| TsunadeSama a întrebat:

Pro sau contra LGBTQ? Cu argumente, bineinteles, daca se poate.

25 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Neutru,ce fac alti nu e treaba mea, homosexualitatea nu e normala, normal este sa te reproduci cu sexul opus, asa vad eu evolutia

| Andrei258 a răspuns (pentru RAY):

Corect punctat

| Freya1 a răspuns:

Nu sunt nici pro nici contra.

| LPCTSTR a răspuns:

Chestionare cu caracter semi-personal, good job.

| Hammurabi a răspuns:

Pro - dacă se desfășoară doar în spațiul lor privat.
Contra - dacă se desfășoară public și mă agresează vizual (valabil și pentru hetero)
Presupun că întrebarea nu solicita și o referire la drepturi.

| RAY a răspuns (pentru Hammurabi):

Ba da reprezinta, esti de acord sa se casatoreasca? sa adopte copii?

| Hammurabi a răspuns (pentru RAY):

E o falsă problemă bro.
Legea din România așa cum e în momentul de față, permite și persoanelor singure, femei sau bărbați, să adopte copii. Nu e necesară căsătoria pentru asta.
Deci în momentul de față, un bărbat singur sau o femeie singură pot să adopte un copil indiferent dacă e homosexual sau heterosexual.

| RAY a răspuns (pentru Hammurabi):

Nu am stiut

| sofisis a răspuns:

Pro. Este un drept pe care l-am negat prea mult timp. Faptul ca ar adopta, mie una nu imi creeaza sentimente negative. Prefer sa stea copiii in familii homosexual decat pe strazi sau orfelinate.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Un amestec de pro si contra.
Contra-ul se datoreaza mediului in care am crescut. Toata familia facea misto de homosexuali, ii considera niste prosti, asa ca am ajuns si eu sa ii consider astfel. Desi asta e o prejudecata. Evident, daca as fi crescut intr-un mediu in care vecina de la 2 e lesbi, iar vecinu' de la parter e gay, probabil ca as fi considerat-o ca fiind normalitate.

Pro-ul e incercarea ratiunii de a trece peste bariera impusa de prejudecati, spunandu-mi ca nu e vina lor ca au ajuns asa.

Si intr-o oarecare masura nu ma intereseaza prea mult. Nu au cum sa imi afecteze viata faptul ca Gigel si Ionel se iubesc in fund intr-un sat uitat de lume, din judetul Vaslui.
Pe langa asta, pana o sa ajung la momentul in care sa am un vecin gay si vanzatoarea de la magazin sa fie lesbi, probabil ca o sa fiu deja batran.

Dar, daca ar fi sa inclin balanta, as inclina-o pentru "contra".

| RAY a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Https://www.tpu.ro/......are-nu-se/

citeste te rog acel raspuns, cred ca va lamuri multe

| Endoryus a răspuns:

Q-ul ce naiba mai reprezinta? Alta specie?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Endoryus):

Q cică înseamnă queer
adică și ei recunosc că sunt ciudați

| Hammurabi a răspuns (pentru Endoryus):

Mai nou e LGBTQIAPK (Lesbian, Gay, Bisexual, Transgender, Queer, Intersex, Asexual, Polygamous/Polyamorous, Kink)
laughing
Probabil mai urmează...

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Abominatii!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Drimmero):

?

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Despre ce comunitate ai vorbit pana acum? La aia ma refeream si eu/

| Endoryus a răspuns (pentru anonim_4396):

Astia sunt handicapati. Ce nume isi mai dau.

| Endoryus a răspuns (pentru Hammurabi):

Fara numar.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pro desigur, asta e mileniul 21

Răspuns utilizator avertizat
| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai dat-o cu bata-n balta, mai bine taceai...dar asa se intampla cand vrei sa dai o poanta reusita, ti-o iei in freza.

| FruttiFresh300 a răspuns:

Și pro și contra, mai mult contra pentru că am văzut cum au evoluat în țările care i-au acceptat.

| NikolasXD a răspuns:

Pro

| TaramulSalbatic a răspuns:

Pro. Toata lumea are dreptul la iubire.