| RAY a întrebat:

Pentru cei care nu mai au incredere in femei, oare ce anume v-ar putea determina sa aveti iar incredere?

Răspuns Câştigător
| SG1995 a răspuns:

Faza asta cu " numai am încredere în nimeni", e cam așa:
Am avut ghinion, odată, de două-trei ori și gata acum generalizez:
Toate-s târfe, toți vor doar să mi-o pună".
Să o zic pe sleau: E o tâmpenie, deoarece deși e adevărat că există multe târfe de ambele sexe, există și oameni serioși.

| RAY explică (pentru SG1995):

Nu neg asta, dar am eu niste chesti si mai bine stau singur.

20 răspunsuri:
| mentholinks a răspuns:

Sa o gaseasca pe aceea in care poate sa aiba incredere sau sa se indragosteasca lulea, asta orbeste mintea.

| Lioana a răspuns:

Probabil un psiholog.

| Emma30555 a răspuns:

Sa se uite în jur și sa vadă ca sunt și cupluri fericite care au rezistat în timp sa vadă ca unii oameni reușesc sa se înțeleagă deci se poate. Toți au avut dezamăgiri dar nu înseamnă că toți ne vor dezamăgi. Nu zic ca trebuie sa ai încredere dacă nu poți sa ai dar sa încerci totuși sa vezi ce iese, sa nu pierzi șansa la iubire doar de teama de a nu suferi

| RAY explică (pentru Emma30555):

Am vrut cu o fata, dar i era frica de o relatie, nu stia nici ea ce vrea, i-am spus ai o varsta e cazul sa stii

| SG1995 a răspuns (pentru RAY):

Îi era frică să nu profiți.

| RAY explică (pentru SG1995):

Ce sa profit? nu am pretins sex de la ea nici relatie doar ca i am dat un sfat.

| Emma30555 a răspuns (pentru RAY):

În cazul de fata probabil ca ai procedat corect, mie mi s-a întâmplat sa nu vreau sa fiu cu un băiat de la început dar apoi sa accept, dar s-a întâmplat și invers... Depinde de fiecare, în cazul tău poate nu a fost sa fie dar cred ca poți sa insiști pe lângă o fata dacă ți se pare ca te place un pic, depinde de cât ai tu rabdare și probabil ar fi bine sa nu te afecteze indiferent de rezultat, dar dacă nu vrei sa ți pierzi timpul poți încerca mereu cu alta fata, împortant este sa nu te demoralizezi

| RAY explică (pentru Emma30555):

Mai mereu sunt dezamagit, asta e

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa gasesc pe una care ar face orice pentru mine. Usor de zis, greu de gasit, dar Oricum mai bine singur decât intr-o relatie pe post de catelus, foarte putine chiar foarte putine relatii sunt in care fata chiar tine la tip.

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Ai dreptate, putine fete sincere, serioase

| 90210 a răspuns (pentru anonim_4396):

Chestia cu "ar face orice pentru mine" e putin deplasata nu crezi? Relatia inseamna un parteneriat, nu insemna ca cineva e mai presus. Dar tu ai face orice pentru ea? Nu cere ceva ce poate nu poti sa dai. Majoritatea barbatilor sunt ceva gen "eu aduc banii trebuie sa ma divinizezi". Ceea ce e o prostie din punctul meu de vedere. Si femeile muncesc toata ziua pana la urma. Dupa o zi de munca toti aveti pretentii de mancare, spalat rufe, facut curatenie, dar voi vreti sa stati la televizor. Pe mine iubitul meu ma ajuta la orice am nevoie. Facem impreuna. Nu sta si se uita la mine sa fac eu "orice pentru el". Asta inseamna o relatie sanatoasa. Voi barbatii nu faceti treburi de femeie "ca va injositi". Dar femeia nu se injoseste? Sau femeia e masina de spalat din nastere? Sunt de acord ca si barbatii au nevoie de timpul lor. O iesire cu baietii, o bere, un meci, nu spune nimeni nu, dar nu plecati voi la meci cand in femeia e terminata de munca si aveti pretentii la mancare calda si la curatenie. Pai, daca e asa luati-va o menajera. Stii cand vei gasi femeia de care ai nevoie? Cand o sa cobori de pe piedestatul pe care esti si realizezi ca femeile nu sunt mai prejos decat barbatii si nu trebuie sa faca "totul pentru tine"

| Freya1 a răspuns (pentru 90210):

Bravo

| Freya1 a răspuns (pentru 90210):

Iti spun eu.Cei ce si-au indus in cap ca femeia nu e buna de nimic doar pentru ca nu stiu sa aiba si ei una nu vor avea niciodata.
Ca sa poata sa aiba incredere in femei si o relatie sanatoasa trebuie intai sa se trateze pe ei.Sa constientizeze ca au o problema si ca nu sunt perfecti, si pe urma sa vada lucrul bun si rau pe care il fac si altii.
E adevarat ca fiecare gena are scaparile ei (femeile gura mai mare, barbati lipsa de atentie dupa o perioada etc) dar daca stii sa controlezi asta si sa faci un compromis pentru persoana iubita poti ajunge la un consens si o relatie frumoasa.

| SG1995 a răspuns (pentru anonim_4396):

Well una din preți e greșită, "dispusă să facă orice", asta nu e corect spus, iubirea necondiționată e o iluzie, iar căutând asta evident vei fi deziluzionat, nu căuta din prima o femeie dispusă să accepte orice, ci una dispusă să accepte multe de la tine, dacă o femeie are răbdare cu tine ca om înseamnă că te iubește, dar nu zice că îți permiți orice cu ea, are și o limită a iubiri și a răbdări. Ideea e că așteptările greșite=deziluzie.

| anonim_4396 a răspuns (pentru 90210):

Prin "orice" nu zic o slugã, Pot sa fac asta si singur, prin orice vreau sa vad interes maxim din partea ei, nici sa nu-mi dau seama dacã cheltui un ban cu ea. De geaba eu fac cumparaturile si ea gãteste, eu aduc banii-n casa si ea ma ingrijeste ca pe un handicapat, imi dau seama si cum se simt femeile la un moment dat asa.
Sa mai suport si gura unei femei?, dramele la ordinea zilelei. Parteneriat in treburi da este foarte bine, dar nu te minti singurã intr-o relatie tot timpul conduce cineva, cel are tine mai mult la celalalt, si lasã mai mult de la el, sa arate mult mai mult interes si dragoste, sa ofere mai multa atentie non-sexualã/sexualã doar pentru a nu-l pierde si ai fi bine la partener. Eu vreau sa fie ea asta, am multe pretentii? eu zic ca nu.

| theillusoryman a răspuns:

Absolut nimic.