu îl poţi da înapoi, învaţă din greşeli şi fii răbdător, consideră că cel mai mare farmec al acestei lumi e însăşi iubirea, sentiment fantezist, inexplicabil. Preţuieşte-o! Devii un om mai bun iubind şi fiind conştient de asta, fii un om mai bun cu alţii. Iartă, înţelege, iubeşte. Ţine minte că ce dai, primeşti şi asta chiar pe bune.iar atunci îţi va veni să chemi la tine toţi oamenii carora le-ai făcut rău şi să le ceri tu iertare, parcă vrându-i înapoi pe toţi, conştientizând abia atunci ce înseamnă durerea. Fii om înainte de toate, e cel mai frumos dar al existenţei să simţi omenia şi bunătatea. Încrede-te în tine!

6 răspunsuri:
| sofisis a răspuns:

Te doare durerea altora sau te lasa rece?

| Emma30555 a răspuns:

Sentimentul de vina nu face bine, nu esti atat de rau daca realizezi si iti pasa. Incepe prin a duce la bun sfarsit ceea ce accepti, incearca sa nu te mai judeci atat de tare, asuma ti faptele si incearca tu sa te intelegi sa vezi de ce ce faci anumite alegeri poate nu esti singurul vinovat, incearca sa te cunosti pe tine insuti apoi fa ce se cuvine

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu te descuraja.Incepe prin a-ti cere iertare si mergi inainte.Analizeaza in fiecare seara ce-ai facut in ziua respectiva si asa te poti corecta.

| Doja a răspuns:

Regula de baza: intotdeauna lasa o persoana mai bine decat ai gasit-o.

In primul rand, faptul ca te-ai prins de chestiile astea inseamna foarte mult.
In al doilea rand, nu te mai combina la festivaluri. Dragoste adevarata nu exista imediat... doar infatuare sau poate atractie extrema.

In al treilea rand, daca ai bani incepe sa economisesti, fa-ti un buget, devino disciplinat cu banii pe care ii ai. Asta va rezolva 2 probleme

a) faptul ca esti un copil cu bani care probabil crede ca isi permite orice
b) vei deveni mai disciplinat, mai constient de valoarea banilor, de valoarea producerii lor si de valoarea oamenilor

Poti, daca vrei neaparat, dar poate fi umilitor, sa le spui celor pe care le-ai ranit ca regreti actiunile tale. dar asta s-ar putea sa deschida ranile in sufletul lor. Tu stii care e situatia.

Oricum, succes.

| 2EXA a răspuns:

Mi-au dat lacrimile citind tot ceea ce ai scris, presupun ca este foarte greu pentru tine.Cred ca poti incepe prin a avea incredere in tine, sa te gandesti ca esti un om bun si de fiecare data cand ai ocazia sa ajuti pe cineva, fa-o. Chiar si un copil sarman de pe strada, da-i un leu, poate nu va fi mare lucru, insa te va face sa te simti mai bine in propria piele.Incepe cu lucruri marunte, incearca sa te multumesti pe tine, ca apoi sa ii multumesti pe cei din jur.
Eu sunt de parere ca daca iubesti pe cineva ii oferi tot binele si mai mult de atat, te gandesti la fericirea acelei persoane si nu la tine.