| Rodica11 a întrebat:

Salll. am o intrebare... miau crescut sanii, imi curge ceva albiciso si ciclul... are vreo legatura? Si daca da cum sa ma pregatesc? Daca imi vine ciclul si cum e ?

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

Ar trebui sa discuti cu mama ta,in primul rand.
Ceea ce ai tu se numeste leucoree(scurgerea albicioasa),e absolut normala si te va insoti toata viata,obisnuieste-te cu ideea.
Este primul semn ca se apropie momentul primei tale menstruatii(menarha).
Vei avea grija de igiena ta intima,foloseste protegeslip,tamponele pentru o singura zi,se ataseaza la lenjeria intima si le schimbi oricat de des e nevoie.
Sa ai la tine mereu tampoane absorbante,nu se stie cand iti va veni prima menstruatie,sa nu se intample la scoala.
Discuta cu mama ta si cauta pe net toate informatiile necesare,hormonii tai isi cer drepturile, ai crescut si trebuie sa te adaptezi situatiei, te transformi din copil intr-o mica domnisoara.
Sa ai grija de tine!

2 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Tiooo a răspuns:

Deci ori vei avea menstruatie ori este o alergie pe care o poti face daca meterialul lenjeriei este sintetic etc...
Trebuie sa fii precauta cateva saptamani si sa verifici regulat daca te-ai patat pentru ca s-ar putea ca la majoritatea fetelor sa nu simti nimic atunci cand se porneste sangerarea... poti sa porti preventiv Protejslipuri si nu tampoane pentru ca la inceput nu o sa sangerezi prea mult.
Dar daca vezi ca ai menstruatie nu folosi protejslipurile in loc de tampoane pentru ca te patezi.
Si sa nu folosesti Ob-uri in nici un caz, acelea sunt facute pentru femeile care deja au nascut!
Fundaa>? Sper ca te-am ajutat