| sakki a întrebat:

Salut, am 15 ani si de maine vreau sa ma apuc de box, ce spuneti e tarziu la varsta mea sa ma apuc de acest sport? mentionez ca ma duc sa ma tin de box nu sa ma duc o data de doua ori apoi sa ma las, cam in cat timp o sa cresc la forta / precizia / viteza loviturilor, si ce dieta imi recomandati pentru a creste masa musculara?

Răspuns Câştigător
| DuzzyDrey a răspuns:

Totusi e nasol ca ai fumat, sper sa nu o mai faci laughing, pai nu, nu este prea tarziu aceasta este varsta 14-15 ani= varsta perfect mai ales daca vrei sa faci de performanta, "cam in cat timp o sa cresc la forta / precizia / viteza loviturilor" depinde numai si numai de tine, daca percepri repede, daca te acomodezi cu efortul repede, daca ai talent si esti devotat intr o luna, doua poti sa prinzii altii care fac de aprox. 1 an, dar la fel de bine intr o luna, doua poti fi la fel ca la inceput. Oricum cu ceva tot iesi in cap la plecarea din sala.
Alimentatia ar fi cam asa: cat mai multee proteine si carbo.
Proteine: Carne de pui, Carne de Curcan,Peste,Oua, Lapte(inainte de culcare / dimineata), Branza etc

Carbo: Cartofii(De preferabil fierti), Orez, Piure, Paine neagra etc
De 3 ori pe saptamana de obicei cand ai antrenamentu' de box sa mananci Proteine+carbo
De ex: Piept de pui+orez
Peste+cartof fiert
peste+orez
Curcan+piure etc
Pe langa acestea sa bagi si Niste fruce/legume(mere, banane/brocoli, spanac foarte bune) si Niste Alune/nuci/migdale ar fi perfect
Sa reduci consumu de dulciurii si chipusri, MACAR 1 data pe saptamana sa ies la alergat 10-20 de min(10 min alergare usoara contiuna- dupa 10 min sprinturii pe distante micii,) daca poti si de 2-3 ori pe saptamana e perfect si in rest Mult noroc si bafta cred ca am zis tot si nu am omis nimic

6 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

La "Dragoste şi sex"?

Oare de ce s-au mai "inventat" acele CATEGORII de postări?

Postează la categoria potrivită, în caz contrar ţi se poate suspenda contul.

| Q69 a răspuns:

In box nu este tarziu niciodata sa incepi sa iei bataie
in primul rand trebuie sa stapanesti tehnica
daca o sa te ti si o sa ajungi sa boxezi in competiti o d ate saturi de diete si de slabiri sau de cresteri in greutate pentru a face categorie
cat despre masa musculara in box daca faci anumite grupe de muschi in regim de culturism o sa incetineasca viteaza loviturilor

| DuzzyDrey a răspuns (pentru Q69):

Esti ||(paralel ) cu treaba asta amicewinking...

| sakki explică:

Fac in ianuarie un an de cand m`am lasat happy

| sakki explică:

Multumesc mult Duzzy, financiar nu sunt probleme imi pot procura ce dieta vreau zi de zi

| DeadNote a răspuns:

Eu zic sa te apuci ca este bine pentru sanatatea ta, dar, daca fumezi este periculos pentru ca iti dauneaza foarte rau organismului