| Quantum a întrebat:

Acum cateva zile am facut dragoste cu prietena mea, ea mi-a spus inainte ca e virgina, dar pe parcursul actului mi-am dat seama ca nu a curs sange. Ea intr-adevar ori mima, ori o facea pe bune, dar mi-a zis ca o doare, iar acum mi-e oarecum incomod sa o intreb daca a fost sau nu virgina, am citit pe mai multe site-uri si am aflat ca nu e neaparat sa curga sange la primul act sexual. Pareri?

18 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Probabil si la tine a fost tot prima oara,pentru ca altfel ai fi putut face diferenta,sa stii.

In alta ordine de idei,tu esti cel mai in masura sa-ti raspunzi daca durerea era reala sau nu,pentru ca mica hemoragie de la dezvirginare nu e obligatorie.
Fetele pot avea himen elastic,care sa se rupa la o data ulterioara primului contact sexual,se poate sa nu aiba himen deloc,se poate sa fi depasit un mic accident la sport in copilarie,variantele sunt foarte multe.
Si nu stiu daca un himen si o sangerare pot face o pereche fericita,sa stii.
Poate ca e o fata cum rar gasesti si are zeci de calitati, iar tu o reduci la zero cu un asemenea interes legat de himenul ei.

Poate ca are si altceva in afara de himen, o inima, un suflet, o iubire pentru tine suficient de puternica sa accepte sa faceti dragoste...ma gandesc si eu!

Fata ti-a spus ca era virgina, in locul tau as tacea si m-as simti norocos si foarte recunoscator...

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU avem de unde ghicii dacă a fost ( sau nu ) virgină...

La cel puţin 20 % dintre fetele virgine ( alte surse indică cam 43 %, vezi linkul http://sanatate.bzi.ro/......-stii-3657 ) NU le curge sânge DELOC în momentul deflorării.

Poate fi vorba şi de un himen elastic, dar sunt cazuri RARE ( maxim 3-5 % )...

Sau, poate fi vorba de o deflorare parţială ( rupere parţială a himenului ) şi la următoarele 1-2 contacte sexuale este posibilă sângerarea.

Vezi alte detalii la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/......ninei_7764

Toate cele bune.

| neutrino a răspuns:

Nu stiu cum se face dar, pe acest site, la majoritatea fetelor virgine care fac sex pentru prima oara, nu le curge deloc sange. Ba mai mult, primesti tot felul de sfaturi, uneori chiar de la persoane "onorabile", gen ca asa este normal, de parca ar fi o moda. Ba in plus, te sfatuiesc sa fii si onorat si chiar norocos. Asta chiar ca este cireasa de pe tort. Toate acestea sunt inca posibile pentru ca, si numai pentru ei, exista o anumita categorie de baieti, care fac fala acestei generatii.

| greece12 a răspuns (pentru neutrino):

Nu e deloc o lege ca trebuie sa existe vreo hemoragie,regula asta s-a stins de cand nu se mai danseaza cearceaful pe la nunti.
Povestea insa,a continuat si baietilor li se inoculeaza ideea ca hemoragia e ceva obligatoriu,in timp ce stiinta moderna ne asigura ca nu e deloc o regula.
Motiv pentru care,compatimesc fiecare fata aflata in situatia in care si-a pierdut virginitatea si s-a trezit in fata baiatului caruia i-a cedat,ca nu e crezuta!
E un mod brutal de trezire la viata si nu aduce nici o bucurie nimanui,nici fetei care se va simti ca proaspat jefuita,nici baiatului care n-ar crede nici cu buletinul de constatare a deflorarii in mana!
Asa ca,in asemenea cazuri, indoiala e bine sa dispara din peisaj si baiatul, capatand experienta, in timp, va intelege care a fost adevarul.In plus,virginitatea nu e un indiciu de sanatate sau iubire,e doar un indiciu de cumintenie,sa zicem.
In cazul de fata, cumintenia s-a dus, faptul a fost consumat, nu e nevoie sa se cramponeze pe amanunte, ci sa se bucure de ceea ce au acum.
Poti tu garanta ca fata nu a fost virgina?
Poti garanta ca a fost?
Nimeni nu a fost acolo in afara celui care a postat.Si el,daca inca nu stie,va intelege.
Nu azi, nu maine, dar va intelege.
Si, inca ceva.
Nu himenul e cel care leaga sau dezleaga o pereche, discutia asta deja a durat prea mult.

| neutrino a răspuns (pentru greece12):

Cu mare respect, da-mi voie sa nu fiu de acord cu tine in acest caz. Nu putem generaliza exceptiile, ascunzand adevarul sub un cearceaf imaculat. Si nu stiu cum se face, dar pe acest site sunt numai astfel de exceptii, iar normalitatea devine ...anormala.

| greece12 a răspuns (pentru neutrino):

Normalul este,in cazul de fata,ca fata a spus adevarul si anormala e indoiala lui, asta e punctul meu de vedere.
Nu caut sa acopar nimic si n-o vad ca pe o exceptie, e un caz normal de lipsa de experienta, acest baiat se astepta ca fata sa zaca sapatamani intregi, rapusa de durere in urma unei dezvirginari, fara sa stie ca o femeie poate alerga la mai putin de jumatate de ora dupa ce a nascut un copil!
Lipsa lui de experienta si imposibilitatea sa faca vreo comparatie l-au adus aici, zic eu.
Si lipsa de incredere.Si in el, si in prietena lui.

| neutrino a răspuns (pentru greece12):

Tu stii si (sper ca) ai inteles bine la ceea ce eu m-am referit.

| greece12 a răspuns (pentru neutrino):

Stiu.M-au necajit doar ghilimelele, erau inutile.
Dar, stiu.
happy

| neutrino a răspuns (pentru greece12):

Departe de mine aceste intentii, fata de persoana ta. Atunci cand eu am scris raspunsul, nu citisem ca si tu ai raspuns.
Din rublica "sa mai si radem":
-Bula, de ce ai lipsit ieri de la scoala?
-A facut mama un copil, doamna diriginta!
-Bula, nu se spune asa, se spune ca a cumparat mama un copil.
- Doamna diriginta, noi suntem oameni saraci, nu ne putem permite sa cumparam, asa ca in familia noastra, ne facem singur copiii!

| greece12 a răspuns (pentru neutrino):

Din aceeasi serie, uite intrebari despre sarcina:

- Daca barbatul meu poarta boxeri si nu slip, sunt sanse mai mari sa raman insarcinata?
- Sansele cele mai mari le ai daca sotul tau nu poarta nimic.

- Si eu si sotul meu aratam foarte bine. Sunt sigura ca si copilul meu va fi frumos si as vrea sa apara in reclame. Cui ma pot adresa in acest sens?
- Psihologului tau!

- Poate sexul, in ultimile luni de sarcina sa provoace travaliul?
- Doar daca sexul e intre sotul tau si o alta femeie.

- E important sa fiu alaturi de sotia mea atunci cand naste?
- Nu, atata vreme cat temenul de "pensie alimentara" nu te sperie.

- Nasterea poate provoca hemoroizi?
- Nasterea poate fi folosita ca si cauza pentru orice problema pe care o ai.

- Sotia mea a nascut saptamana trecuta. Cand isi va reveni?
- Cand copilul va termina facultatea.

| neutrino a răspuns (pentru greece12):

A doua zi dupa nunta, mama lui Bula il intreaba:
-A fost mireasa fata mare?
-Nu stiu mama, dupa parerea unora, a fost, dar altii mi-au spus ca nu!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce pareri vrei? Da, e posibil ca o fata sa nu aiba sangerari in urma dezvirginarii. Dar asta nu inseamna ca e neaparat si cazul prietenei tale, poate chiar nu era virgina.

Ca sa aflam daca a fost sau nu virgina avem nevoie de numele, poza si adresa respectivei, ca sa facem o investigatie.

| Hαppiηеss a răspuns:

Sunt foarte multe femei care au un himen elastic si nu sangereaza la primul contact sexual.
In plus de asta o fata virgina se vede de la o posta, vaginul ei este foarte stramt si nu ii permite penisului sa intre cu usurinta.
Si nu mima, chiar o durea!
Invata sa nu mai judeci oamenii dupa aparente, daca ea ti-a spus ca a fost virgina inseamna ca asa este.

| KeporLove a răspuns:

Nu e neaparat sa ii curga sange, nu cred ca mimeaza ea ca o doare... nu prea are cum sa mimeze o asemenea durere

| Quantum explică (pentru KeporLove):

Nu stiu ce sa zic, a doua zi nu a avut nimic, era totul roz si frumos ca inainte, nu a acuzat niciun fel de durere... si mi-e destul de incomod sa o intreb daca a fost sau nu din moment ce ea mi-a zis ca este, dupa o sa zica ca nu am incredere in ea, dar ideea asta ma macina rau...

| sofisis a răspuns (pentru Quantum):

Pai da tu te astepti ca de la durerea aia sa stea la pat o saptamana?
Nu. Te doare atunci cateva secunde/minute si pa.
Si da, nu este obligatoriu sa curga sange.Nu era obligatoriu nici sa o doara.
Si oricum, conteaza asa mult daca era sau nu virgina?
Eu zic sa iti crezi iubita pe cuvant si sa nu o pui intr-o postura atat de urata incat sa te indoiesti de cel mai de pret lucru pe care l-a avut ea de oferit.Si nu ma refer la virginitate...ci la faptul ca te-a acceptat in patul ei.

| Mairead a răspuns (pentru Quantum):

Pai durerea este in acel moment nu a doua zi! si nu trebuie neaparat sa curga sange, difera de la o persoana la alta.cum si oamenii nu sunt la fel asa e si himenul la femeie.

| doli a răspuns:

Sa sti ca nu este obligatori sa sangereze la primul contact sexual si faptul ca a doua zi era fericita si ca nu acuza nici o durere nu inseamna ca nu era virgina si ca a mimat totul, poate era fericita pentru ca ati ajuns sa faceti si pasul acesta in relatia voastra. Primul contact sexual difera de la fata la fata spre exemplu nici mie nu mi-a curs sange si nici nu m-a durut foarte tare.