| zatt a întrebat:

Re:
Buna ziua! Am avut un contact sexual neprotejat cu ejaculare in vagin in data de 1 mai. Ciclul menstrual a început pe data de 21 Aprilie și s-a terminat pe data de 26 Aprilie. Ciclul menstrual este de 30 de zile. Fereastra fertila a început pe data de 2 mai. Iar ziua ovulației fiind pe 7 mai. Exista o posibila sarcina? Voi efectua un test de sarcina pe data de 16 mai, știind ca mai devreme de acesta data poate exista un răspund fals. Ideea este ca nu am simptome concrete. Oboseala fiind doar o stare generală.

4 răspunsuri:
| mi25 a răspuns:

Se calculeaza astfel:
Urmatoarea menstruatie va incepe pe data de 21 mai. prima zi a perioadei fecunde va fi 2 (21-19) mai, ultima zi 9 mai (21-12).
Se stie ca perioada fecunda propriuzisa este de 5 zile, dar se ia o marja de siguranta de o zi, inainte si dupa perioada fertila.
Deci rezulta cu nu ar trebui sa ai problema cu sarcina.

| zatt explică (pentru mi25):

Mulțumesc ❤️! Voi aștepta următoarea menstruație.

| Galileo7 a răspuns:

1 mai... la picnic s-a întâmplat?

| zatt explică (pentru Galileo7):

Nu, la mici și bere! Dacă nu ești capabil de un răspuns serios, abține-te!