| Diadia12345 a întrebat:

Salut
Am avut contact sexual cu iubitul meu pe data de 31 iulie iar ultima menstruatie mi-a venit pe data de 25 iulie si a ținut până în 30 iulie am făcut sex neprotejat dar Nu a ejaculat înăuntru dar a curs acel lichid preejaculor
Ieri seara mi-a venit menstruatia...pot fii însărcinată?
Vă rog ajutati-ma

Răspuns Apreciat de Editori
| corbulalbrosu a răspuns:

Atat posibilitatea cat si probabilitatea de a se putea forma/naste o sarcina in urma unor contacte sexuale reale cu ejacularea spermei in vagin, contacte intretinute in timpul celor 4-5 zile de menstruatie cat si in urmatoarele 1-2 zile de dupa terminarea sangerarii sau cum a fost in cazul tau in a 6-a zi a ciclului menstrual este foarte mica de doar maxim 3-5%. Formarea unei sarcini in aceasta perioada se poate intampla/produce numai in cazurile in care; 1. ) ciclul menstrual are caracteristica de a fi foarte DEREGLAT deci este si foarte NEREGULAT si ovulatia se poate produce in orice zi a ciclului incepand cu ziua a 7-a a acestuia, ori 2. ) In cazul in care ciclul menstrual este de tip REGULAT dar este foarte scurt de 21-22 de zile si ovulatia se produce incepand din a 7-a sau a 8-a zi a ciclului, astfel ca perioada fertila in astfel de cazuri sau situatii incepe din ziua 3-a sau a 4-a a CICLULUI MENSTRUAL deci si a MENSTRUATIEI. Sunt cele doua situatii in care exista posibilitate de a se forma o sarcina in urma sexului cu ejacularea spermei in vagin care este intretinut in primele 6-7-8 zile ale ciclului menstrual (inclusiv zilele de menstruatie). Pornirea menstruatiei reprezinta de fapt GARANTIA ca in proportie de peste 99% in ciclul menstrual anterior NU s-a produs fecundarea ovulului, NU s-a format o sarcina si din acest motiv se elimina din uter ENDOMETRUL care ar fi urmat sa gazduiasca sarcina, dar care a devenit inutil. In aceasta situatie este exclusa in proportie de 99, 99% posibilitatea de a mai putea exista o sarcina chiar si ipotetica. Multa sanatate!

2 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

Nu, pentru ca actul sexual a avut loc imediat dupa terminarea menstruatiei.

| Dyalema a răspuns:

Nu cred ca ești. Fa un test sa te convingi singură