| notimetolive a întrebat:

Pentru fete/femei: Cum vi se pare ideea de a renunța la numele vostru de familie atunci când va casatoriti și de a-l lua pe cel al bărbatului?

Pentru bărbați/baieti: V-ați căsători cu o femeie care nu vrea să renunțe la numele ei de familie și să îl ia pe al vostru?

7 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Normal, doar sa existe vreuna care ar vrea, numai conteaza aspectul numelui de familie, il i au si pe al ei ca nu este greu de adaugat in certificatul de casatorie 100 de nume.

| Violleta2022 a răspuns:

Mis e pare perfect normal si natural sa faci acest lucru dupa casatorie, chiar imi place mai mult decat numele meu de fata.

| Hammurabi a răspuns:

Numele meu de familie poate fi pentru ea o opțiune nu e o obligație.
Poate alege ce nume vrea și are chef.
Nu e mașină ca să "o trec pe numele meu".
Nu de alta, dar n-aș avea chef să-i fac ITP-ul anual... laughing

| Werrich a răspuns:

Femeia nu este obligata sa renunțe la numele de fată când se căsătoreste, poate folosi numele soțului, nume lor de familie reunite sau poate păstra numele de fata

| notimetolive explică (pentru Werrich):

Cine a zis ca e obligata?

| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

Da! Cu o condiție: dacă ea ține morțiș să rămână cu numele ei, rămân și eu cu numele meu.

| emilllyya a răspuns:

Sunt fata. Presupun ca as face asta, daca e si el de acord. Personal nu ma dau in vant dupa numele meu de familie.