| Sebi_Sebita_2000 a întrebat:

Salu TPU. m-am operat de fimoza la 1 an si 1-2 luni. Si acum mi se pare ca este cam mic penisul. Am 13 ani si penisul fleasca are 3.5-4 cm iar sculat are in jur de 7-8 e ceva normal? Si nu mi-au aparut firele de par decat putin si rar. Am capul penisului belit de la operatie. Ma poate afecta cu ceva? Ce trebuie sa fac sau e normal sa am asemenea marime. Ar trebuii sa ma masturbez? Nu am mai facut asta pentru ca am zis ca sunt o la o varsta frageda. Mersi.

Răspuns Câştigător
| AlexanderAdrian a răspuns:

Ok in primul rand termenul e "stare flasca" cu s de la scaun, nu fleashca.

Acum, operatia de fimoza nu iti poate afecta cresterea penisului dimpotriva uneori fimoza netratata poate impiedica penisul sa creasca in lungime cu cativa cm. Dimensiunea penisului tau e dictata oricum de ADN-ul tau. Va creste doar atat cat e programat. Deocamdata e cam mic insa ai doar 13 ani, penisul are o crestere accelerata cam pana la 16-17 ani, doar atunci poti constata rezultatul. Masturbarea nu ajuta la cresterea penisului insa e o activitate normala pentru orice barbat, ideea e sa nu exagerezi, fa-o cu masura.

2 răspunsuri:
| SkyPilot a răspuns:

Mai ai ani buni de crestere pana la 17 ani. Ca e belit, nic o problema, la majoritatea adultilor este.
Numerele tale sunt cam mici. Nu m-am masurat la 13 ani, dar era destul de mare ca sa imi multumesc prietenele de ocazie (cam atunci am inceput) si aveam par pubian din belsug. Dar faceam sport de performanta, poate ca asta mi-a grabit cresterea. De la 13 ani nu am mai crescut decat foarte putin in inaltime.
Masturbarea nu ajuta la crestere, daca nu urla hormonul in tine nu o face.
Parerea mea este sa treci pe la doctorul de familie care s-ar putea sa te trimita la un endocrinolog. Daca esti mai dolofan, cu atat mai mult. Daca ai o problema, atunci e una complexa care depaseste competenta celor de 13-14 ani care formeaza majoritatea audientei pe aici.
Vezi si aici:
http://en.wikipedia.org/wiki/Human_penis_size
Mai cauta pe Wikipedia si dupa alte aspecte care te intereseaza, este o gramada de informatie si nu am vazut niciodata o eroare.

| GhostForest a răspuns:

Datorita faptului ca esti la o varsta frageda, va trebui sa il fragezesti si pe el din cand in cand.