| Hangover a întrebat:

Pentru cele care folosesc anticonceptionale de mult timp. Am uitat sa iau doua pastile consecutive la ora la care trebuia sa le iau. (au trecut mai mult de 13-14 ore de cand trebuia sa le iau si asta s-a intamplat doua zile la rand). Asta s-a intamplat in a treia saptamana de luat pastile, pe la inceputul saptamanii a 3-a. In mod normal nu m-as ingrijora, nu e prima data cand uit sa iau o pastila si nu doar in saptamana a treia, si cu mult mai mult timp trecut de ora stabilita insa menstruatia trebuia sa mi vina azi sau macar pe seara. Mai am sperante pentru ziua de maine. Credeti ca ar trebui sa-mi fac griji? Mentionez ca pe internet spune ca daca uit o pastila in a treia saptamana de administrare ar trbeui sa sar peste saptamana de pauza sau sa opresc administrarea lor si sa astept sa vina menstruatia. Nu am facut niciuna dintre aceste doua variante si am continuat pastilele pana le-am terminat si am intrat luni in saptamana de pauza. Nici urma de menstruatie momentan si recunosc ca m-am ingrijorat. Va rog sa ma ajuttati cu un sfat. (mentionez si ca am fost activa sexual in tot acest timp, fara protectie suplimentara)

1 răspuns:
| corbulalbrosu a răspuns:

Este destul de mare posibilitatea de a se fi format o sarcina, datorita faptului ca s-au produs cele 2 interzieri consecutive de peste 12 ore in adminstrarea pastilelor AC. Chiar si in situatia in care este uitata numai 1 singura data si numai 1 singura pastila AC, conform indicatiei producatorului pe toata perioada ramasa indiferent de numarul pastilelor AC care urmeaza sa mai fie administrate, se va folosi prezrervativul pentru a preveni orice posibilitate de a se forma o sarcina. Ar trebui sa te sfatuiesti cu medicul tau ginecolog, pentru a va consulta si a-ti sugera in ce mod sa procedezi in continuare.Probabil ca te va sfatui sa folosesti in continuare o noua folie cu AC exact la fel ca si cum nu s-ar fi intamplat/exista acest incident. Si numai daca nici la terminarea noi folii cu AC nu va porni mensruatia, doar in acel moment se face testul de sarcina. Daca in locul pastilelor AC ai fi folosit inelul contraceptiv intravaginal NuvaRing, NU ai fi ajuns intr-o asemenea situatie ingrata. Vorba vine ''da-i doamne romanului mintea de pe urma. Multa sanatate!