| VladAntonio a întrebat:

România anului 2022 aș vrea părerile voastre despre comunitatea LGBTQ.
As avea nevoie de argumente pro și contra dacă se poate.

Merci mult dau funda celui mai complex răspuns!

38 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cei din penitenciar te pot informa cel mai bine cum se tine pro- si contra. big grin

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu pot sa-mi dau cu parerea ca vor sari "progresistii" sa ma injure, ca ei nu stiu altceva.

| RAY a răspuns:

Ce argumente? În timpul când te afli în uter apar tot felul de schimbări ca apoi la pubertate sa se manifeste,ce argumente sa vrei sau uni sa fie împotriva lor,sunt oameni ce va f pe voi grija ce fac aia în pat? Vedeți dracu de viețile voastre, România asta este o tara plina de ura și diavolul îți face cruce,plini de ura,critica,bârfe, judecata, de a umili pe cineva, invidie, a te bucura ca a luat teapa, un popor mai primitiv ca un grup de urangutani

| Violleta2022 a răspuns:

Nu ma afecteaza pe mine decizia lor!
Bine ca nu se reproduc, ca nu perpetueaza gena gresita!

| mihai69 a răspuns:

Nu prea există o COMUNITATE din asta la noi. Doar ceva grupuri.
Părere? Niciuna. Fiecare cu ale lui. Dar mă enervează grav cei care sunt contra. Fără alte argumente decât homofobia lor.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu merge cu pro si contra, ca nu vorbim de un grup care si-a ales acea orientare.
Eu le consider in continuare persoane cu handicap, dar inteleg ca nu se poate face nimic altceva decat acceptarea lor.
Parada gay si termenul "casatorie" sunt motivele pentru care isi iau ei suturi in fund. Cersesc prea multa atentie, cer lucruri imposibile si inutile, doar pentru a poza in victime.

| RAY a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Un handicap? Pentru cine? Pentru primitivi UE?

| zurick a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

A poza în victime? Sunt o groază de țări unde coming out ul e ilegal, și unde nu e, sunt victimele unor agresiuni.
Căsătoria e un drept uman, practic sugerezi privarea lor de libertate.
" cerșesc prea multă atenție " Săracii vor aceleași drepturi pe care le ai și tu, cum își permit :/ Parada arată că sunt uniți, că nu e nimic greșit în a fi tu și a-ți exprima drepturile. Dar hey, tu ești privilegiat. Ce contează restul', nu?
Ce lucruri imposibile și inutile cer?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru zurick):

Vor "dreptul" de a putea procrea prin metoda lor gresita de a intretine relatii sexuale, si "dreptul" de a fi cununati in biserica? thinking
Nu sunt privilegiat, sunt normal. Ei nu sunt.
Nici surdo-mutii nu sunt normali. Nici orbii. Nici cei cu schizofrenie sau alzheimer.
E ok sa acceptam categoria celor anormali, dar nu putem suci regulile naturii dupa ei.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru RAY):

Pentru functia de reproducere.

| zurick a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Metoda lor greșită? Și cuplurile heterosexuale sterile folosesc aceleași metode. Drept civil de căsătorie, în primul rând, nu în biserică. Ești privilegiat. Ești norocos să te potrivesti unor norme sociale. Apropo, hai să vorbim de normalitate, monogamia e un construct social, înainte era poliandrie fraternală sau poligenie ( cam ce știi tu că s-ar numi poligamie )
Nu există normal. Există doar persoane cu problemuțe ca tine, care nu pot de grija a ce face altcineva. Cât despre copiii persoanelor lgbtq+, citește niște studii științifice și mai vorbim după. Că nu îți pasă de ei, dacă-ți păsa te informai.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru zurick):

Stii tu ca ma potrivesc unor norme sociale? laughing
Stii tu ca am nevoie de acceptul societatii?
Mi se rupe si de poponari, si de societate. Dar ei/voi ce fac? Se baga in prim plan, ca nu au parte de suficienta atentie.
As citi despre copiii persoanelor lgbtqstfplm A++, dar ce sa vezi, NU AU!
Din sexul la rahat nu ies copii, in caz ca nu stiai.

| Mosotti a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Las-o dracu de reproducere, ce nu se rezuma totu la asta, e normal sa putem alege daca vrem cu fete sau baieti, asa e democratic, si cine vrea copii, sa faca. Dar nu sa fi constrans doar pe sexul opus.

| zurick a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Dacă nu știai, există inseminare artificială sau mame surogat. Nu e vorba că ți-ar păsa de societate, ci primești niște drepturi fix datorită privilegiului tău, cum ar fi cel la căsătorie sau cel de a nu-ți fi frică de a fi violat pe stradă.

| Mosotti a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Ei nu-s anormali, sunt doar altfel ca noi, sunt normali in felul lor, de ce sa fim sclavii naturii si sa fie ea un etalon dupa care stabilesti normalitatea?! Natura e un dictator nesimtit, a casunat pe perpetuare, si de multe ori noua ne e f rau din cauza asta, nu se gandeste si la interesul nostru, sa fim si noi bine.

Doar un ex femeia si barbatu sunt 95 % incompatibili, nu s-a gandit natura sa fim bine, pana nici la pat nu ne dam drumu in acelasi timp, discutii, pasiuni, altele diferite, i-a facut pe fiecare doar pentru scopul perpetuarii, o nesimtire curata.

Eu nu iau un dictator de etalonul normalitatii, ci asa lua ca etalon un democrat care lasa omul sa aleaga.
Surdo-mutii sunt bolnavi, ca este o defectiune ce face rau, este altceva, si orbii la fel, numesti defectiune ceva ce face rau, nu ce nu face rau. Si normal ca ce e rau nu e normal.
Dar LGBTQ nu-s bolnavi, ei sunt f bine cu orientarea lor si sanatosi pe sanatate multi din ei, ca si ceilalti.

Suntem diferiti, de ce am fi toti la fel?! Daca 100 de insi mananca pere, daca 5 mananca mere, de ce ei nu-s normali?! Sunt doar diferiti si atat, normali in felul lor. Normalitatea nu se stabileste in functie de cati fac acelasi lucru adica daca e o majoritatea, indiferent de procent, sunt mai multe normalitati.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru zurick):

Alea sunt metode din filme.
Inseminarea artificială să zicem că e ok la lesby, deși una din ele e total vitregă dpdv biologic.
Dar la ****? O mamă surogat ar trebui să le vândă un plod? Asta promovezi tu?
Recunoaște naibii că nu e ceva natural aici, e o improvizație cu iz de rahat.
Nu sunt împotriva relațiilor gay, dar familie nu poți face din așa ceva, decât cu ajutor din exterior.
AJUTOR HETERO, ÎN PWLA MEA!
Deci relațiile gay sunt nule.

| zurick a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Nu recunosc ceva în care nu cred. Eu promovez orice cale la fericire a oricui.
Așa cum ți-am mai zis, natural e doar un concept social, ca albastru penttu bâieți și roz pentru fete. SOCIAL
Relațiile gay sunt nule pentru tine, privilegiatul vieții care nu știe ce înseamnă să-și vadă de treaba lui.
Ambele metode sunt ok. (+ adopție că am uitat de ea) Nu poti zice că nu ești împotriva lor când le interzici un drept fundamental uman

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru zurick):

Daca as fi impotriva lor, as cere sa fie arsi pe rug.
Nu cer asta, si nici nu le-o doresc.
Dar pentru a se califica la normalitate, ar trebui sa se poarte normal, in primul rand. Ar fi un beneficiu adus societatii, daca am reusi sa ii facem capabili sa ingrijeasca si educe niste copii.
Dar poti, cand ei sunt niste plangaciosi cersetori de atentie, si fac marsuri imbracati ca niste aurolaci? Vezi stabilitate intr-un cuplu din ala?
Ce asteapta ei de la mine, mai exact? Eu nu le dau in cap, si nici nu pot sa le fac cadou un uter. Nu putem schimba legile naturii prin vot sau acceptare.
Acceptul meu inseamna sa nu ii hartuiesc, atat. Sa nu ma opun existentei lor, sa nu ii tratez diferit.
Ceea ce vor ei este un leac pentru boala lor, ca sa poata face copii.
Referitor la "privilegiile societatii", vino sa iti arat de cate contracte si conditii speciale am eu nevoie, pentru a practica legal o meserie destul de grea, cu care mi-am pierdut ultimul deceniu din viata. Sa vedem cata empatie iti mai ramane pentru poponarii care doar se plang.

| chuckmanson a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

"Daca as fi impotriva lor, as cere sa fie arsi pe rug."
Regret să te anunț, dar doar pentru că nu vrei ca oamenii queer să moară asta nu înseamnă că nu ești homofob.

| anonim_4396 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

De ce te mai certi pe-aici?
Da-i incolo! E treaba lor. Sunt frustrati, se iau de oricine are o parere diferita. Sa scrie o scrisoare presedintelui.
Nici eu nu sunt pro (nici contra) casatorie si adoptie LGBTQ++, nu ma afecteaza personal si nici nu am de gand sa cercetez problema, am alte probleme pe care trebuie sa le rezolv. Sa se duca la control PSY de toate felurile necesare, sa ceara autoritatilor ce-si doresc si sa ne lase-n pace. Nu te mai lasa atras/a in problema lor.

| Mosotti a răspuns:

Parerea mea despre LGBTQ este foarte buna, este normal sa fim diferiti, nu trebuie sa fim ca o turma toti trasi in banda, e normal si baiat cu fata, fata cu fata, baiat cu baiat, sunt trei normalitati foarte okey in felul lor si egale intre ele.
Nu stiu ce au altii cu asta! Dar ingustenia din capul lor, ii face sa nu vada cu ochi buni comunitatea LGBTQ pentru ca-s indoctrinati de societate si religie, dar un om destept nu se lasa indoctrinat si gandeste cu mintea lui.

Eu chiar mi-as fi dorit sa fi homo sau bi pentru ca m-am inteles mereu mai bine cu baietii decat cu fetele, la pasiuni, discutii, etc, dar n-am avut acest noroc.
Din contra, dat fiind diferenta uriasa intre barbat si femeie ca gandire, idealuri, pasiuni, discutii, pana chiar si timpul de atingere orrgasm, parca mi se pare ca unu cu una se potrivesc ca nuca in perete, sunt f putin compatibili.
Baietii din copilarie se jucau cu baietii si fetele cu fetele, si mai tarziu e la fel.

Plus ca a fi bi, e democratic, ca poti sa-ti alegi ramura, nu sa fi constrans pe o ramura adica sa te atraga doar o ramura, asta e dictatura, deci si asta mi se pare anormal.
Lasa omu sa aleaga, asa e normal.
A luptat lumea pentru libertate dar nu vad dictatura din ei.

| T0T a răspuns:

Respect orientările fiecăruia și cred că acești oameni merită drepturi egale în a își exercita consimțit sexualitatea, în rest ține de fiecare să își gestioneze problemele de identitate și să nu le extrapoleze în mediul social. Problematica asta nu necesită un răspuns complex. Prejudecățile și diviziunile sociale artificiale fac dintr-o problematică simplă, una complexă. Nu îmi place să intru în așa ceva, așa cum nu îmi plac manifestările extremiste ale fiecăreia dintre categoriile artificial divizate dpdv social.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Geezus, iar non-subiectul asta? Sa fie sanatosi/sanatoase, le tin pumnii pentru coexistenta cu restul societatii care e in mare parte absolut medievala ca mentalitate.

| LoveSleep a răspuns:

Am o parere foarte proasta. Dumnezeu a lasat barbatul si femeia sa faca sex intre ei, nu cu altii de acelasi sex.
Si istoria o devedeste foarte clar. Daca nu ai alternative, incestul e oricand o solutie, dar nu ti-o dai cu unul de acelasi sex.
Dumnezeu nu accepta asemenea scarbosenii.
Pana si Sfanta Maria a fost lasata gravida de un inger de sex masculin. Bine, nici nu existau ingeri de sex feminin, ca toata lumea stie ca femeile nu sunt demne.
Dar in ziua de azi copiii sunt invatati sa fie gay de Selly si altii adepti ai satanei.

| chuckmanson a răspuns (pentru LoveSleep):

Dacă lui Dumnezeu nu îi place atunci avem motiv în plus să introducem o lege prin care să interzicem relațiile cu persoanele de sex opus. Trebuie să îl facem mad rolling on the floorrolling on the floor Numai relațiile sexuale cu persoane de același sex sunt bune și pure și oricine nu vrea să participe într-una e un păcătos care o să ajungă în rai să venereze un tiran o eternitate în loc să se ducă la sătănel să petreacă și să se distreze o eternitaterolling on the floorrolling on the floor Stai tu calm va veni și ziua de sex an*l obligatoriu impus de stat mai devreme sau mai târziu happy
"Dar in ziua de azi copiii sunt invatati sa fie gay de Selly si altii adepti ai satanei."
M-ai făcut brusc să îmi placă de selaru multumesc multhappy

| LPCTSTR a răspuns:

Ce pro si contra sa ai? Oameni pentru care tu ar trebui sa ai maxima durere in cot, la fel si pentru heterosexuali de altfel.
Mie, de exemplu, mi-e lehamite de absolut oricine, indiferent de orientare sexuala, credinta sau etnie, pot sa spun ca eu sunt cel mai castigat din ecuatia asta: fiecare-si plateste taxele si eu imi vad de-ale mele, ce altceva sa mai vreau?

| 1997onur a răspuns:

Nu am nimic cu ei treba lor dacă ei sunt așa de ce săi judec eu? pentru ce sunt ei cu adevărat dacă așa sunt ei cu adevărat nu au nicio vină ca așa sunt ei treaba lor viața lor cine sunt eu săi judec? Nu mi-au făcut nimic oamenii ăștia așa sunt ei cu adevărat nu trebuie sa râdem de ei sau sa facem mișto de ei ca ei așa sunt cu adevărat cine râde și face mișto de ei este clar ce fel de om este cu adevărat.

| goguPatent a răspuns:

De ce trebuie sa ne dam noi cu părerea despre cine cu cin face sex acasă la el?
După cum vezi românii sunt niste homofobi așa că ce contează părerea altora?

| DavidGT a răspuns (pentru goguPatent):

Nu e ideea de ce fac ei acasa, cu aia nu are nimeni probleme, probleme avem cu aia care vor sa ne bage in cap ideea ca homosexualii sunt mai importanti si ca toti ar trebui sa fim asa, nu ne pasa ce fac ei acasa, nu ne pasa ce cred ei despre ei dar sa nu se foloseasca de,, homofobie" ca raspuns cand noi nu vrem sa facem ca ei, daca ai fyp-ul de pe tiktok plin de video-uri in engleza cum il am eu este posibil ca si tu sa fi gasit destule exemple in care s-au folosit de,, pride day/month" sa ceara chestii anormale de la oameni si daca refuzau ii faceau homofobi

| goguPatent a răspuns (pentru DavidGT):

Daca ție îți e frica ca începi să te fwwuti in fundulet că așa îți zice cineva pai atunci cam ai niste înclinații deja. Că sa nu mai zic că deja te uiți pe tiktok doar la asta. Oricum cei mai vehemenți homofobi sunt cei nesiguri pe sexualitatea lor și au ceva înclinații dar nu vor să recunoască

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cer atentia, asta nu-mi place. In rest nu ma intereseaza de ei.
Legat de drepturile lor la casatorie, adoptie etc: trebuie sa fie schimbate cateva legi in privinta asta. Legile nu se schimba asa ca au iesit niste mascarici in strada si au facut parada. Chiar nu am informatiile necesare pentru a-mi putea da cu parerea: procentajul populatiei pe care l-ar viza legea respectiva, varsta, categoria sociala din care fac parte, expertiza psihologica si psihiatrica asupra persoanelor care fac parte din comunitate, impactul pe care l-ar avea legea respectiva asupra populatiei actuale (si nu dpdv electoral) etc. Sunt niste lucruri pe care trebuie sa le aiba in vedere.
Stiu ca ei isi cer drepturile, dar in momentul in care dai legile respective atunci orice barbat din tara se poate casatori cu un alt barbat, sau femeie cu o alta femeie indiferent daca ei sunt un cuplu sau nu si au dreptul sa adopte copii cu care pot face multe lucruri prin dreptul la familie pe care il primesc. Este foarte greu sa demonstrezi daca sunt cu adevarat un cuplu in adevaratul sens al cuvantului sau nu si atunci se poate ajunge la cazuri de abuz de putere. Incearca sa privesti si din perspectiva asta.
Au dreptul la dragoste, familie etc, dar impactul ar fi unul foarte mare. Este un fenomen care trebuie studiat pe o perioada mai lunga de timp, pe o perioada prin care "subiectii" (ca sa spun asa) trebuie sa treaca prin mai multe etape ale vietii lor.
Repet: Nu am informatiile necesare si nici nu am intentia sa le caut pentru ca nu sunt interesat personal. Daca ai informatii mai detaliate legate de comunitatea LGBTQ din Romania si din lume te rog sa-mi dai un link. Dar, te rog, nu ma pune sa citesc toate prostiile care nu au nicio valoare. Ma intereseaza informatii emise de institutii avizate.

| chuckmanson a răspuns (pentru anonim_4396):

"Cer atentia, asta nu-mi place."
Prietena mea cea mai bună este într-o relație cu altă fată și îi este frică de moarte ca părinții ei să nu afle și nu a spus asta decât mie și altor câțiva prieteni mai apropiați de teamă să nu fie judecată și discriminată. Iubita mea este genderfluid și singurele persoane care știu sunt eu și o prietenă de a ei. Dacă tu chiar crezi că noi persoanele lgbt suntem doar disperați după atenție, atunci poate pur și simplu ar trebui să îți abandonezi preconcepțiile bigote și să asculți în loc să îți asumi.

| anonim_4396 a răspuns (pentru chuckmanson):

Si acum ceri atentie...
Pa!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu fac parte din comunitate, nu ma pot exprima. Ce vrei sa stii mai exact?

| chuckmanson a răspuns:

Nu există argument contra dreptului unui grup marginalizat de a exista și dacă tu ai o problemă cu asta, then you are just a fascist

| vodami92 a răspuns:

Eu n-am nimic cu ei doamne fereste! doar nu dorm in aceeasi casa cu ei! nu mananc cu ei! nu beau cu ei! atunci pentru ce sa imi fac griji ca nu inteleg! daca asa vor ei sa fie! atunci cine ii opreste! nimeni! si apoi isi cer si ei drepturile! ce vrei chiar nu inteleg! e din cauza ca inainte nu puteau sa faca asta! acum sau mai bine zis spus de ceva ani incoace! incearca sa faca asta! dar stiu se bat degeaba cu morile in vant! dar nu e asa! asta este modul in care evolueaza societatea asta! si uneori astfel de miscari! conteaza! poftim la eurovision noi romanii de aia nu castigam niciodata! pentru ca nu suntem lgbt! ori daca nu stam bine pe partea lgbt! nu stam insa bine pe partea politica! noi am ales sa fim precum Ungaria Ucraina Rusia sau mai stiu eu cine! care nu adopta casatoria de persoane de acelasi sex! gay lesbiene! transexuali ori transexuale! bisexuali ori bisexuale! doar persoane de sex diferit! adica evident barbat si femeie! ca asa probabil este normal! deh asa faci copii! asa este crestineste!

| HUAWEHUAWE a răspuns:

Stilul de viata al unui homosexual sau lesbiana nu trebuie sa te incurce cu absolut nimic.
Stilul de viata al unui heterosexual nu trebuie sa-i incurce cu absolut nimic pe gay sau lesbiene.
Fiecare om indiferent de orientarea sexuala,este liber sa-si traiasca viata exact asa cum si-o doreste cat timp este legal,in nici un caz nu poate sa-si limiteze dorintele vietii ca stramba un heterosexual nasu cand il vede,DAR DAR nici invers,nici un gay nu stramba nasul cand un hetero intrece normalitatea.

Treaba e in felul urmator,nimeni nu poate sa-si impuna limite in a trai decat legale si atat, la final de viata o sa-si dea seama fiecare in cauza faptul ca a fost limitat sa-si traiasca viata de,, MOFTURILE,, unuia sau altuia ex sa nu-i vada, ca le e scarba si etc, atunci gayul are grija la hetero sa-i respecte ceea ce vrea sa traiasca (nu prin limita, prin respect ) si hetero la gay prin aceleasi lucruri.

-hetero

| IonutP22 a răspuns:

Pentru mine e clar si probabil cum este si pentru majoritatea romanilor. Cuplul este clar format din doua persoane de sex opus.
Altceva nu mai e de comentat din partea mea.