| Mirceadumb a întrebat:

de ceva timp am inceput sa fac sala. am inceput sa ma dezvolt si sa apara formele... dar bratele parca nu cresc deloc. Ce exercitii recomandati pentru a creste forta si puterea in brate (nu stiu daca este acelasi lucru sau este vreo diferenta), vreau sa iau ceva mai multa masa musculara in brate si sa fiu mai bun la skandenberg. Adica atunci cand pun mana. sa se cunoasca ca am pus mana

10 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Pentru skandenberg pune accent pe spate si pe umar, NU pe brate.

Din spate tragi efectiv si din umar faci side-pressure. La brate conteaza doar incheietura, sa nu ti-o dea peste cap si degetele ( la fel, daca iti suceste degetele pierzi, iti pica mana ).

| Madalin01 a răspuns:

In primul rand, pentru skandenberg daca nu ma insel iti trebuie antebrat puternic, la fel si umerii, iar pentru ca sa iti cresti bratele iti sugerez sa le antrenezi de doua ori pe saptamana. De ex daca faci azi brate a doua zii sa faci picioare, sau sa iti iei pauza pentru ca sa te recuperezi si vor creste. (nu conteaza ce exercitii faci, ci doar sa le faci corect)

| Cosmin86 a răspuns (pentru Madalin01):

Nu uita de spate, din spate tragi efectiv.

| Madalin01 a răspuns (pentru Cosmin86):

Int-adevar, nu prea le am eu cu skanderu dar no, ai dreptate e important si spatele

| Cosmin86 a răspuns (pentru Madalin01):

Eu practic sportul asta competitional... nu fac pe banci sau pe mese cu amatori happy

De-asta explic... spatele e cel mai important. Cand misti cotul, il misti pe diagonala spre tine, ca o miscare de ramat. Atunci ai forta maxima.

| Madalin01 a răspuns (pentru Cosmin86):

Imi tot spunea un prieten cand faceam skander sa bag umarul, dar nu prea am inteles cum trebuie

| Cosmin86 a răspuns (pentru Madalin01):

E logic. Cu ce greutate poti face 3 repetari doar din antebrat... si cu ce greutate poti face 3 repetari cand intra si umar si spate? happy

Cu mult mai mult, normal.

| Mirceadumb explică (pentru Cosmin86):

Flotarile, tractinile si flotarile la paralele cu ce te ajuta? ce iti dau? masa / forta / te definesc?

| Cosmin86 a răspuns (pentru Mirceadumb):

Nu exista exercitii de definire. pentru definire arzi grasimea care acopera muschii ( definire = slabire ), cu cat arzi mai multa grasime, cu atat se vad muschii mai fibrati si mai definiti.

masa/forta : depinde cate repetari. Faci sub 4-5 repetari => forta, faci 6-10 repetari = masa.

| piticot4 a răspuns:

Flotari si ridica cate 5 greutati pe zi