| anonim_4396 a întrebat:

Am 17 ani si cred ca am o problema, nu stiu cat de mare e gravitatea acesteia dar totusi doresc unele sfaturi si pareri. Penisul meu nu este decalotat deloc, tot este acoperit cu acea piele. Se v-a decalota singur la primul contact sexual sau trebuie sa fac eu ceva pentru al decalota inainte?

13 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In primul rand, tu suferi de fimoza severa si asta nu se poate rezolva prin sex, prin tratament sau masaje, ci doar chirurgical, printr-o circumcizie.
Operatia este extrem de usoara, rezolvandu-se in 10 minute, cu tot cu anestezia locala, plecand acasa pe picioarele tale.
Partea cea mai nasoala este ca, avand fimoza NU poti avea deloc sex deloc, actul in sine fiind imposibil.
Mergi de urgenta la Urolog si rezolva fimoza, pana nu apar complicatii mari, ca vei suferii foarte mult.
In plus, daca vreodata vrei sa ai sex, atunci este cazul sa-ti operezi fimoza.

| Anonim5902716 a răspuns (pentru Violleta2022):

Cam in cat timp dupa operatie nu o sa mai existe dureri si o sa se vindece complet?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Anonim5902716):

Fimoza va fi ca o simpla taietura la mana, se prinde imediat si se vindeca, in fiecare zi vei vedea cu ochii tai cu rana se cicatrizeaza.
Durere nu are de ce sa existe, poate in prima zi, fiind inca rana, dar imediat dupa aceea nu mai este, trebuind in schimb sa tii locul f curat, ca sa nu se infecteze (dupa fiecare urinare sa te speli. Intr-o saptamana este vindecata rana, iar 2-3 saptamani mai tarziu, poti sa ai chiar sex protejat bineinteles.

| Anonim5902716 a răspuns (pentru Violleta2022):

Cat costa acest tip de interventie, consider ca tot timpul este mai bine cand vede medicul situatia si stie ce are de facut.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Anonim5902716):

Nu stiu cat costa, dar poti afla la spitalul din apropierea ta, sau la un cabinet privat de UROLOGIE.

| corbulalbrosu a răspuns:

Se pare ca penisul tau este afectat de o fimoza grava/severa care cel mai probabil dupa cum reiese din afirmatia ta, poate fi eliminata doar chirurgical. Astfel ca singura optiune valabila in cazul tau o reprezinta consultatia de specialitate efectuata de catre un medic UROLOG. Organul sexual al baietilor cu varsta de peste 6-7 ani poate fi considerat ca fiind sanatos d.p.d.v. medical numai daca poate fi decalotat (belit) complet, foarte usor, lin, fin, complet si fara durere incat glandul (capul) sa iasa in intregime de sub pielea mobila, adica preputiu. Orice penis al carui gland (cap) nu poate fi scos complet desub preputiu (pielea mobila) dupa implinirea varstei de7-8 ani, este afectata intr-o anumita masura de FIMOZA.
Acceseaza si urmareste urmatoarele filme educationale :
https://www.youtube.com/watch?v=s6on8BsMrsg
Https://www.youtube.com/watch?v=bRlgTBoAXrQ
https://www.youtube.com/watch?v=NWaBToX5s90&t=44s
https://www.youtube.com/watch?v=w_axxkgLHek
https://www.youtube.com/watch?v=bHwC3i5tXvQ
https://www.youtube.com/watch?v=fYSrH4xFz7I
https://www.youtube.com/watch?v=3Va08WdOFE0
Pielea mobila adica preputiul, care acopera glandul (capul) trebuie sa se poata misca foarte usor pentru ca decalotarea sa fie posibila atat instare flasca cat si in stare erecta. Din ceea ce ai descris rezulta ca penisul tau este afectat de fimoza grava severa fiindca NU poate fi decalotat nici in starea flasca. Cat de grava/severa este fimoza in cazul tau (din cele 4 grade de clasificare), o poate stabili doar medicul de familie sau medicul urolog. Drept urmare este imperios necesar sa fii examinat prima data de medicul de familie care sa-ti dea o trimitere la medicul urolog fiindca acesta poate aprecia gravitatea/gradul de afectare (de la 1 la 4) precum si eventualul mod de a trata afectiunea. Cu o fimoza netratata la maturitate nu vei reusi sa ai/duci o viata sexuala normala. In cazul tau in mod sigur este vorba de un preputiu cu o deschizatura insuficient de larga, limitata de un inel fibros format din celule rigide si dure, lipsite de elasticitate. In momentul intrarii penisului in erectie, atunci cand glandul isi mareste dimensiunea in volum si grosime, acel inel stramt situat la capatul extrem al preputiului fiindca nu se largeste suficient nu va permite trecerea preputiului peste gland si din acest motiv nu se produce/realizeaza decalotarea. Deoarece in cazul tau se pare ca afectiunea este severa probabil de gradul 4, s-ar putea ca afectiunea sa NU se poata rezolva acasa, prin efectuarea unor decalotari repetate a penisului in stare flasca prin asa numitul – procedeul Beauge, adica o manopera oarecum sinonima cu masturbarea. In vederea realizarii acestui procedeu trebuie inmuiata pielea preputiului si largirea deschiderii preputiului cu ajutorul degetelor pentru a intinde celulele existente in asa numitul "inelul fibros" al preputiului care limiteaza deschiderea acestuia. Se recomanda sa fie folosit ca unguent care sa inmoaie celulele "inelului fibros" unul dintre urmatoarele produsele : BETADERM (betametazona) sau DERMOVATE (propionat de clobetasol 0, 05%) care se gaseste in orice farmacie. Se unge din belsug pielea preputiului din zona glandului (capului) si dupa ce alifia este absorbit in intregime de preputiu (pielea ce acopera glandul) se va masa si intinde (cu 2 degete) preputiul in toate directiile, cu forta, pana la aparitia durerii, adica pana la limita suportabilitatii. Se executa acest tratament de 2-3 ori pe zi, timp de 2 saptamani cu 1 saptamana pauza. In caz de nevoie se reia tratamentul de mai multe ori. Daca metoda nu poate fi aplicata in cazul tau, atunci afectiunea poate fi rezolvata doar chirurgical (chiar daca nu optezi pentru asa ceva), operatie care se rezolva in cateva minute fara nici un efort de catre un medic chirurg urolog. Totusi, inainte de toate este recomandat sa fii consultat cel putin de medicul de familie. In caz contrar, spor la lucru si multa rabdare in cazul in care optezi pentru acest mod de rezolvare. Multa sanatate!

| corbulalbrosu a răspuns:

Priveste atent imaginile din urmatorul film educational (in care este precizata si varsta) :
Https://www.youtube.com/watch?v=bRlgTBoAXrQ
pentru a-ti da seama cum iti va arata penisul la maturitate, adica peste cativa ani, daca fimoza care iti afecteaza penisul, NU va fi tratata corespunzator. Tu esti singurul care poate lua hotararea privind viitorul vietii tale sexuale, de a fi normala sau aproape imposibila.

| Frank51 a răspuns:

Nu poti face sex cu fimoza, doare foarte tare. Incearca sa faci exercitii de decalotare, cu cat mai devreme cu atat mai bine. Daca lasi asa o sa trebuiasca sa iti taie pielea aceea chirurgical.

| Frank51 a răspuns:

Nu-i asculta pe acesti "doctori", fimoza se poate trata acasa foarte bine(depinde si de gradul ei). Majoritatea baietilor cu varste intre 10-16 au fimoza, iar aceasta se amelioreaza pana la 20 de ani, iar daca nu se intampla asta, singura solutie este chirurgical.

Asa ca daca incepi de pe acum, in 2-3 ani scapi de fimoza 100% garantat, testat, din experienta zic.

| Anonim5902716 a răspuns (pentru Frank51):

Cum se executa aceste exercitii de decalotare? Care sunt riscurile la care ma expun facand asa ceva? Am auzit multe pareri de pe tot internetul si despre filmoza si alte chestii. daca ar fi dupa mine cred ca totul este mai bine cand un medic vede si stie cum sa rezolve situatia, dar mi-e cam rusine sa vorbesc cu parinti despre asa ceva.

| Frank51 a răspuns (pentru Anonim5902716):

Vorbim in privat.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am 28 ani si eu n-am avut niciodata fimoza pentru ca eram laba de mic si mi-o frecam inca de pe olita. Ce crezi? S-a rupt pielea de pe atunci. laughing

| Andersen2k18 a răspuns:

Ai fimoza. Si trebuie tratata chirurgical. Mai multe: https://www.medlife.ro/......teaza.html