| suculete12 a întrebat:

astazi l-am gasit pe fratele meu in baie cu lumina inchisa am intrat sa imi fac nevoile si el isi facea laba este mai mare decat mine cu 1 an are 12 si eu 11? sa-l zic la parinti? daca da cum sa le zic? si ce i se poate intampla daca si-o face exesiv dau funda P.S el e la scoala acum

8 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Mai bine treci cu vederea si prefate ca nu ai vazut nimic pentru ca niciodata nu sti cand te prinde si el cu ceva, de intamplat in afara de dependenta, nu se intampla nimic

| Bogdan1o a răspuns:

Nu stiu daca e fratele tau sau tu... daca ai 11 sau 12 ani, dar
e normal sa te masturbezi de la 11-12 ani, dar nu excesiv, excesiv inseamna de 5 ori pe zi
masturbeazate sau lasalpe fratele tau s-o faca mai departe, nu le spune parintlor
o poti face odata pe zi...cel mult ca e destul la vasrta voastrawinking

| Vix999 a răspuns:

Nu este cazul sa le spui parintilor. Este ceva normal sa se masturbeze. A ajuns la varsta la care simte nevoia asa ca lasa-l in pace si de acum incolo ciocane la usi (chiar daca e lumina stinsa). Cu ce i se poate intampla daca o face excesiv ii las pe baietii de aici sa isi dea cu parerea

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hai mai Cristi, zau asa! chiar vrei sa ne supara pe tine sau ne consideri niste dude? De ce ti-e rusine sa recunosti ca tu esti cel care se masturbeaza si nu sti ce ti se poate intampla ca o "faci excesiv", fi mai barbat si recunoaste in gura mare ca nu este ceva rusinos.
"Masturbrea excesiva duce la slabirea sistemului imunitar, la slabirea vederii, a memoriei si multe alte elemente negative. Parerea mea este sa te opresti atata timp cat ai cu cine sa-ti satisfaci placerile sexuale. Inca esti la o varsta frageda cand organismul se formeaza si bine ar fi sa se formeze corect si sanatos. Din punct de vedere religios as putea spune ca devine o patima de care nu te mai poti dezlipi, un viciu. Ca si drogurile, fumatul, bautura. E mai sanatos sa intreti relatii sexuale normale decat sa te masturbezi. Din punct de vedere psihic, masturbarea duce la anxietate, singuratate, nesiguranta si neincredere in tine, izolare fata de prieteni. Iata doar cateva motive pentru care e bine sa lupti si sa te lasi de obiceiul asta rusinos." Bafta multa si multa, muuuuuuuuuulta vointa si incredere in tine!
hopaaaaa, din cauza asta nu mai vad eu bineee? laughing

| Zabbyel a răspuns:

N-ar avea vreo "importanta" daca l-ai zice sau nu parintilor(poate sa-r amuza)
fa ce vreiwinking

| KinderBeeeib a răspuns:

Incercati sa faceti un compromis, spune-i ca daca se lasa nu il vei spune parintilor!

| Inemes a răspuns:

Tu la 11 ani stii ce e aia "laba"? straight face
Du-te mai bine si uita-te la desene!

| fakeEEE a răspuns:

Buna. Te inteleg, pentru tine e un shoclaughing, pai nu ar trebui sa ii zici parintilor pentru ca daca i-ai zice, el nu va mai avea incredere in tine.Incearca sa treci peste. BAFTA SI CURAJ.Vei ajunge si tu in aceasta faza sau nu. Depinde laughing