| Ilie_Alexandru_1999 a întrebat:

Salut all, am o intrebare sunt putin îngrijorat si poate voi aveti idee, dau funda.
Am făcut sex cu partenerea mea si am facut fara prezervativ, mereu o facem asa, o sigura dată i-a mai întârziat o săptamana dar de atunci totul a decurs normal până în luna aceasta cand deja ii întârzie de 7 zile si am facut si testul. Unul singur si a iesit negativ, mentionez ca nu m-am terminat in ea sau ceva doar ca am inteles ca poate ramane si cu lichidul de preejaculare pe care nu il simti, va rog dati-mi un sfat o parere. Până pe 10 iunie nu putem merge la un ginecolog. Eu până atunci ma stresez. Dacă se poate sa ma ajutati cu o idee sau ceva si fara hate please cu toți mai greșim.

Răspuns Câştigător
| Justme79 a răspuns:

Next time fiți mai atenții indiferent de ceea ce tu aștepți să ți să spună aici rezultatele vor fi aceleași nimeni nu este în măsură să îți spuna Da e însărcinată sau nu este în cazul de față după cum spui eu cred ca în proporție de 90/ să nu fie oricum menstruația la fete în general se mai schimba nu trebuie sa fie o data fixa mereu dar ca sa numai stați în stres încercați să vă protejați atâta timp cât încă nu sunteți pregătiți pentru un bebe!

8 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Mai bine căsătoriți=vă și dacă cumva e însărcinată, creșteți copilul. NIci noi pe fiul nostru cel mai mic nu l=am programat deloc, am fost în depresie prima săptămână când am aflat de sarcină da acum suntem toți topiți după el, nu ne/am imagina deloc viața fără el.

| Violleta2022 a răspuns:

De ce sa te stresezi, odata ce ati ales cu buna stiinta si raspudnere, sa faceti sex neprotejat?! Asadar, unde-i stresul?

| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca practic nu ai oferit nimic din informatiile strict necesare pe care trebuie sa le cunostem in privinta tipului si a lungimii ciclului menstrual, a momentul in care a fost intretinut actul sexual, etc. in astfel de conditii este cu totul imposibil sa poata cineva sa formuleze un raspuns care sa fie catusi de cat obiectiv si... corect. Iar in privinta lichidului preejculator este bine sa stii, sa cunosti dar mai ales sa intelegi : ce este in realitate lichidul controversat numit lichid preejaculator.
In privinta LICHIDULUI PREEJACULATOR am tot repetat si voi repeta ori de cate ori va fi nevoie tuturor agaricilor ageamii, care in mod gresit vehiculeaza idei, presupuneri si/sau pareri false dar si eronate in privinta lichidului preejaculator. Pentru informarea corecta atat a ta cat si a celorlate persoane care sunt lipsite de cunostinte medicale corecte, trebuie sa afle/sa stie ca lichidul preejaculator este total inofensiv, fiindca rolul sau este cel de a lubrifia glandul penian (capul penisului), cu scopul de a usura si facilita decalotarea (belirea) penisului. Insa principalul sau rost adevarat este cu totul altul si anume : cel de a curata uretra (canalul) penisului de posibilele ramasite ori urme de URINA (acida) ramase in uretra dupa urinare. Lichidul preejaculator are rolul de a inlatura aciditatea din uretra si asigurarea unui mediu cu pH neutru, incat acesta sa fie propice vietii, in situatia in care ar putea sa urmeze o posibila/probabila ejaculare de sperma si atat viata cat si calitatea spermatozoizilor ajunsi in uretra sa nu fie deloc afectata pentru scurta perioada de doar 2-3 ore timp cat este posibil sa ramana in uretra. Doar asa spermatozoizii vor intalni si/sau gasi conditii normale de supravietuire. Lichidul preejaculator este produs de 2 glande specializate denumite bulbouretrale (glandele Cowper) care NU sunt interconectare si NU sunt nici in legatura cu vreo glanda sau vreun organ al aparatului reproducator masculin, adica cele care produc lichidul/plasma spermatica cat si spermatozoizii, sau altfel spus : NU au legatura cu vezicula seminala, cu prostata sau cu gonadele/testiculele. Deci se poate afirma fara teama de a gresi, ca lichidul preejaculator in momentul producerii si deversarii acestuia in uretra penisului, NU are spermatozoizi in continutul sau in momentul producerii sale.
Insa dupa momentul in care se produce deversarea lichidului preejaculator in uretra penisului, poate sa existe posibilitatea ca acolo IN URETRA sa se produca contaminarea printrun proces de amestecare cu resturi de sperma care au ramas de la o ejaculare anterioara, care s-a produs chiar si cu cateva ore mai devreme si astfel spermatozoizii ramasi in uretra sa patrunda/sa ajunga in continutul lichidului preejaculator. Aceste resturi/ramasite de sperma pot sa ramana/sa existe in uretra penisului in urma masturbarii sau a unei ejaculari la sfarsitul unui sex intretinut anterior si numai/doar asa prin amestecarea celor doua lichide spermatozoizii au posibilitatea de a ajunge vii si motili din vagin in uter. In concluzie datorita faptului ca lichidul preejaculator asa cum este produs initial este ''steril'' adica NU contine spermatozoizi, deci este un lichid complet inofensiv, rezulta ca NU se poate forma o sarcina prin intermediul acestui lichid, care asa cum am specificat producerea lichidului preejaculator de catre organismul barbatilor are un cu totul alt scop si rol. Multa sanatate!

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

"salut, in fiecare zi merg cu 170km/h pe contrasens, uneori ma leg si la ochi, dar fac reviziile la timp. Credeti ca sunt sanse sa fac accident? Funda!"
Cam asa esti tu.

| Ilie_Alexandru_1999 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Asa e ai dreptate dar stiu sigur ca nu m-am terminat in ea, plus ca i-a curs un pic de sange in ziua in care normal trebuia sa i vina, pls help sunt disperat

| Sofer a răspuns:

Testul îl faci după 21 de zile sa afli rezultatul exact. Mergi la ginecolog cu ea.

| Dana1999 a răspuns:

Dacă este să se întâmple n ai ce sa faci. Te protejezi ca alta cale mai sigura nu este

| Octavian81 a răspuns:

Pot fi multe cauze care pot face un ciclu menstrual sa intarzie, cum ar fi: o dereglare ormonala sau poate un ovar polichistic. Am avut mai multe iubite cu astfel de probleme, deci stiu ce vorbesc. Tremuram pana la 10 zile, cateodata, ca ii intarzia ciclul, in fiecare luna.
Roag-o sa mearga la un doctor ginecolog, eventual mergi cu ea, la un control. Cu asta nu e de joaca. Poate duce pana la infertilitate, din cate am inteles.