| VIRUSrooz a întrebat:

Salles tpuseri big grin
Care este diferenta intre "a placea" sau "a iubi" pe cineva?
Cum poti sa iti dai seama daca doar placi o persoana sau o iubesti? [si va rog sa incercati sa explicati concret, fara texte siropoase despre iubire]winking

Răspuns Câştigător
| 1234abcd a răspuns:

"a placea"inseamna ca iti place de fiziucu ei/lui(sani, funda, fata, zambet, muschi, etc.)
sai de mentalitatea lui (felul de a gandi, felul de a raspunde,, etc.)ca iti place cum se imbraca, iti place telefonul ei/lui, masina, animalul d companie(caine, pisica, etc.)
pe cand "a iubi"inseamna sa iti doresti sa fi langa acea persoana tot timpul, sa o simti aproape, adica nu mai conteaza ca e frumos/asa, ca e bogat/a te intereseaza numai sufletul acelei pesroane

4 răspunsuri:
| madyddd a răspuns:

Placerea e de scurta durata, este ceea ce simti cand vezi pe cineva pentru prima sau a doua oara, iar iubirea este dupa ce placi si ai petrecut mult timp cu persoana pe care ai placut. o, si chiar simti cv mai mare decat a placea!

| Pitzipoanca a răspuns:

O sa-ti spun ca si cum ai fi baiat.
O placi = ai face sex cu ea.
O iubesti = pe langa ca ai face sex cu ea, i-ai si gati, i-ai si oferi un umar pe care sa planga. Poate chiar ai ajuta-o sa se epileze. Inghinal.

| ionutzicamariuca24 a răspuns:

Daca placi doar iti place cum arata, iar daca iubesti tii la acea persoana si o accepti cu bune si cu rele.
sper ca te-am ajutat!

| miaw1 a răspuns:

Salut! Eu cam asa vad diferenta dintre aceste cuvinte:a placea inseamna a simpatiza pe cineva pentru partea fizica sau morala, pe cind a iubi-cind aceasta simpatie este reciproca, si, treptat, trece in dragoste apoi intelegi ca iubesti acea persoana, ca traiesti doar pentru el si ca nu iti imaginezi viata fara el. Sper ca te-am clarificat macar un pic! kisses :*