| DarknLight a întrebat:

Ok!
Deci știu că o să întreb ceva penibil, dar cum se sărută de fapt o persoană? happy
Și ar fi ok să sărutăm pe cineva dacă nu am fi spălați pe dinți, dar să zicem persoana ar da ea prima să ne sărute?!
Voi adică ați accepta să fiți sărutați de cineva, evident care să vă placă, dar să lăsați persoana aia să vă sărute, chiar dacă nu sunteți spălați pe dinți?

Și de ce se sărută până la urmă oamenii, mai ales cei care chiar fac doar sex?
Adică am priceput, sexul e excitant, bun, te revitalizează și face parte din viață (mai ales dacă este ceva precum procrearea) însă un sărut, ce folos aduce? Ce rost are, mai ales când o relație e doar sexuală?!

Adică doar eu gândesc că spre exemplu sărutul nu ar fi ceva ce i-l oferi prietenului cu beneficii, ci doar omului de care ești super îndrăgostit/ă și e ceva peste un simplu sex? Doar eu gândesc așa?

Și încă ceva, dacă am avea o frică legată de sărut și de apropierea aia cea mai deep, în care fețele pare că s-ar uni pur și simplu, cum facem să ne depășim frica asta?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Persoanele se saruta diferit. Unii isi baga limba pana la amigdale (glumesc/exagerez), altii doar stau cu buzele lipite. Undeva pe la mijloc, e standardul "mozol". E greu sa explic in scris, vezi ce are chef sa faca partenerul (daca el initiaza), si cooperezi dupa ce te prinzi.
Spalatul pe dinti nu are nici o legatura, ca nimeni nu te cauta la gingie. Atat timp cat te speli pe dinti de 2x pe zi, te poti saruta. Te poti saruta dupa ce ai mancat, daca ai gura curata, si nu exista mirosuri deranjante. Pot exista mirosuri/arome dragute la un sarut, cum ar fi cele dulci sau dulci/alcoolice.
Deranjante ar fi dupa ceapa, usturoi sau bere.
Nu recomand sarutul pe stomacul gol, atunci e posibil sa nu miroase ok respiratia. La fel si dimineata la trezire.

Da, sarutul "merita" doar cu unele persoane. Trebuie sa fie acea "chimie", adica o atractie sexuala sau foarte sentimentala. Se poate intampla intre doi straini, sau poate sa nu fie cazul intr-o aventura/prietenie cu beneficii. La fel ca sexul oral laughing

Cu frica n-am cum sa te ajut, toti am trait-o sau o traim. Poti sa o transformi intr-o inocenta sexy, daca lucrezi la asta.

| DarknLight explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Www, mersi măi mister NoTurbina laughing)
Chiar nu aveam idee de treaba cu "stomacul gol" o să țin minte. Deci să mănânc ceva înainte de a mă săruta și deci să am în permanență și guma la mine. happy
Ok, o să-mi înving teama. Orice-ar fi, doar n-oi muri. laughing)

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru DarknLight):

Nu trebuie sa mananci inaintea fiecarui sarut, doar sa nu fii flamanda. Desi intr-o relatie draguta, nu fuge nimeni de un mic iz de "foame". Suntem oameni.

| FreddieM a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Bai tipule, ai dat un răspuns de milioane, supermegafelicitari. Realistic si adevărat, sa mor dacă nu. Bravo
Cheers

| DarknLight explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Nu pot vota. Junior! straight face
Dar aveai un vot amuzant. happy
Și inteligent.

25 răspunsuri:
| MarianWLF a răspuns:

Asigura-te ca ai o igiena dentara buna, cand stii ca trebuie sa iesi din casa sa fii spalat pe dinti si clatit cu apa de gura, eu folosesc listerine, mai ales cand saruti pentru prima oara pe cineva nu o faci cu limba, e un simplu sarut pe buze.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Intrebarea asta mi se pare prea de tot avand in vedere ca omite o chestie esentiala: si sarutul e excitant, in mm lui. In rest, detalii nesemnificative ca si cum ai intreba "cum se maninca pizza" sau altele de genul.

| DarknLight explică (pentru GabiDumitrescu):

laughing) păi eu așa sunt cu sărutatul, ca și cum aș fi fost anorexică all my life și nu aș ști să mănânc acea pizza. Însă după experiența din tren, în care băiatul mă mâncase la propriu, cam am am măcar o minimă idee de ce înseamnă un sărut. Poate ar trebui să mă gândesc la un fel de mâncare pe care-l savurez cu poftă. happy

| DarknLight explică (pentru GabiDumitrescu):

Nice! Chiar nice, domnule Gabi. happy
Mulțumesc!
Dar e degeaba, nu îi pot răspunde băiatului.
Frica m-a imobilizat. Și din cauză că îmi doresc să-i răspund, dar nu pot, deja am ajuns să cad iar la pat înghețată, plânsă și demoralizată.
Cred că o să cad și în depresie de data asta.
Nu știu!
Poate ar fi cazul să accept că sunt ciudată și să-mi văd dracului de treabă.
Dar data viitoare nu mă mai apropii de nimeni. Barem măcar să sufăr doar eu, că nu mă plac bărbații, decât să-i mai fac și pe alții să sufere și să le mai dau și speranțe, ca apoi să o iau la fugă eu.
Mi-e silă de viața asta. Și de mine, sincer.
Sincer, din experiența asta însă, unica parte bună este că, am aflat că de fapt problema nu era la voi, la bărbați ci era doar la mine. Și cine știe poate m-au plăcut și alții, de-a lungul vieții, dar eu nu am fost în stare să-mi trăiesc viața și să fiu curajoasă.
Trist!

| lpavel a răspuns:

Binenteles ca te lasi sarutat/a dar doar pe buze mai ales daca stii ca-ti miroase gura laughing si nu nu conteaza ca nu te-ai spalat pe dinti!
Adica sarut simplu fara limbi daca stii ca nu te-ai spalat pe dinti si ai mancat ceva sau ca-ti miroase gura etc.
Daca nu te lasi sarutat/a atunci da cu semnul intrebarii, nu-l placi, ti-e scarba de el etc.
Apoi saruti pe cineva cand iti este tare drag de el/ea si nu te poti abtine si asta tine de atractie.
sarutul poate spune multe despre o persoana daca stii s-o asculti...
Cei care sunt intr-o relatie doar pentru sex NU se saruta! Eventual in timpul actului sexual cand placerea e atat de mare incat chiar daca nu suntem indragostiti de persoana respectiva o placem atat de mult in acel moment incat nu ne putem abtine si o sarutam, sarutul face parte si din placerea sexuala asta mai pe scurt zis.
Cat despre frica de sarut, pai ti-e frica ca te gandesti ca nu ar fi placut partenerului cum saruti, dar nu trebuie sa gandesti ci o faci pur si simplu, te lasi dusa de val si nu gandesti, te gandesti doar la tine, la ce simti in acel moment.
Si stai calma ca si cel/a care saruta gandeste la fel, nu se gandeste la cum saruti tu ci la bucuria ca te saruta, pentru ca te saruta de draga ce-i esti nu doar de dragul de a saruta.
La intrebarile astea s-ar putea scrie un roman intreg dar eu ti-am raspuns scurt si mi-am zis parerea ce simt eu, binenteles sunt si exceptii care nu simt ca mine dar de obicei cam asa simte oricine!

| DarknLight explică (pentru lpavel):

Păi dacă ar fi așa, chiar așa cum spui tu, bine ar fi.
Dar nu știu...
Însă da, tipul m-a întrebat când a dat să mă sărute, că dar ce, nu-mi plac buzele lui, oww my God!
Acum înțeleg că de fapt eu chiar l-am respins prin asta. Pe bune?! sad
Aww și chiar mi-a plăcut pentru prima dată un tip nebunește. Mă rog, mai mi-au plăcut alți idioți, dar am suferit în tihnă că ei nu mă plăceau. Însă cu tipul ăsta a fost reciproc. Mi-o plăcut maxim de el și aparent, acum că zici toate astea și el înseamnă că m-o plăcut.
Doamne, ce-am făcut?
Și acum iar îl cam ignor din cauza limbii, dar cum naiba pot comunica cu el, if I not to speak English, very well. sad

| lpavel a răspuns (pentru DarknLight):

Pai ce este englez? daca da si nici nu vorbesti bine engleza nu te indragosti prea mult de el ca relatia voastra nu va merge prea mult si vei avea de suferit!

| DarknLight explică (pentru lpavel):

Este din Bangladesh sad dar el știe ceva engleză, eu oleacă și abia am vorbit în tren, mai mult cu google translate am comunicat și prin priviri. A fost romantic așa, mai intens a fost pentru că mna noi comunicam mai mult spiritual decât verbal. Chiar a fost o experiență inedită, însă oricum va fi ultima. Nu am cun să mai vorbesc cu el, deoarece deja mi-e frică să-i mai răspund la telefon. Mi-e frică pentru că tipul chiar m-ar putea place pe mine. Aia e. Cred că nu a fost să fie pentru mine căsătoria și relațiile. După cum mă simt acum, în timp ce băiatul mă caută în disperare și mie chiar îmi place de el, dar nu-i pot răspunde, presimt că chestia asta orice-ar fi, nu o să se schimbe never. Cred că voi rămâne chiar forever alone. Nu cred că o să mă vindec vreodată de aceste frici și cu n terapii. Aia e.
Zicea cândva Guță, parcă?!
"Orice om, are-o poveste." happy

| lpavel a răspuns (pentru DarknLight):

Sa nu-ti fie frica de esecuri, daca e cineva care te place acorda-i atentie si nu incerca sa-l domini asta scoate din sarite orice barbat! Si crede-ma acel barbat va aprecia asta la maxim si nu-i va pasa de orice alt defect al tau!
Daca ti-e frica sa te lasi iubita chiar vei ramane singura si asta va fi doar vina ta!
Nici eu nu am avut noroc in dragoste dar eu pot spune ca a fost intr-un oarecare fel vina mea deoarece eu puneam suflet in relatii si eram mereu luat de prost si incercau sa ma domine ceea ce ma facea sa inchei relatia.
De aceea iti spun, fi tu insuti dar nu incerca sa domini barbatul care te place, nu-l cicali, nu-l certa, daca ai ceva de zis spune-i calm cand discutati nu cand sunteti in miezul problemei, majoritatea barbatilor apreciaza mult asta!

| DarknLight explică (pentru lpavel):

Păi de obicei, eu sunt cea manipulată și fraierită. Iar acum chiar am obosit.

Nu știu, sincer în acest moment nu mai vreau nimic.
Sper doar să se ducă dracu toți bărbații.
M-au rănit profund. Cu toții.
Sper să moară.
Dacă nu, sper să mor eu cât mai repede că nu mai pot.
Nu mă mai interesează de nimeni.

Oricum am fost singură toată viața, de ce aș vrea să mă afiliez acum?
Oricum în viață mori singur. Asta e clar.
Să se ducă dracu și ăla în Bangladesh și amicul din Brașov și alți tâmpiți.
Sper să moară cu toții.

| lpavel a răspuns (pentru DarknLight):

Se pare ca esti ca mine... dar eu nu am renuntat! Adauga-ma la prieteni ca la mine nu apare optiunea sa te adaug! sa vorbim putin in privat poate avem mai multe lucruri in comun, ce zici? happy

| DarknLight explică (pentru lpavel):

Probabil e din cauza juniorului.
Când scap de junior stage, că m-am săturat. happy
Pe vechiul cont nu mi-l dau ăștia înapoi.
Ce mai e și cu TPU-ul ăsta.

| lpavel a răspuns (pentru DarknLight):

Nici acum nu-ti pot trimite mesaj personal ca nu am optiunea asta! sad Lasa-mi tu un pm cu : buna sa orice vrei tu sa zici ca atunci poate iti pot da reply... laughing

Răspuns utilizator avertizat
| Xox0 a răspuns:

In primul rand, spalatul pe dinti se face zilnic!
In al doilea rand, ia o guma sau ai grija la ce mananci daca stii ca urmeaza pasul asta. Respiratia miroase a gura daca are sens. Mananci ceapa, expiri omului ala ceapa.
Si iti umezesti buzele un pic cat sa fie moi, apoi le atingi de buzele celeilalte persoane si tot asa. Atat e. Poti face si o gluma inainte ca nu te pricepi, macar sa stie.

| DarknLight explică (pentru Xox0):

Eu eram în tren, nespălată de dimineața pe dinți. Cum puii mei mă puteam spăla în tren?!
Și plus de alta eu nu prea mănânc ceapă, însă am probleme cu fierea și mereu am un gust metalic în gură deci nu am o cea mai faină respirație, indiferent dacă mănânc ceva anume sau dacă nu mănânc nimic cu lunile.
Însă oricum e în zadar, oricum nu i-am răspuns de când am ajuns acasă și acum efectiv stau, îi privesc și în același timp evit apelurile în timp ce plâng că nu-i pot răspunde.
Și cred că niciodată nu o să i pot răspunde. Nimănui. Nu știu, cred că până la urmă de soartă nu poți fugi, iar cred că soarta mea e doar să privesc cum fug all my life de bărbați și de intimitate. Aia e.
Sper doar să nu cad și în depresie din cauza asta.
Și sper doar să nu mă urască pentru faptul că-l ignor, dar nici să nu-l rănesc. sad Asta ar mai lipsi să-i mai fac și o impresie proastă despre România, doar că sunt eu o proastă, ce mi-e frică de bărbați, dar mai ales de bărbații care chiar m-ar plăcea.
Cred că o să mă rog doar pentru el să-i scoată God o femeie mult mai bună ca mine. Chiar o să mă rog. Altceva nu pot face. Eu nu pot ieși cu el. Fricile mele sunt prea mari și oricum toți mi-au zis dintre prieteni că ce rost ar avea?
Deci ce rost ar avea?

| Utilizatoare123 a răspuns:

O mangai in par, pe obraji, pe gat, dar foarte usor. Saruti buzele, fiecare in parte, le lingi usor, si incet incet sorbi cate o buza pana introduci usor limba, sa o atingi pe a ei. Cred ca descriere asa nu gasesti nici in carti, haha. E ceva foarte placut si sentimental. Si animalele au saruturile lor, e un schimb de "energie", e conexiune...
Nu ai ce sa cauti la sarutat fara sa fii spalat pe dinti in prealabil. Sa nu crezi ca o guma de mestecat rezolva totul. Spala te bine pe dinti, apoi poti mesteca guma. Succes.

| DarknLight explică (pentru Utilizatoare123):

Eu sunt fată happy
Nu pricep de ce vorbești ca și când ai crede că aș fi un băiat? happy

Dar cred că asta nu se va întâmpla cândva. happy
Nu am cum să mai vorbesc cu tipul acela. Nu-mi pot face curaj.
Aia e.
Cred că în viață, nu sunt toate pentru toți. happy
Pentru mine bărbații și dragostea. happy
Însă o să fac sex, de fiecare dată când mise va oferi șansa. Fără atașamente, fără așteptări, fără nimic. Doar stabilesc un loc, o oră și gata. happy
Măcar ca să nu mor și virgină, dacă fericită nu am cum să fiu. happy
Deci cred că o să-i dau mesaj amicului meu din facultate să mă ajute. Pe vremea aia voia să mă dezv el. laughing)

| DarknLight explică:

De ce ai avea impresia că sunt un tip? laughing)
I'm-a girl.winking
Și nu cred că e ok să vorbești cu o fată așa. Oricât de sucks ar fi ea. happy
Mă înfioară limbajul masculin. straight face Nu alta. laughing)
Dar mna, așa sunteți voi. N-am ce să zic. Decât să accept. happy