| aalleexxaauj a întrebat:

Orice fac simt ca nu e de ajuns nu stiu ma simt foarte trista ca iubitul meu sta la 60 de km de mine si ne vedem o data la o saptamana ma simt foarte trista si daca ii spun se supara ca zice ca e bine totul ii zic ca am nevoie de el...dar nu am parte de el mai mult ce pot face euu

Răspuns Câştigător
| georgeceltoma a răspuns:

Depinde cat de grav i-ai gresit si cat de mult l-a durut ca sa poata sa treaca peste asta.
Dar ca totul sa se indrepte spre bine i-ti spun cel mai sigur "tratament" pentru relatia voastra este sa faci la fel ce ai facut pentru aceasta relatie la inceputul relatiei, ce l-a facut pe el sa se indragosteasca de tine in afara de cea cu gelozia.Adica sa fi ca la inceput,vesela,iubitoare,indragostita, fericita, naturala, sincera si nu prea geloasa!
Si sa nu aduci in discutie cuvantul de gelozie doar daca el va deschide acest subiect si incearca sa nu il ti cat mai strans langa tine ca s-ar putea sa il sufoci si sa i-l pierzi!
ofera-i putina libertate dar este bine sa ti cont ca nici prea multa libertate nu e bine ca apoi el poate sa si-o ia in cap. Este bine sa impartiti drepturi egale in relatie, nu altul sa aiba mai mult sau totul si altul nimic sau foarte putin!

10 răspunsuri:
| OnlineZ a răspuns:

Pai..sa stii ca si eu am fost in aceeasi situatie.Ce sa faci asta era greu dar era ata de frumos pentru ca atunci cand il vedeam ma bucuram de el la maxim si apoi.mi se facea atat de dor, De ce esti nemultumita.Nu mai fi trista important e ca va iubiti si trebuie sa ii arati ca il iubesti, pana la urma nu ai nimic de pierdut.Te inteleg cel mai bine eu.Dar va aveni vremea cand o sa va saturati unul de altulbig grin.fII MULTUMITA ca il vezi macar o data la o saptamana, sunt altii care nu se vad luni bune sad

| Chrissy92 a răspuns:

Buna,eu consider ca el nu este chiar asa afectat de faptul ca va vedeti cam rarut, poate el nu tine asa mult la tine.Nu ii mai demonstra ca tie iti e asa greu fara el, poate el nu te merita. Daca vrei sa fi cu el de ce nu va mutati aman2?

| georgeceltoma a răspuns:

Cateva reguli bune de stiut:
-nu ii arata ca nu mai poti fara el
-incearca sa afli daca el e multumit de distanta
El nu trebuie sa stie ca nu mai poti fara el pentru ca asa ii poti da de inteles ca el ori ce ar face tu esti a lui, pusa bine deoparte pentru el.
Daca lui ii convine distanta ar putea insemna ca el inca cauta libertate si se mai distreaza pe acolo...
Nu trage concluzii directe si nu incerca sa schimbi totul foarte rapid, stai si gandeste-te bine. El nu ar trebui sa se supere cand ii spui ca i-ti e greu fara el, ar fi trebuit sa te inteleaga.
Daca exista iubire cu adevarat din partea la amandoi luptati impreuna daca doar tu il iubesti, renunta. o sa suferi daca nu!

| doraz a răspuns (pentru georgeceltoma):

Nota 10 pentru raspuns!
Are mare dreptate, nu-i arata ca nu mai poti fara el, majoriatatea baietilor profita de chestia asta, la fel cum cred ca fac si unele fete! Asa ca ai grija sa nu devii bataia lui de joc!

| georgeceltoma a răspuns (pentru doraz):

Mersi teodora_1605, baietii cu varsta intre 12-21 de ani aproximativ cauta doar experiente sexuale,putini sunt cei care i-si doresc o relatie mai serioasa,de obicei acest gen de baieti umbla in gasca au"prieteni " de discoteca,petreceri,fotbal, se intalnesc si povestesc cu cine au mai facut-o apoi fac misto unii de alti, apoi fac fetele sa sufere, iei se dau foarte importanti si smechieri, de fapt un barbat atractiv pentru o fata este acela care nu ii este rusine sa spuna NU sau DA unei fete, care stie sa o respecte care stie sa o protejeze si care stie sa o inteleaga. Multi baieti care au suferit in prima sau a doua relatie i-si aleg partenera cu mai multa grija si stiu sa o pretuiasca. Cei care inca nu au experimentat viata de cuplu si nu au invatat in general din suferinta nu stiu sa respecte si sa pretuiasca pe cel de langa el. i-mi face placere sa va ajut!

| aalleexxaauj explică (pentru georgeceltoma):

Iubitul meu nu e asa vreau sa spun ca este destul de cuminte si linistit are vreo 2 3 amici ...noi suntem impreuna de aproape 2 ani as vrea sa fie mai bine eu am fost geloasa am gresit nu am avut incredere si cred ca e vina mea ca l-am schimbat putin ce pot face sa fie bine?

| doraz a răspuns (pentru georgeceltoma):

Iar mie, sincer, imi face placere sa citesc ce scrii aici.
Sunt curioasa ce parere ai despre cum ar trebui sa se comporte o fata si/sau un baiat la inceput de relatie. Ai scris mai sus cateva randuri, insa sunt sigura ca mai ai sfaturi. Sunt sigura ca ar ajuta-o atat pe aalleexxaauj cat si alte fetehappy

| georgeceltoma a răspuns (pentru doraz):

Pornesc de la respect:
cea mai importanta nota care i se da unei relatii indiferent daca este la inceput,mijloc sau sfarsit este RESPECTU, daca cineva din aceea relatie nu respecta va scartai de la inceput iar rezultatele dezamagitoare vor aparea foarte rapid

la inceputul unei relatii o fata sau un baiat ar trebui in primul rand sa fie naturali si sinceri. Nu incerca sa ascunzi ceea ce esti si ceea ce gandesti pentru ca daca relatia va dura baiatul sau fata va ajunge sa descopere de fapt ca tu esti altcumva si nu cea sau cel care te-a cunoscut la inceput si uite asa intervin problemele in relatie.
La inceputul relatiei nu incerca sa te arunci in bratele ei sau lui incearca doar sa il(o) cunsoti, nu cere sa te iubeasca sa fie altfel sa rada sau sa zambeasca altfel pentru ca o va face pentru o perioada doar ca sa te aiba sau sa i-si atinga scopuriile, ci incearca sa descoperi ce este mai bun in el (ea), si spune-i:de ex: "sa stii ca apreciez la tine felul in care ma respecti sau felul in care i-mi zambesti etc.

Iar la sfarsit ca sa nu va plictisesc,-nu dati tot ce e bun din voi pana nu veti fi siguri ca merita acea relatie, pastrati-va si pentru voi putina iubire ca nu cumva sa suferiti mai tarziu, si traiti fiecare clipa alaturi de partenerul iubit liber, daca partenerul iubit va interzice aceea libertate inseamna ca nu va iubit sau nu va iubeste.
Iar daca relatia se termina sa nu va para rau atata timp cat nu te consideri vinovat si sti ca tu ai fost cel corect si cinstit in relatie pleci cu fruntea sus.

| doraz a răspuns (pentru georgeceltoma):

Din partea mea ai fundita! Cinste tie! :-)

| georgeceltoma a răspuns (pentru doraz):

Sincer sa fiu nu am nevoie de fundita, eu fac asta din placere si nu astept nimic in schimb, i-mi doresc doar sa ajut cat mai multi sau multe persoane. Eu ma hranesc cu energie pozitiva atunci cand stiu ca am facut pe cineva mai fericit!

| georgeceltoma a răspuns (pentru aalleexxaauj):

Depinde cat de grav i-ai gresit si cat de mult l-a durut ca sa poata sa treaca peste asta.
Dar ca totul sa se indrepte spre bine i-ti spun cel mai sigur "tratament" pentru relatia voastra este sa faci la fel ce ai facut pentru aceasta relatie la inceputul relatiei, ce l-a facut pe el sa se indragosteasca de tine in afara de cea cu gelozia.Adica sa fi ca la inceput,vesela,iubitoare,indragostita, fericita, naturala, sincera si nu prea geloasa!
Si sa nu aduci in discutie cuvantul de gelozie doar daca el va deschide acest subiect si incearca sa nu il ti cat mai strans langa tine ca s-ar putea sa il sufoci si sa i-l pierzi!
ofera-i putina libertate dar este bine sa ti cont ca nici prea multa libertate nu e bine ca apoi el poate sa si-o ia in cap. Este bine sa impartiti drepturi egale in relatie, nu altul sa aiba mai mult sau totul si altul nimic sau foarte putin!