| capitanul18 a întrebat:

Salut. Am 13 ani si vreau sa fac sex cu o prietena tot de aceeasi vârstă. I-am propus si a fost de acord. M-am dus la farmacie sa cumpăr prezervative iar farmacista nu a vrut sa îmi dea. Cum e posibil sa nu imi dea daca peste tot si la tv se promoveaza folosirea prezervativului?

18 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Esti un copil, e normal sa nu-ti dea. Ar trebui sa aveti alte preocupari la 13 ani. Vei avea timp sa fu,, i toata viata.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Minorii ca tine nu au voie sa faca sex si sa cumpere prezervative, ocupa te de scoală invață

| mihai69 a răspuns:

Ia de la supermarket sau o benzinărie.

| Emilian65 a răspuns:

Foarte bine a procedat farmacista. Ministerul sanatatii le-a dat instructiuni ca prezervativele sa nu fie vandute la minori. Pe voi minorii, ar trebui sa va preocupe invatatura si nu cumpararea prezervativelor. Aceasta preocupare este pentru adulti.

| Floridori a răspuns:

Prezervativele se vand oricui, indiferent de varsta, sex etc.Acea femeie are un creier la fel de ingust ca unii respondenti care nu pricep ca faptul ca daca nu va vinde ea prezervative, nu inseamna ca nu veti mai face sex.Veti face, dar cu mai multe riscuri.De asta suntem in top la numarul de mame minore, avorturi si la BTS in toata Europa.Din cauza ca avem cap si creier pe post de bibelou.
Mergi la supermarket si cumpara acolo sau la alta farmacie.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Floridori):

Eu la 13 ani inca aveam animale de plus, asta are atât de mult tupeu încât să cumpere prezervative? Nu are rușine.
Nu înțeleg ce legătură are, poți să-i dai baloane de acasă, tot nu o sa folosească daca nu vor minorii. Ori adulții, indiferent de sex.
Probabilitatea mai mare este să facă sex daca poarta prezervative cu ei, eu nu aveam așa ceva la mine, și nu am făcut sex totuși.

| Floridori a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu am spus ca incurajez sexul la varsta asta.Am spus doar ca daca vor vrea, vor face oricum.
Macar au intentia sa foloseasca prezervativ si am putea aprecia asta.In plus, nu exista restrictii in ceea ce priveste comercializarea prezervativelor in functie de varsta, sex, etc. asa ca nu vad motivul refuzului din partea farmacistei.
Dar ceea ce am scris este opinia mea si o sustin in continuare.

| AndreeaWTS a răspuns:

Exact ce a zis mihai69 mai sus. Se găsesc în toate supermarketurile și în benzinării.
De ce de la farmacie? Aveai rețetă?

| monycutzza a răspuns:

Pentru ca nu e normal la vârsta ta sa faci sex. Voi copii poate ca acum nu realizați ce schimbări produce asta. Iar referitor la prietena ta de aceeași vârstă, organele ei genitale nu sunt suficient de dezvoltate. Gândiți-vă copii puțin înainte de a face asta.

| sadrian46 a răspuns (pentru monycutzza):

Ce înseamnă că nu e normal? Definești dta normalitatea și o impui și altora?

| lulufunny6766 a răspuns:

Nu face sex la 13 ani.

| Nick007e a răspuns:

Ești minor de-asta. Mergi la magazin gen Lidl Kaufland, Carrefour și a-ți iei singur și ați pui in cos împreună cu alte produse

| LimitBreaker a răspuns:

Prea multi oameni care nu-si folosesc mintea pe aici, de aceea ajung asa de multe minore gravide.
Ba oamenilor, voi va dati seama ca ei pana la urma tot o sa faca sex fie cu sau fara? Asta e vina parintilor ca nu le explica ce si cum.
Si cu prezervativ sa stii ca exista un risc mic sa lasi gravida acea persoana. Mai ales la varsta asta e posibil sa va distruga viitorul.
Dar majoritatea oamenilor nu vor sa inteleaga ca prezervativul macar protejeaza contra bolilor si sarcinii nedorite.
Farmacista aia e proasta si nu ar trebui sa aiba un loc de munca. De parca lipsa unui prezervativ o sa va opreasca.
Nu stiu cat de adevarata e postarea ta dar ar fi bine daca lumea macar ar da importanta la protectie, ca eu cunosc oameni peste 18 ani care nu au dat si au ajuns sa aiba copii mult mai devreme si si-au distrus planurile (sau au facut avort, care e destul de oribil in special pentru fata).
Recomandarea mea, daca e pe bune ce zici: du-te la supermarket sau alta farmacie. Pana la urma cineva o sa-ti vanda. Sau daca nu merge macar le zici ca vrei sa le umpli cu apa si sa faci un challenge pentru Tik Tok.
Totusi ar trebui sa te gandesti ca te cam grabesti si sunt sanse mari sa regreti ca te-ai grabit sa treci prin viata. Si eu tot pe la varsta ta am vrut sa fac prima oara si am avut noroc ca m-am razgandit (m-am luat cu jocurile si alte lucruri). Aveam fete de 16 ani in clasa care ajungeau mame.
Nu trebuie luat in gluma acest pas important.

| lusth a răspuns:

Tot voi sunteti aia care se mira de cate fete de 13-14 ani raman gravide si dati vina pe ele ca nu s-au protejat. Voi credeti ca daca farmaciile nu dau prezervative minorilor de varstele astea, ei nu o sa mai faca sex? Nu! O sa faca fara prezervativ. Tot ce fac farmaciile prin faptul ca nu le vand si lor e sa inmulteasca numarul de cazuri de minore gravide. Aveti o mentalitate foarte proasta.
Cat despre tine, pustiule, si problema ta, roaga un prieten mai mare sa cumpere pentru tine, sunt convins ca ai asa ceva. Stiu ca indiferent de ce zice lumea aici tu tot o sa faci sex, deci iti spun cea mai buna varianta. Apeleaza la un prieten mai mare!

| RedAsasina a răspuns:

Pentru ca esti minor nu pot sa iti de si eu am incercat care am 15 ani

| RedAsasina a răspuns:

Hay sa ii dau un sfat eu am 15 ani mi-am inceput viata sexuala la 14 ani ca baiat dar fetele nu pot la varste asa de mici mai asteapta pana la varsta de 16 ani

| MarinPreda17 a răspuns:

La 13 ani ce grosimea are penisul tau astfel încât să-ți fie bun prezervativul?
Nu o spun cu răutate