| candycane16 a întrebat:

Please help! Buna! Am 18 ani,sunt impreuna cu prietenul meu deja de mai bine de un an. Parintii il cunosc si eu ii cunosc pe ai lui. Relatia e serioasa,vrem sa ne logodim anul acesta. Vreau sa raman noaptea la el sa dormim impreuna, problema este ca niciodata nu am ramas la un baiat si parintii mei nu stiu ca am avut rel.sexuale cu el. Cum as putea sa-i zic parintilor mei? Ei sunt in relatii foarte bune,nu au nimic contra lui. Pur si simplu ai mei se tem sa nu raman insarcinata devreme(asa am inteles dupa o discutie cu mama), numai ca asa ceva nu e posibil deoarece noi suntem foarte atenti.

11 răspunsuri:
| Nextone a răspuns:

Spune-i mamei tale ca ai vrea sa domri la el in seara asta, nu trebuie sa o minti sau sa inventezi tot felul de scuze.Eu sunt cu prietenul meu de un an jumate si la inceput mi-a fost putin rusine sa ii spun mamei ca vreau sa dorm la el dar totul a decurs bine.
Poate o sa se obisnuiasca, la inceput e mai greu.Cat despre logodna, cred ca ar fi mai bine sa mai asteptati, dar daca asta simtiti amandoi, bucurati-va de momentele frumoase!

| mona a răspuns:

Vorbeste cu mama ta, nu cred are ceva impotriva sa dormi la el daca stie ca o sa va logoditi

| Azre a răspuns:

Citez : "Relatia e serioasa, vrem sa ne logodim anul acesta. "
Abia după un an?
Nu aveți niciun viitor asigurat și gata vreți să vă luați! nici nu vă cunoașteți!

| candycane16 explică (pentru Azre):

Pai cind o sa ne logodim vor fi deja 2 ani de relatie. happy in curind vom incepe sa stam impreuna.

| OoBunnyoO a răspuns:

Poti sa le spui ca dormi la o prietena. Dar daca vrei sa fii sincera cu ei spune-i ca dormi la prietenul ei si ca ati luat toate masurile necesare. Stii de existenta prezervativului, nu vrei nici tu un copil la varsta asta si o sa inteleaga.

| Danysan a răspuns:

Ce mamica tanara o sa Fi-Place asa laughing.Ma ce sa zic daca tu crezi ca e ok -Acum sau mai tarziu tot aia e nu -Devreme ce aveti planuri asa serioase.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mama ta nu stie ca exista si protectie, vorbeste cu ea despre asa ceva, cred ca o sa-si dea seama ca nu exista riscuri de a ramane insarcinata daca faci sex si te protejezi, cred ca dpa ce va logoditi o sa aveti voi sa dormiti unul cu celalalt

| MisFit20 a răspuns:

Trebuie sa ai o discutie cu ei in care sa le precizezi cat esti de responsabila. Nu iti fie rusine, sunteti logoditi, cu planuri mari.

| cdu92 a răspuns:

"Relatia e serioasa, vrem sa ne logodim anul acesta dar mama nu ma lasa sa dorm la el". Exista ceva mai superb pe planeta Pamant?

| FlorinutaaA95 a răspuns:

thinking

| KillerDeSentimente a răspuns:

Poti vorbi cu mama ta scurt si la obiect. Vrei sa dormi la el, esti deja majora... Daca zice ceva in legatura cu sarcina, atunci ii zici acelasi lucru care l-ai postat si aici acela ca sunteti foarte atenti.Din cate imi dau seama iti e frica sa vorbesti cu parintii deschis despre sex fiindca ei nu ti-au oferit educatia despre sex...Este si normal deoarece parintii din Romania sunt oarecum retrasi din acest punct de vedere.Imi dau seama ca nu prea vorbiti de sex in familie prin afirmatia ta "asa am inteles dupa o discutie cu mama".