| Chimilica a întrebat:

Parintii mei ma enerveaza rau de tot.
Cand cunosc un baiat se intereseaza sa vada cine e, ce face etc.
Adica ma inteleg bine cu ei acum ma lasa la discoteca, fumez de fata cu ei nici o problema.
Mama vrea mereu sa afle ce fac da nu imi place sa povestesc cu ea ce simt eu. Mai de graba cu prietenele cele mai bune.
Ce sa fac sa ma lase in pace?
Funda+Vot

9 răspunsuri:
| Rukhsandra a răspuns:

Parinti tai sunt doar ingrijorati si vor sa afle totul despre persoanele cu care socialiezi deoarece le este teama sa nu fi prietena cu persoane care te pot influenta negativ. Dupa parerrea mea ai niste parinti ok ca te lasa sa fumezi de fata cu ei si te lasa in discoteci.
Discuta cu ei. Spunele ca vrei sa ai un pic de intimitate si apreciezi ca se intereseaza de prieteni tai dar trebuie sa aiba incredere in tine.

| Honeybunny a răspuns:

Daca te lasa sa fumezi si sa iesi pe unde vrei,tu nu faci nimic pentru ei? minimum iti cer si ei, sa stie cu cine umbli sa nu nimeresti prin cine stie ce anturaje dubioase.ti'au dat o libertate ft mare de care putini au parte si totusi nu esti multumita.si mama ta e ft tare ca vrea sa vorbiti despre genul acesta de chestii,mami de ex e mai rece la lucrurile astea,se roseste mai repede ea cand incerc sa vb cu ea despre asta(evident ca renunt pentru ca ea nu poate fi serioasa la asemenea discutii, imi zice sa le discut cu "prietenele").nu zic ca ar fi ok sa ma preseze sa'i povestesc dar e dragut din partea mamei tale ca incearca sa se apropie de tine, sa fiti prietene.iti cam ratezi relatia minunata pe care ai putea'o avea cu parintii din cauza orgoliului tau.mai lasa si de la tine putin, fa si tu un sacrificiu.sunt totusi parintii tai, de ce te'ar lasa in pace? daca nu incerci sa fi putin mai toleranta si mai putin orgolioasa iti va parea rau.si ce ti'am scris nu e pentru fundita ca stiu ca nu o sa iti convina ce ti'am scris,dar stai un pic pe ganduri. prietenele tale te'au crescut,iti dau bani,ele te iubesc cel mai tare? ele vor fi mereu alaturi de tine? fetele barfesc,si nu o sa fiti prietene pe viata desi e greu de crezut. mama ta ar putea fi o prietena buna pe care sa stii ca nu o pierzi niciodata, nu spun ca ar trebui sa stai doar cu ea sau mai mult cu ea dar ii datorezi minimum de respect oferindu'i macar explicatii despre persoanele cu care iesi, faptul ca te deranjeaza ca te intreaba chestiile astea e deja alta poveste deoarece numai ascunzand informatii atragi atentia asupra faptului ca ceva nu e in regula si normal ca parintii tau pot intra usor la banuieli.oricum.intr'o buna zi ne vine randul la toti si atunci cand parintii tai te vor lasa in pace la propriu si vei sti ca nu'i vei mai vedea niciodata, iti va parea rau...mi'ar parea rau pentru tine sa traiesti cu asemenea regrete deci fa ce trebuie facut cat mai repede posibil si multumeste'te cu ce ai.succes:*

| Dєєค a răspuns:

Wow, daca m-ar lasa si pe mine parintii sa fumez de fata cu ei 8-devil) In fine, deci ti-au dat foarte multa libertate si probabil nu vor sa ai un prieten golan sau ceva de genu. Le poti explica, ca tie trebuie sa iti placa, nu lor si ca nu au nevoie de toate detaliile ca sa isi dea dupa aceea cu parerea. Sau, spune`le doar strictul necesar. Succes

| marishcot a răspuns:

Aici draga mea da mi voie sa te dezamagesc! prietene adevarate nu exista. un secret nu se tine in 2 daramite inn 5 sau cate prietene ai tu.
e foarte greu sa accepti ca ai putea fi tradata la un moment dat, dar o prietenie nu dureaza la nesfarsit si cand se rupe, se imprastie tot.
eu am avut o prietena super buna.stii ce inseamna sa ti fie sora practic? ne cunoastem de 11 ani. in astia 11 ani nu ne am certat o data pana acu 2 sau 3 saptamana- pentru ca eu nu am vrut sa i spun ei ce mi s a intamplat la o intalnire.si acum suntem doua straine nici nu ne mai salutam.nimic. si cu prima ocazie ea a spus tot ce poate nu trebuia spus.si mi a facut mult rau si in 11 ani nu am auzit nimic din gura ei.
astia sunt prietenii adevarati. pe cand mama ta nu va putea sa ti faca rau niciodaata, din contra sa te ajute.pentru ca ea este trecuta prin viata si prin ceea ce treci tu a trecut si ea dar pentru ca are o viata in spate si scoala ei nu inseamna ca e demodata si sa crezi ca ea nu are cu ce sa te ajute.

prietenele voi fi lingusitoare iti vor spune "w0w fata///asa sa faci//da el asa//el nu stiu ce." pe cand mama ta iti va expune si riscurile care te pot astepta si placeri, si tie iti va parea ca ti interzice sau ca nu te intelege.dar cine te cearta sau te coboara pe pamant te iubeste cu adevarat.

daca zici ca iti permiti atat de multe lucruri in prezenta ei.nu inteleg dc nu ai incredere.
cred ca singura persoana care nu te va trada niciodata, nu te va uita, nu va inceta sa te iubeasca va fi mama ta. ea poate sa ti fie o prietena adevarata.

se baga in viata ta pentru ca ii pasa...pentru ca vrea ca tu sa nu treci prin ce a trecut ea probabil- inimi frante, dezamagiri si cate mai cate- pentru ca nu vrea sa suferi, de aia se intereseaza.se baga.sa vada ce poate face din timp ca tie sa ti fie bine.
si tu nu o rasplatesti nici macar cu incredere.
eu zic sa vb cu ea de toate.
asa eram si eu inainte. numai cu prietenele! pfai ce sa stie mamaoh go on de ce sa stie? ea e proasta.e demodata!
pana ce am fost tradata si am suferit mai mult decat as suferi la un divort probabillaughing si cine mi a fost alaturi? mama...
si nu mi a scos ochii.nici macar atunci.cu toate ca avea dreptu sa o faca. mi a fost alaturi si pentru mine asta a fost cel mai important.
si de atunci suntem de nedespartit si urmandu-i toate sfaturile.am ajuns la concluzia ca mie chiar imi merge bine.si dispun de niste sfaturi superbe.

deci draga mea, du-te frumos la mama ta spune-i cat de mult o iubesti.(nu stii pana cand poti avea ocazia asta_)fa bine si incredete in ea, si spune-i"mama eu iti voi spune tot de acum inainte, dar mi ar place nespus. daca te ai baga in viata mea, dar mai finutz.si treptatt.sa pot sa ma obisnuiesc cu asta" si o sa te inteleaga, si o sa o faci fericita.iar tie? tie o sa ti mearga super bine.
si nu uita:sufletul este al tau.de ce sa l spui altora?winking

| VladSilviu a răspuns:

Te lasa sa fumezi. pai cred. daca mar vedea cu tigara in gura mar pune sa o mananc cu tot cu pachet si bricheta laughing asa ca fii bucuroasa ca iti fac toate mofturile...
Am facut odata un show la mine, (maicamia si taicamiu la o nunta) am chemat niste baieti niste fete. si prostia omeneasca o fost. am pus toate sticlele de bere, vodka, pachete de tigari. le-am pus intr-o punga, punga aia am uitato in casa laughing ies la 3 dimineata din casa cu tot grupu, vine maicamia pe la 4, i-am lasat scris un bilet (plec la pescuit) apoi imi aduc aminte ca am uitat ce era mai importat de aruncat, in fine.
In noaptea aia am dormit la un prieten iar dimineata urma sa ma duc acasa (acel prieten nu o dormit deloc doar ca sa caute o scuza pentru mine. cel mai bun prieten).
Ma trezesc pe la 10 dimineata, el bea cafea, fuma si se gandea. duap cateva minute imi spune ca stie raspunsul. cum sa scap.
R: Ii spui lu' maicata ca, cand ai mers la pescuit unu a venit la tine sa te ia de acasa si era cu gunoiu si o intrat in casa sa bea o cana de apa si sa te astepte sa te imbraci si ai uitat gunoiul in casa laughing))
STIU E CEA MAI MARE PROSTIE DAR A MERS laughing)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Amana cumva raspunsurile. Zi-i chestii generale, asa numai cat sa o calesti treptat cu tacerea ta happy Poti sa zici ca cand vei fi mai sigura de ce simti, ii vei spune, dar deocamdata simti nevoia de a-ti ordona in liniste gandurile. Cred ca iti va lasa putin spatiu. Si chiar si tu vei avea timp sa intelegi mai bine ce simti, pentru tine. Cu timpul mama ta iti va acorda mai multa incredere si nu te va sacai. Bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fi-ti-ar tigarea al dreaku, daca nu o inghitea-i.Eu n-am fumat nici cu bunicul de fata.Nu imi spunea cred nimic dar ar fi plecat in mod sigur si ce dovada mai mare de bun simt vrei? Dar tu probabil ca incepi sa crezi ca ai tai sint in culmea fericirii cind te vad cu tigarea.Ia si o sticla de ceva si dubleaza-le fericirea.Si mai intrebi de ce se intereseaza in legatura cu baietii? Ptr ca au totala incredere de aia.Iar faza cu lasatul in pace e valabila doar cind esti pe picioarele tale si traiesti, fumezi, bei si te distrezi doar pe banii tai.Nu poti intinde mina sa primesti fara sa arati si ce faci cu darul.

| Piiiiiiika a răspuns:

Heii :]

Nu te enerveaza. Isi fac griji pentru tine ca tu sa fii ok. Sa povestesti cu prietenele cele mai bune e ok. Nu te ascunde de mama ta niciodata. Ea e prietena ta cea mai buna. Ea nu te judeca si te ajuta. Eu am avut o prietena careia ii spuneam lucruri pe care nu i le spuneam mamei si toate secretele mele i le spunea baietilor si ma facea de ras. Inteleg ca vrei si tu intimitatea ta. Dar ca parinte, mereu va avea grija de tine si se va interesa cu cine, cum si unde umblii.

Bafta :]

| witewolfwisewolf a răspuns:

Parintii au dreptere dar eu cred cain innebunit la disco, adica sa fumezi